Praha - Všeobecné zdravotní pojišťovně se otevírá cesta k ukončení kritizovaných elektronických zdravotních knížek IZIP, a to bez rizika arbitráže.
Zástupci VZP a firmy IZIP podepsali dodatky ke smlouvám, které umožní projekt ukončit ke konci příštího roku.
"My s tím i počítáme," potvrdil člen správní rady a poslanec TOP 09 Jiří Skalický.
Díky souhlasu valné hromady IZIP a tomu, že smlouvy podepsali i zástupci společnosti Asseco Central Europe, která má zájem o menšinový podíl, se podle ředitele VZP Pavla Horáka eliminovalo riziko možné mezinárodní arbitráže.
"Ano, všichni s nimi (dodatky smluv - pozn. red.) souhlasí a nikdo je tedy nemůže napadat," řekl Aktuálně.cz předseda správní rady a poslanec ODS Marek Šnajdr. "Budoucí investor už bude do IZIP vstupovat s tím, že tu je riziko jeho ukončení," vysvětlil další člen rady a poslanec VV Jiří Rusnok.
Kauza IZIP
- IZIP bude stát ještě 150 milionů, až pak může skončit
- Hlavy padat nebudou. Šéf VZP ustál pokus o odvolání
- Politik ODS vlastnil firmu, v níž mizí veřejné miliony
- VZP krátí peníze nemocným, za IZIP však platila golf
- Tady testovali IZIP. E-knížku odmítli lékaři i pacienti
- Miliony mizí u spřátelených firem, zjistil audit IZIP
- Utajovaným investorem v IZIP je Asseco Central Europe
- Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní konec
- ČSSD chtěla kvůli IZIP odvolat šéfa radních VZP Šnajdra
- Doložka ve smlouvě s VZP přinesla IZIP stamiliony
- IZIP stál už o osm set milionů více, než VZP uváděla
- VZP odkryla tajného prodejce. Za IZIP dostane 400 tisíc
- Šéf VZP píše kvůli IZIP poslancům: Udělal jsem chybu
Většina správní rady se totiž nyní shoduje na tom, že projekt, do kterého VZP za deset vložila dvě miliardy korun, ke konci roku 2012 skončí.
Doposud byly smlouvy platné až do roku 2015. Někteří členové Věcí veřejných, opoziční KSČM a ČSSD se však kvůli dřívějším zkušenostem obávají dalších komplikací.
Na odvolání nedošlo
Všeobecná zdravotní pojišťovna v současné době v projektu elektronických knížek vlastní 51 procent akcií, zbylých 49 procent akcií drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International.
Na niž svůj podíl převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Podle informací Aktuálně.cz si však společnost Asseco Central Europe uložila akcie do advokátní úschovny a nyní se rozhoduje, jestli je od švýcarské firmy koupí. Jasno by mělo být během několika týdnů.
Projekt IZIP však málem stál místo šéfa VZP Pavla Horáka a předsedu správní rady Marka Šnajdra. Oba chtěly Věci veřejné odvolat, jejich návrh se ale ve čtvrtek ani nedostal na program jednání.
Golf i "malá domů"
Elektronické zdravotní knížky, které mají přinést úspory, jsou ale v posledních měsících kritizovány zejména kvůli jejich financování. Audit, který si nechala VZP zpracovat, totiž odhalil, že desítky milionů jen v letošním roce skončily u soukromých společností, které nemají s provozem knížek nic společného.
Z auditu například vyplývá, že devět milionů korun dostala advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný a spol., která pro společnost IZIP zajišťuje právní služby.
Z veřejných peněz VZP se platilo i zhruba 100 tisíc korun měsíčně za pronájem budovy, kterou vlastnila firma, jež byla s IZIP personálně propojena. Více než 600 tisíc korun stály golfové turnaje. Jednoho z nich se účastnil i europoslanec Milan Cabrnoch.