Do Lidlu nebo Kauflandu pro luxusní ojetinu: Řetězce mají v Německu vlastní bazar

Martin Přibyl Martin Přibyl
31. 3. 2020 6:03
Německá skupina Schwarz, do níž patří i řetězce Kaufland a Lidl, začala v březnu sama prodávat koncovým zákazníkům vozy, které vyřadí z flotily. O prodej se stará další z koncernových firem Schwarz Mobility Solutions, která jinak provozuje automobilovou flotilu skupiny. Do Česka se zatím podobný model ale nechystá.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

V německém Ellhofenu poblíž sídla celé skupiny v Neckarsulmu vyrostl speciální bazar. Budova Schwarz Mobility Services podle oborového webu kfz-betrieb.de vypadá jako kříženec mezi autobazarem a filiálkou supermarketu. Na ploše okolo 30 000 metrů čtverečních je zde parkoviště pro 5500 aut a zájemci o koupi ojetiny si zde nabízená auta mohou prohlédnout a koupit.

Aktuálně je v nabídce ale podstatně méně vozů, než by kapacitně Ellhofen zvládl. Vybírat lze z necelé stovky vyřazených služebních aut značek Audi, Volkswagen a BMW. Nejlevnějším vozem v nabídce je Audi A3 sedan 1.6 TDI za 16 380 eur, tedy asi 450 000 korun, nejdražším BMW X5 xDrive 30d v přepočtu za 1,5 milionu. Roky výroby se pohybují od 2016 až po 2018, najeté kilometry jen málokdy přesáhnou sto tisíc.

Jedná se o výhodné koupě? Například malé Audi A3 sedan se v Neckarsulmu dá pořídit i se současným vysokým kurzem eura levněji než v Česku, populárnější kombi A4 Avant už ale výrazně výhodněji pořídíte u českých prodejců, a to i ve značkovém programu dovozce Das Welt Auto.

Nabídka autobazaru má potenciál se ze současné stovky rozšiřovat. Jen v okolí ústředí v Neckarsulmu jezdí podle kfz-betrieb.de na 3000 služebních vozů skupiny Schwarz, po osmnácti měsících se vyřazují. Podle německých zdrojů by tak speciální autobazar mohl prodávat na 80 aut týdně. Stejně jako jeho konkurence je ale v současné koronavirové epidemii zavřený.

Skupina Schwarz dosud své vozy koncovým zákazníkům neprodávala, odebírali je od ní velkoobchodníci (tedy další bazary) v rámci speciálních aukcí. Podle šéfa Schwarz Mobility Services Christiana Pingitore ale byl o odkup vozu zájem i mezi samotnými zaměstnanci, což je jeden z důvodů přechodu na nový model.

Fungování Schwarz Mobility Services je podle kfz-betrieb.de zajímavé i v tom, že si firma auta nepronajímá v rámci operativního leasingu, jak je dnes trendy, ale vozy sama kupuje.

A co v Česku? "V současné době zatím neplánujeme na území ČR otevírat vlastní showroom s prodejem konečným spotřebitelům," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Její slova potvrzuje i mluvčí Lidlu Zuzana Holá: "Automobily prodáváme prostřednictvím elektronických aukcí přes zprostředkovatelské společnosti. Naše společnost však žádné vozy napřímo neprodává, a to ani svým zaměstnancům." Kaufland však do budoucna odprodej vozů přes speciální showroom Schwarz Mobility Services nevylučuje.

Bylo by na českém trhu pro podobné ojetiny prémiových značek místo? "V Česku je zajímavá taková ojetina, která má dobrou cenu a má relativně dobrý technický stav," myslí si Barbora Minksová ze společnosti Cebia. O stavu ojetin z flotil Kauflandu a Lidlu nepochybuje, cena ale je (zejména u žádaných modelů) vyšší.

Podle Jakuba Šulty z on-line autotržiště Carvago podobné zánovní ojetiny nejsou na našem trhu příliš vyhledávané. "Mladé ojetiny generované z nových vozů, typicky ukončené operativní leasingy, nejčastěji do 2-3 let stáří, jsou pro českého zákazníka stále příliš drahé. Proto se jich část vyváží naopak za hranice a zbylá část na českém trhu trpí horší likviditou. Prodávají se tedy zhruba 2× až 3× pomaleji než průměrná ojetina ve stáří 5-6 let," vysvětluje. Pěti- až šestiletých vozů je naopak v Česku nedostatek, a tak se k nám běžně dováží ze zahraničí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 45 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy