Češi drží běžence za ostnatým drátem, všímá si německý tisk

ČTK ČTK
24. 8. 2015 11:34
Frankfurter Rundschau upozornil na fakt, že česká veřejnost se k azylantům staví odmítavě. Neopomněl zmínit ani ostrou rétoriku prezidenta Miloše Zemana.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili. | Foto: ČTK

Berlín/Praha - České úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli české soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva, poukázal ve svém pondělním vydání německý deník Frankfurter Rundschau.

List rovněž poznamenal, že migranti, z nichž mnozí Českou republiku vůbec neznají a kteří zemi vnímají jen jako další z mnoha na trase za svým vysněným cílem, zde nejsou viditelně vítaní.

"Neuplyne žádný den, aby česká cizinecká policie nedopadla desítky uprchlíků. Syřany, Afghánce či Eritrejce, kteří po takzvané balkánské cestě přicházejí do Maďarska, a odkud chtějí dále na sever, chytá v mezinárodních rychlících nebo na hranicích se Slovenskem," napsal Frankfurter Rundschau. Pro mnohé běžence se tak Česko stává konečnou stanicí.

České úřady přistupují k migrantům jako k nelegálním přistěhovalcům. Důvod, proč jsou běženci vůbec zadržováni, když zemí chtějí jen projet, zdůvodnilo ministerstvo vnitra azylovým zákonem. Ten předepisuje, že cizinci bez příslušného povolení k pobytu a dokladů musí být po dobu řešení jejich případu zadržováni.

V rozporu s mezinárodním právem

Jedním z největších detenčních center je zařízení v Bělé pod Bezdězem, kde nyní čeká zhruba 500 lidí na to, až o jejich osudu české úřady rozhodnou.

"Tábor je obehnán čtyři metry vysokým plotem s ostnatým drátem. Běženci musí odevzdat cennosti a mobilní telefony, z jejich hotovosti si pak stát strhává náklady za nedobrovolný pobyt. Uvnitř hlídkuje soukromá ostraha, venku hlídá policie," popsal deník situaci.

Frankfurter Rundschau rovněž napsal, že novináři do zařízení přístup nemají, ale že se některým podařilo s uprchlíky hovořit. Zmiňuje případ Pákistánce, s nímž hovořil online deník Aktuálně.cz. Muž, který je na cestě půl roku, vypověděl, že je zde zadržován třicet dní a že ve středisku jsou problémy s nedostatkem jídla.

České nevládní organizace ubytovací centra kritizují i kvůli tomu, že jsou zde rodiny a nezletilí.

Nelíbí se jim také fakt, že lidé nemohou ze střediska svobodně odcházet a přicházet, neboť se u všech automaticky předpokládá riziko útěku. To je podle sdružení hájících lidská práva v rozporu s mezinárodními závazky, neboť takzvaný dublinský systém, tedy azylový mechanismus Evropské unie, vyžaduje, aby hrozba útěku byla zkoumána u každého zvlášť.

Češi se k uprchlíkům staví odmítavě

Názor o nelegálnosti zadržování běženců sdílejí i české soudy, které žadatelům o azyl v jejich žalobách dávají za pravdu a nařizují jejich propuštění, poznamenal Frankfurter Rundschau. Soudní obranu ale zvolí jen málo lidí.

Deník také upozornil na fakt, že česká veřejnost se k azylantům staví odmítavě, v jednom z průzkumů se proti přijímání azylantů vyslovilo 71 procent dotázaných.

"Rovněž levicově populistický prezident Miloš Zeman brojí proti migrantům. Nikdo vás do Česka nezval, řekl před časem v rozhovoru s bulvárním listem Blesk," napsal Frankfurter Rundschau.

Dodal také, že Zeman chce proti běžencům tvrdší postup, například nasazení vojáků na hranicích s Rakouskem a Slovenskem.

I tak se ale v Česku ozývají hlasy proti české azylové politice. Příkladem je výzva vědců k toleranci vůči uprchlíkům, která upozorňuje na hrozbu xenofobie a na přehnanou hysterii. Dokument dosud podepsalo asi 2800 akademiků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy