V těchto zemích za pár let normální auto nekoupíte. Spalovací motor bude přežitek

Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 1. 2019 11:44
V roce 2026 vyvine koncern Volkswagen poslední generaci spalovacích motorů. Následně se hodlá soustředit už jen na vývoj elektromobilů. Tak zněla zpráva z konce loňského roku, která mohla leckoho překvapit, ale málokoho šokovat. Trend elektromobility je ve světovém automobilovém průmyslu jasně patrný již několik let a výrazně tomu napomáhají i jednotlivé státy. Země napříč světem totiž postupně ohlašují, že v následujících letech zcela ukončí prodej aut se spalovacími motory.
Švédsko - Ilustrační foto.
Švédsko - Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Švédsko

Zatím poslední zemí, která oznámila zákaz prodeje aut se spalovacím motorem, je Švédsko. Cílem, který se objevil v prohlášení švédské vlády z 21. ledna, je ukončit prodej vozů s benzinovým nebo naftovým motorem v roce 2030. Největší švédská automobilka Volvo přitom již před časem oznámila, že její budoucnost je elektrická. Zatím to znamená ukončení vývoje naftových motorů (více o tématu zde). Benzinové motory Volvo potřebuje k pohonu hybridních a plug-in hybridních automobilů. Ty využívají vedle konvenční jednotky i jednotku elektrickou, což snižuje vypouštěné emise. Cílem značky ale je nabízet v budoucnu čisté elektromobily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy