Vládní výbor vyzval vládu, aby se postavila proti xenofobii

ČTK ČTK
19. 8. 2015 18:34
Vláda by měla veřejnosti vysvětlovat základní fakta o situaci v Evropě a o integraci a také maximálně působit proti nesnášenlivosti, xenofobii a islamofobii.
Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Vládní výbor pro práva cizinců vyzval kabinet, aby se "jednoznačně vyslovil" za dodržování práva na azyl a solidaritu s uprchlíky. Měl by vyvinout maximální úsilí proti projevům nesnášenlivosti, islamofobie a xenofobie. Usnesení výboru by měla ve čtvrtek vláda projednat. Výbor je součástí vládní rady pro lidská práva.

V Česku se v posledních týdnech konalo několik demonstrací proti migraci, na jedné z nich se objevily i makety šibenic. Na sociálních sítích se objevují nenávistné komentáře proti uprchlíkům či islámu, výpadů přibývá.

Je nutné vidět vždy jednotlivce a nevyrábět plošně strach a nevzbuzovat nenávist k určitým skupinám lidí, varuje akademička Helena Illnerová, signatářka výzvy Vědci proti strachu a lhostejnosti.
19:06
Je nutné vidět vždy jednotlivce a nevyrábět plošně strach a nevzbuzovat nenávist k určitým skupinám lidí, varuje akademička Helena Illnerová, signatářka výzvy Vědci proti strachu a lhostejnosti. | Video: Daniela Drtinová

Výbor své usnesení schválil už v červenci. Kabinet se jím bude zabývat ale až nyní, byly vládní prázdniny. Výbor uvedl, že se znepokojením sleduje dění kolem migrace ve společnosti, podíl na tom mají podle něj média i postoj politiků.

 Vláda by proto měla veřejnosti vysvětlovat základní fakta o situaci v Evropě a o integraci a také maximálně působit proti nesnášenlivosti, xenofobii a islamofobii. Objasňovat by měla "celý kontext" migrace, tedy i české historické zkušenosti a mezinárodní závazky ČR, a nejen bezpečnostní hlediska.

Stát by se měl zastat neziskového sektoru

Kabinet by se měl postavit i za neziskové organizace a státní či obecní instituce, centra a školy, které se věnují integraci cizinců. Stávají se totiž terčem nenávistných projevů. Poskytují přitom služby, které jsou prospěšné pro celou společnost.

Vláda by měla také "učinit veškeré nezbytné kroky včetně těch právních", aby podpořila slušnou debatu. Měla by tak dát jasný signál, co je v demokratické diskusi přípustné a co je za hranou, uvedl výbor. Kabinet by se měl podle něj jednoznačně vyslovit za dodržování práva lidí v tísni na azyl i za solidaritu s uprchlíky.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jen Sýrii kvůli tamním letitým bojům opustily čtyři miliony lidí. Téměř polovina běženců je v Turecku, další v ostatních sousedních zemích - v Libanonu, Jordánsku a Iráku. Lidé prchají i ze severu Afriky.

S obrovským přívalem uprchlíků se potýkají Řecko, Itálie, ale i Maďarsko. To přijalo letos v prvním pololetí podle údajů Eurostatu 66.785 žádostí o azyl. Česko jich mělo 784.

Česká vláda schválila, že republika do konce roku 2017 přijme 1500 uprchlíků - 400 letos, 700 příští rok a 400 v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by měl stát převzít od zemí EU s velkým náporem, 400 pak z táborů na Blízkém východě.

V roce 1992 kvůli válce v bývalé Jugoslávii ČR pojala asi 3500 lidí, z nichž zhruba 2000 v zemi zůstaly i po skončení konfliktu. Koncem 90. let v Česku útočiště našla asi tisícovka kosovských Albánců, po konci bojů se vrátili většinou domů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy