Zahanbuje mě, co u nás běženci zažili, prohlásila Merkelová

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 26. 8. 2015 14:45
Německá kancléřka v Heidenau reagovala na vzedmutí nepokojů na východě Německa. Podle kritiků se ozvala pozdě. Kritici hovoří po násilných protestech krajní pravice jako o ostudě pro celé Německo.
Angela Merkelová Heidenau.
Angela Merkelová Heidenau. | Foto: Reuters

Heidenau - Německá kancléřka Angela Merkelová přijela do saského Heidenau, aby se pokusila zmírnit nárůst nenávisti, kterou přívrženci krajní pravice rozdmýchávají vůči uprchlíkům.

Navštívila mimo jiné bývalou tržnici s domácími potřebami, která běžencům slouží jako improvizované přístřeší.

Symbolické gesto německé solidarity se kancléřka rozhodla vyjádřit setkáním s představiteli policie, dobrovolníky, kteří přistěhovalcům pomáhají, i samotnými migranty.

V centru Heidenau ale na Merkelovou čekal rozezlený dav příznivců krajní pravice, kteří na ni bučeli a pískali. Skandovali také hesla "vlastizrádkyně", "my jsme národ" a "pro běžence jsou peníze, pro nás ne".

Tohle nelze tolerovat

Merkelová, která v Heidenau vystoupila na tiskové konferenci, projevy nesnášenlivosti odsoudila a prohlásila, že v Německu nelze tolerovat, aby lidé snižovali hodnotu jiných a odmítali pomoct potřebným.    

Všichni musíme jasně ukázat, že nemůže být tolerance s těmi, kdo snižují hodnotu jiných lidí. Nemůže být tolerance s těmi, kdo nejsou připraveni pomoci tam, kde právo i lidskost pomoc přikazují," řekla Merkelová.

K podobnému kroku se Angela Merkelová odhodlala poprvé za deset let, po něž stojí v čele Německa.

"Nacistická ostuda v Heidenau"

Heidenau si kancléřka nevybrala náhodou. Východní Německo, zejména pak Drážďany a okolí, patří k místům, kde jsou projevy xenofobie nejpalčivější. Při násilných protestech demonstrantů tam byly o víkendu zraněny desítky policistů.

Video:

Podle německého deníku Der Spiegel byla demonstrace, která se v pátek večer zvrhla v násilnosti, svolána prostřednictvím facebookové stránky napojené na krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu Německa (NPD).

Deník Bild charakterizoval to, co se poblíž Drážďan v uplynulých dnech dělo, jako "nacistickou ostudu v Heidenau".

Protesty jsou hlášeny také z Drážďan, kde se zrodilo kontroverzní protiislamistické hnutí Pegida.

Němci letos čekají 800 000 uprchlíků

Gesto Merkelové přichází jen několik dní poté, co ministr vnitra předeslal, že spolkovou republiku letos čeká příliv až 800 tisíc běženců, a pouhý den poté, co vláda oznámila, že udělí azyl všem syrským uprchlíkům bez rozdílu.

Vláda v této souvislosti ve středu oznámila, že poskytne na řešení dopadů uprchlické vlny letos spolkovým zemím dodatečných 500 milionů eur (13,5 miliardy korun). Dosud na tyto účely uvolnila miliardu eur, celkové náklady se pro letošní rok přitom odhadují na deset miliard (271 miliard Kč).

Spolkové země nesou většinu nákladů s tím spojených. Musí totiž pro ně zajišťovat ubytování, stravu i lékařskou pomoc. Zemské vlády si dlouhodobě stěžovaly, že jim vláda dostatečně nepomáhá a že je péče o uprchlíky finančně vyčerpává.

Je to výzva, kterou zvládneme, prohlásil Gauck

Německý prezident Joachim Gauck k věci prohlásil, že situace kolem běženců je pro zemi velká výzva, je ale přesvědčen, že se s ní Německo dokáže vypořádat.

Zatím poslední vzplanutí nenávisti je hlášeno z města Nauen poblíž Berlína, kde neznámí žháři v noci na úterý zapálili budovu internátu místního gymnázia, která sloužila jako ubytovna pro migranty bez přístřeší.

Podle starosty Detlefa Fleischmanna, jenž mluvil s reportérem britského deníku The Guardian, byl útok pravděpodobně vyvolán štvavou kampaní na internetových sociálních sítích.

Většina Němců je solidárních

Podle průzkumů veřejného mínění i zpravodajů předních světových médií je nicméně nálada k přistěhovalcům nastavena přívětivě.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění, na nějž se odkazuje BBC, vyjádřilo 67 procent respondentů "hluboké znepokojení" nad útoky na ubytovny pro přistěhovalce, v dalším průzkumu pak celých 93 procent Němců vyjádřilo souhlas s udělováním azylu lidem, kteří prchají před válečným konfliktem.

Lidé po celé zemi pomáhají i spontánně, zpravodajové ze všech spolkových zemí hlásí, že Němci zakládají sbírky, do nichž přispívají obnošenými oděvy, botami, hračkami a dalšími věcmi, jež mohou uprchlíkům pomoci.

Ostuda pro celé Německo

Extremisté jsou nicméně nejvíc slyšet a jimi podněcované násilí je čím dál viditelnější. Předseda vlády spolkové země Braniborsko, kde se Nauen nachází, vyzval občany, aby se "distancovali od rasistických nálad".

Předseda Bundestagu Norbert Lammert konstatoval, že podobných útoků byly jen za letošní rok v Německu zaznamenány dvě stovky, a nechal se slyšet, že takové činy "zostouzejí Německo".

V pondělí, právě v reakci na výše zmiňované útoky, poprvé prolomila své mlčení k tématu i spolková kancléřka. "Je úděsné, jakým způsobem se krajně pravicoví extremisté a neonacisté snaží šířit své prázdné poselství nenávisti, a je nechutné, jak lidé - dokonce i rodiny s dětmi - tyto hrůzy podporují," řekla na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy