Zahanbuje mě, co u nás běženci zažili, prohlásila Merkelová

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 26. 8. 2015 14:45
Německá kancléřka v Heidenau reagovala na vzedmutí nepokojů na východě Německa. Podle kritiků se ozvala pozdě. Kritici hovoří po násilných protestech krajní pravice jako o ostudě pro celé Německo.
Angela Merkelová Heidenau.
Angela Merkelová Heidenau. | Foto: Reuters

Heidenau - Německá kancléřka Angela Merkelová přijela do saského Heidenau, aby se pokusila zmírnit nárůst nenávisti, kterou přívrženci krajní pravice rozdmýchávají vůči uprchlíkům.

Navštívila mimo jiné bývalou tržnici s domácími potřebami, která běžencům slouží jako improvizované přístřeší.

Symbolické gesto německé solidarity se kancléřka rozhodla vyjádřit setkáním s představiteli policie, dobrovolníky, kteří přistěhovalcům pomáhají, i samotnými migranty.

V centru Heidenau ale na Merkelovou čekal rozezlený dav příznivců krajní pravice, kteří na ni bučeli a pískali. Skandovali také hesla "vlastizrádkyně", "my jsme národ" a "pro běžence jsou peníze, pro nás ne".

Tohle nelze tolerovat

Merkelová, která v Heidenau vystoupila na tiskové konferenci, projevy nesnášenlivosti odsoudila a prohlásila, že v Německu nelze tolerovat, aby lidé snižovali hodnotu jiných a odmítali pomoct potřebným.    

Všichni musíme jasně ukázat, že nemůže být tolerance s těmi, kdo snižují hodnotu jiných lidí. Nemůže být tolerance s těmi, kdo nejsou připraveni pomoci tam, kde právo i lidskost pomoc přikazují," řekla Merkelová.

K podobnému kroku se Angela Merkelová odhodlala poprvé za deset let, po něž stojí v čele Německa.

"Nacistická ostuda v Heidenau"

Heidenau si kancléřka nevybrala náhodou. Východní Německo, zejména pak Drážďany a okolí, patří k místům, kde jsou projevy xenofobie nejpalčivější. Při násilných protestech demonstrantů tam byly o víkendu zraněny desítky policistů.

Video:

Podle německého deníku Der Spiegel byla demonstrace, která se v pátek večer zvrhla v násilnosti, svolána prostřednictvím facebookové stránky napojené na krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu Německa (NPD).

Deník Bild charakterizoval to, co se poblíž Drážďan v uplynulých dnech dělo, jako "nacistickou ostudu v Heidenau".

Protesty jsou hlášeny také z Drážďan, kde se zrodilo kontroverzní protiislamistické hnutí Pegida.

Němci letos čekají 800 000 uprchlíků

Gesto Merkelové přichází jen několik dní poté, co ministr vnitra předeslal, že spolkovou republiku letos čeká příliv až 800 tisíc běženců, a pouhý den poté, co vláda oznámila, že udělí azyl všem syrským uprchlíkům bez rozdílu.

Vláda v této souvislosti ve středu oznámila, že poskytne na řešení dopadů uprchlické vlny letos spolkovým zemím dodatečných 500 milionů eur (13,5 miliardy korun). Dosud na tyto účely uvolnila miliardu eur, celkové náklady se pro letošní rok přitom odhadují na deset miliard (271 miliard Kč).

Spolkové země nesou většinu nákladů s tím spojených. Musí totiž pro ně zajišťovat ubytování, stravu i lékařskou pomoc. Zemské vlády si dlouhodobě stěžovaly, že jim vláda dostatečně nepomáhá a že je péče o uprchlíky finančně vyčerpává.

Je to výzva, kterou zvládneme, prohlásil Gauck

Německý prezident Joachim Gauck k věci prohlásil, že situace kolem běženců je pro zemi velká výzva, je ale přesvědčen, že se s ní Německo dokáže vypořádat.

Zatím poslední vzplanutí nenávisti je hlášeno z města Nauen poblíž Berlína, kde neznámí žháři v noci na úterý zapálili budovu internátu místního gymnázia, která sloužila jako ubytovna pro migranty bez přístřeší.

Podle starosty Detlefa Fleischmanna, jenž mluvil s reportérem britského deníku The Guardian, byl útok pravděpodobně vyvolán štvavou kampaní na internetových sociálních sítích.

Většina Němců je solidárních

Podle průzkumů veřejného mínění i zpravodajů předních světových médií je nicméně nálada k přistěhovalcům nastavena přívětivě.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění, na nějž se odkazuje BBC, vyjádřilo 67 procent respondentů "hluboké znepokojení" nad útoky na ubytovny pro přistěhovalce, v dalším průzkumu pak celých 93 procent Němců vyjádřilo souhlas s udělováním azylu lidem, kteří prchají před válečným konfliktem.

Lidé po celé zemi pomáhají i spontánně, zpravodajové ze všech spolkových zemí hlásí, že Němci zakládají sbírky, do nichž přispívají obnošenými oděvy, botami, hračkami a dalšími věcmi, jež mohou uprchlíkům pomoci.

Ostuda pro celé Německo

Extremisté jsou nicméně nejvíc slyšet a jimi podněcované násilí je čím dál viditelnější. Předseda vlády spolkové země Braniborsko, kde se Nauen nachází, vyzval občany, aby se "distancovali od rasistických nálad".

Předseda Bundestagu Norbert Lammert konstatoval, že podobných útoků byly jen za letošní rok v Německu zaznamenány dvě stovky, a nechal se slyšet, že takové činy "zostouzejí Německo".

V pondělí, právě v reakci na výše zmiňované útoky, poprvé prolomila své mlčení k tématu i spolková kancléřka. "Je úděsné, jakým způsobem se krajně pravicoví extremisté a neonacisté snaží šířit své prázdné poselství nenávisti, a je nechutné, jak lidé - dokonce i rodiny s dětmi - tyto hrůzy podporují," řekla na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy