V těchto zemích za pár let normální auto nekoupíte. Spalovací motor bude přežitek

Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 1. 2019 11:44
V roce 2026 vyvine koncern Volkswagen poslední generaci spalovacích motorů. Následně se hodlá soustředit už jen na vývoj elektromobilů. Tak zněla zpráva z konce loňského roku, která mohla leckoho překvapit, ale málokoho šokovat. Trend elektromobility je ve světovém automobilovém průmyslu jasně patrný již několik let a výrazně tomu napomáhají i jednotlivé státy. Země napříč světem totiž postupně ohlašují, že v následujících letech zcela ukončí prodej aut se spalovacími motory.
Staré město, Stockholm, Švédsko
Staré město, Stockholm, Švédsko | Foto: Shutterstock

Švédsko

Zatím poslední zemí, která oznámila zákaz prodeje aut se spalovacím motorem, je Švédsko. Cílem, který se objevil v prohlášení švédské vlády z 21. ledna, je ukončit prodej vozů s benzinovým nebo naftovým motorem v roce 2030. Největší švédská automobilka Volvo přitom již před časem oznámila, že její budoucnost je elektrická. Zatím to znamená ukončení vývoje naftových motorů (více o tématu zde). Benzinové motory Volvo potřebuje k pohonu hybridních a plug-in hybridních automobilů. Ty využívají vedle konvenční jednotky i jednotku elektrickou, což snižuje vypouštěné emise. Cílem značky ale je nabízet v budoucnu čisté elektromobily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V muzeu ve Francii se zabarikádoval muž a vyhrožoval lidem, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Po několika hodinách jej zásahová jednotka francouzské policie zadržela, informovala agentura AFP. Muž z budovy vykřikoval výhrůžky a na zdi objektu se našly "znepokojivé" nápisy v arabštině. Podle serveru France Bleu policie předpokládá, že muž má psychické problémy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy