Dovolenkový ráj bude plný elektromobilů. Na Mallorce plánují zákaz benzinů i dieselů

Martin Přibyl Martin Přibyl
15. 2. 2019 15:05
Ze španělských ostrovů Baleáry ve Středozemním moři by se zanedlouho měl stát ráj pro elektrické vozy. Německý magazín auto motor und sport uvádí, že tamní parlament schválil postupný odklon do vozů se spalovacími motory. Jako první se bude týkat místních autopůjčoven.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Baleárský parlament schválil v úterý 12. února nový zákon, který má z ostrova dostat konvenční vozy se spalovacími motory. Od prvního ledna roku 2025 nebude moci na Mallorce a okolních ostrovech (patří mezi ně i další populární dovolenková destinace - Ibiza) možno přihlásit auto na naftu nebo motorku se spalovacím motorem. O deset let později přijdou na řadu i vozy poháněné benzinovými motory.

Zákon stanovuje i další milníky: provoz vozidel se spalovacími motory bude možný do roku 2050, do roku 2035 bude možné přihlásit konvenční dieselové nebo benzinové dodávky.

Nejostřeji ale nový předpis dopadne na autopůjčovny. Ty budou muset již od příštího roku svoje flotily postupně obměňovat tak, aby v nich měly jen elektromobily.

Předpis je součástí ostrovní strategie, v níž se Baleáry chtějí do roku 2050 zcela zbavit závislosti na fosilních palivech. Sám o sobě také není jen restriktivní: na ostrovech má vzniknout na tisíc dobíjecích stanic, na něž vláda plánuje vypsat tendr v celkové hodnotě 12 milionů eur (asi 308 milionů korun).

Hotelům a autopůjčovnám chce také přispět 8,5 miliony eur (tj. asi 218 miliony korun) na výstavbu dobíjecí infrastruktury. Podporu by měly dostat i soukromé osoby. Parkovací domy a novostavby s rozlohou větší než 1000 m2 budou muset být povinně vybaveny fotovoltaickými panely.

Podle oficiálních údajů je jen na Mallorce přihlášeno na tři čtvrtě milionu aut, dalších 70 000 je registrováno na autopůjčovny. Tyto vozy jsou ale podle informací auto motor und sportu z daňových důvodů přihlášeny v pevninském Španělsku.

I to ale plánuje odklon od spalovacích motorů. Od roku 2040 by tam směly být přihlášeny jen elektrovozy. Zákazu se na Pyrenejském poloostrově nevyhnou ani hybridy nebo vozy spalující zemní plyn. Stejně jako na Mallorce by i v celém Španělsku měla v roce 2050 zcela zmizet ze silnic auta, která tankují benzin nebo naftu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy