reklama
 
 

Migrační vlna je jako tsunami a ještě zesílí, řekl Zeman

31. 8. 2015 14:52
Prezident Čechy nepovažuje za xenofobní, protože v zemi žije asi půl milionu cizinců. Druhým důkazem podle něj je, že v České republice neexistují významné politické strany s xenofobním programem.

Praha - Migrační vlna je jako tsunami a bude sílit, myslí si prezident Miloš Zeman. Očekává, že uprchlíci budou do Evropy zvát své příbuzné. Migraci také podle něj zhorší pokračující destabilizace některých států.

Zeman si prý připadá jako turista na thajské pláži, který si chce vyfotit "vlnku" v dáli a netuší, že ho tato vlna zahubí. "Jsou lidé, kteří se domnívají, že migrační vlna je krátkodobá, že ustane. Podle mého názoru bude zesilovat," řekl prezident.

Zeman: Pozvou své příbuzné

Důvodem je podle něj destabilizace některých afrických, ale i dalších států. Za druhý důvod považuje "nasávací efekt". Tedy to, že migranti pozvou do Evropy své příbuzné.

Zopakoval, že by si přál, aby Evropská unie zpevnila své hranice. Nevidí prý k tomu ale žádnou akci, domnívá se proto, že by se Česko mělo postarat o své hranice samo.

Vyjádřil se také k výzvě několika set vědců, kteří varovali v souvislosti s migrací před nárůstem xenofobie a nenávisti. Výzva podle Zemana "míří mimo terč", protože český národ není xenofobní.

Poznamenal, že každý ze signatářů vědecké výzvy, kterou podepsali i lidé mimo vědecké instituce, by si měl vzít domů jednoho uprchlíka. Prokázali by tak prý upřímnost svých úmyslů.

Čechy a xenofobní?

Zeman Čechy nepovažuje za xenofobní, protože v zemi žije asi půl milionu cizinců. Druhým důkazem podle něj je, že v České republice neexistují významné politické strany s xenofobním programem, jako tomu je ve Francii nebo v Maďarsku.

Na dotaz, jestli obyvatele těchto zemí tedy považuje za xenofobnější než Čechy, prezident odpověděl, že ano. "Myslím si, že jsou, zejména ve Francii, kde mají své zkušenosti s obtížně asimilovatelnou menšinou uprchlíků," poznamenal Zeman.

Zeman se proti uprchlíkům výrazně vyhraňuje již několik měsíců. Odmítá především migranty z Blízkého východu a z Afriky. Drtivá většina z nich jsou podle něj ekonomičtí imigranti. Obává se také, že takzvaný Islámský stát migrační vlny využije k vyslání takzvaných teroristických spících buněk.

Přivítal by naopak uprchlíky z Ukrajiny, kteří by prý měli větší šance na začlenění do české společnosti. Prezident se také několikrát vyslovil pro to, aby české hranice před migrací hlídala armáda.

autor: ČTK | 31. 8. 2015 14:52

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama