reklama
 
 

Ke zrušení Prague Pride jsme nevyzývali, brání se muslimové

11. 8. 2015 21:55
Text, který vyzývá ke zrušení karnevalového průvodu Prague Pride, se objevil na Facebooku pod jménem Úsředí muslimských obcí. Ti věc považují za účelovou provokaci, která je má poškodit.

Praha - Ústředí muslimských obcí se důrazně distancovali od výzvy pořadatelům festivalu Prague Pride ke zrušení sobotního karnevalového průvodu, která se objevila na Facebooku pod jeho jménem. Text označilo za podvrh, který má poškodit české muslimy. Sdělil místopředseda ústředí Vladimír Sáňka.

Údajnou výzvu muslimů na facebooku, kterou doprovázely nenávistné komentáře, mezi hoaxy záhy zařadil server Hate Free Culture.

Provokace, která má poškodit muslimy

"Vzhledem k rostoucím negativním náladám ve společnosti považujeme výzvu za účelovou provokaci, která má v očích veřejnosti poškodit české muslimy," uvedl Sáňka.

Podle něj vymýšlení a šíření lživých zpráv podporuje xenofobii a islamobofii. Hoax, v němž se píše o nepřípustnosti průvodu a o homosexualitě jako o hříchu, označil za cílené šíření nenávisti k muslimské komunitě v Česku.

Sáňka vyloučil, že by se vedení muslimských obcí na výzvě ke zrušení akce hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů podílelo.

Vedení muslimů vyzvalo ke smířlivosti

"Ústředí muslimských obcí vždy bylo pro otevřenou společnost, respektuje principy demokratického státu a odsuzuje nenávistné kampaně, které někteří jedinci a skupiny vedou proti svým bližním. Sami jsme častým terčem podobných nenávistných výpadů, a proto víme, jak obtěžující a poškozující dokážou být," dodal místopředseda ÚMO. Vyzval naopak ke smířlivosti.

Karnevalový pochod hrdosti Prague Pride se koná v sobotu. Projde z Václavského náměstí na Letnou. Letos se uskuteční pátý ročník.

Proti průvodu protestovali v minulých letech konzervativci. Podle nich byla akce obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil někdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. Protestní akce ale postupně slábly.

autor: ČTK | 11. 8. 2015 21:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama