Drama ve vlaku s uprchlíky. První přejel hranici do Německa

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2015 19:53
Odpoledne nakonec rakousko-maďarskou hranici překročily čtyři vlaky jedoucí z Budapešti do Vídně.
Syrští uprchlíci na hraničním přechodu Hegyeshalom
Syrští uprchlíci na hraničním přechodu Hegyeshalom | Foto: Reuters

Budapešť - Stovky migrantů směly v Budapešti nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Přinejmenším dvě z těchto souprav ale uvízly na hranici, neboť Rakušané se dožadovali vystoupení osob bez potřebných dokladů.

Podle očitého svědka citovaného agenturou Reuters ale odpoledne nakonec rakousko-maďarskou hranici překročily čtyři vlaky na cestě z Budapešti do Vídně, jeden z nich v podvečer dorazil až do bavorského města Rosenheim.

Stovky uprchlíků vystoupily z vlaků i ve Vídni. Policie na Slovensku, přes které také jezdí vlakové spoje z Maďarska do Německa, zase nasadila hlídky do vlaků.

Německá vláda mezitím popřela zvěsti, že jsou vypravovány "zvláštní vlaky" přepravující azylanty z Maďarska do Německa.

Syrští uprchlíci ve vlaku na trati Budapešť - Vídeň
Syrští uprchlíci ve vlaku na trati Budapešť - Vídeň | Foto: Reuters

Podle informací rakouského deníku Der Standard vlak zastavil na popud Rakouských drah (ÖBB). Vlaková souprava podle nich nemohla pokračovat v jízdě, protože byla přeplněná. Uvnitř bylo - krom běžných cestujících - asi 300 běženců.

Rakouský vlakový personál podle mluvčího ÖBB Michaela Brauna následně přivolal policii, aby donutila běžence vlak opustit.

Policisté pak migrantům v Hegyeshalomu oznámili, že ti, kteří požádali o azyl v Maďarsku, nemohou cestovat dále.

Ostatní smějí požádat o azyl v Rakousku.

Uprchlíci ve vlaku z Budapešti.
Uprchlíci ve vlaku z Budapešti. | Foto: Reuters

Zpravodaj Reuters předtím informoval, že tisíce uprchlíků se na nádraží v Budapešti tísní u mezinárodních pokladen ve snaze koupit jízdenku do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Stalo se tak poté, co se roznesla zpráva, že migranti smějí do těchto souprav nastupovat.

Na budapešťském nádraží běženci skandovali hesla jako "Deutschland! Deutschland!" (Německo! Německo!) nebo "Germany, help us" (Německo, pomoz nám").

Uprchlíci na budapešťském nádraží.
Uprchlíci na budapešťském nádraží. | Foto: Reuters

O tom, že běženci s platnými dokumenty a jízdenkami smějí nastoupit do vlaku vypraveného dnes ráno do Mnichova, informovala i maďarská státní televize M1.

V Budapešti na nádraží na odjezd do Rakouska a Německa stále čeká zhruba tisíc uprchlíků. "Spím tady s dvěma dětmi šest dní jako pes na zemi. Dnes tuto zemi opouštím a dá-li Bůh, setkám se svými sestrami v Mnichově," řekl reportérovi agentury Reuters pětatřicetiletý Syřan Sami, který měl u sebe jízdenku do Mnichova za 120 eur.

V podvečer dorazil jeden z vlaků z Budapešti do hornobavorského města Rosenheim. Bylo v něm údajně 200 uprchlíků, asi sto z nich policie z vlaku vyvedla k následné registraci.

Zbylé stovce umožnila cestovat dál do Mnichova. Ještě v pondělí  odpoledne přitom rosenheimská policie tvrdila, že dočasně zastaví kontroly vlaků přijíždějících z Rakouska kvůli naplněným kapacitám ubytovacích zařízení pro registrované běžence.

Stovky migrantů přijíždějících z Budapešti vystoupily také na vídeňském Západním nádraží. Podle agentury APA ale na místě od počátku panoval chaos. Uprchlíky registrovala policie, dobrovolníci jim předávali vodu a ovoce. Před nádražím se ale objevila i skupina demonstrantů.

Zmatek a nedorozumění

O postupu v případě zastavených vlaků panoval dnes na rakouské straně zmatek. Podle mluvčího rakouské policie Romana Hahslingera bude u uprchlíků bez platného schengenského víza, kteří dorazili do Rakouska, zahájen proces směřující k "odsunutí do Maďarska".

Už dříve Hahslinger uvedl, že rakouská policie neumožní vstup do země běžencům, kteří už požádali v Maďarsku o azyl. Ostatní budou do země vpuštěni a pokud v Rakousku podají žádost o azyl, dostanou se pak do některého ze záchytných zařízení. Těm, kteří žádost nepodají ale prý nebude policie bránit, aby pokračovali v cestě do Německa. Rakouské ministerstvo vnitra ale záhy jeho prvotní vyjádření označilo bez bližšího upřesnění za "nedorozumění".

Uprchlíci poukazují na to, že mají platné jízdenky a policie je v Budapešti nechala nastoupit. Podle mluvčího maďarské vlády Andráse Giróa-Szásza nejasná právní situace nastala, když Německo v posledních dnech projevilo tolerantnější přístup k migrantům ze Sýrie. Nový postoj Berlína totiž vyvolal v migrantech naději a domáhají se volné cesty do Německa.

Slovensko v reakci na migrační krizi posílilo policejní hlídky v okolí hranic s Maďarskem, jakož i ve svém vnitrozemí. Slovenské policejní prezidium dnes informovalo, že policie nasadila hlídky rovněž do vlaků. Některé vlakové spoje z Maďarska do Německa projíždějí také přes Slovensko a ČR. Podle informací ČTK slovenské úřady ale nepředpokládají, že by davy uprchlíků na cestě z Maďarska do Německa využily vlaky, jež jezdí přes území Slovenska.

Česká policie v souvislosti s tímto problémem sdělila, že zatím nechystá žádné speciální opatření pro kontroly vlaků mířících z jihu do Břeclavi, kam přijedou uprchlíci z Maďarska.

 

Právě se děje

Další zprávy