Migrační vlna je jako tsunami a ještě zesílí, řekl Zeman

ČTK ČTK
31. 8. 2015 14:52
Prezident Čechy nepovažuje za xenofobní, protože v zemi žije asi půl milionu cizinců. Druhým důkazem podle něj je, že v České republice neexistují významné politické strany s xenofobním programem.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Praha - Migrační vlna je jako tsunami a bude sílit, myslí si prezident Miloš Zeman. Očekává, že uprchlíci budou do Evropy zvát své příbuzné. Migraci také podle něj zhorší pokračující destabilizace některých států.

Zeman si prý připadá jako turista na thajské pláži, který si chce vyfotit "vlnku" v dáli a netuší, že ho tato vlna zahubí. "Jsou lidé, kteří se domnívají, že migrační vlna je krátkodobá, že ustane. Podle mého názoru bude zesilovat," řekl prezident.

Zeman: Pozvou své příbuzné

Důvodem je podle něj destabilizace některých afrických, ale i dalších států. Za druhý důvod považuje "nasávací efekt". Tedy to, že migranti pozvou do Evropy své příbuzné.

Zopakoval, že by si přál, aby Evropská unie zpevnila své hranice. Nevidí prý k tomu ale žádnou akci, domnívá se proto, že by se Česko mělo postarat o své hranice samo.

Vyjádřil se také k výzvě několika set vědců, kteří varovali v souvislosti s migrací před nárůstem xenofobie a nenávisti. Výzva podle Zemana "míří mimo terč", protože český národ není xenofobní.

Poznamenal, že každý ze signatářů vědecké výzvy, kterou podepsali i lidé mimo vědecké instituce, by si měl vzít domů jednoho uprchlíka. Prokázali by tak prý upřímnost svých úmyslů.

Čechy a xenofobní?

Zeman Čechy nepovažuje za xenofobní, protože v zemi žije asi půl milionu cizinců. Druhým důkazem podle něj je, že v České republice neexistují významné politické strany s xenofobním programem, jako tomu je ve Francii nebo v Maďarsku.

Na dotaz, jestli obyvatele těchto zemí tedy považuje za xenofobnější než Čechy, prezident odpověděl, že ano. "Myslím si, že jsou, zejména ve Francii, kde mají své zkušenosti s obtížně asimilovatelnou menšinou uprchlíků," poznamenal Zeman.

Zeman se proti uprchlíkům výrazně vyhraňuje již několik měsíců. Odmítá především migranty z Blízkého východu a z Afriky. Drtivá většina z nich jsou podle něj ekonomičtí imigranti. Obává se také, že takzvaný Islámský stát migrační vlny využije k vyslání takzvaných teroristických spících buněk.

Přivítal by naopak uprchlíky z Ukrajiny, kteří by prý měli větší šance na začlenění do české společnosti. Prezident se také několikrát vyslovil pro to, aby české hranice před migrací hlídala armáda.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy