IZIP bude stát ještě 150 milionů, až pak může skončit

Radek Nohl Radek Nohl
21. 11. 2011 18:10
Členové správní rady se shodují na tom, že smlouvy s firmou IZIP vypoví
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Kritizovaný projekt elektronických zdravotních knížek IZIP bude stát nejméně 151 milionů korun.

Milion korun teď zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna za koupi většinového podílu, zbytek bude v příštím roce platit za provoz IZIP.

To má být ale definitivní tečka. Vše směřuje podle členů správní rady VZP k tomu, že pojišťovna do června příštího roku vypoví smlouvy se společností IZIP. A na konci roku 2012 bude projekt ukončen.

Za téměř 10 let fungování do něj přitom pojišťovna investovala již zhruba dvě miliardy korun.

Stovky milionů šly na nábory nových klientů, další peníze odtékaly i na golfové turnaje nebo do společností, které s provozem zdravotních knížek nemají nic společného.

Projekt IZIP skončí, shodují se politici

To vše se navíc děje v době, kdy sama VZP přiznává, že jí došly finanční rezervy a některým zdravotnickým zařízením platí se třídenním zpožděním.   

"Není to dobré řešení, ale to nejlepší ze všech momentálně špatných, která se týkají zamezení plýtvání veřejných finančních prostředků," říká poslanec VV a člen správní rady Jiří Rusnok.

VZP koupí majority v projektu chce mimo jiné zabránit tomu, aby firma IZIP dál posílala peníze do společností, které s provozem zdravotních knížek nemají nic společného, nebo platila za pořádání golfových turnajů.

Získat by měla i jedno místo pro svého člena v představenstvu a dozorčí radě společnosti IZIP. Zároveň se mají podmínky upravit tak, aby bylo možné současné smlouvy s šestiměsíční lhůtou vypovědět už k 30. červnu 2012.

"Vše směřuje k tomu, že se projekt ukončí," zareagovala poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková. "Nedokážu si představit, že by za současné situace nastalo něco jiného," dodal Rusnok. Oba jsou navíc přesvědčeni o tom, že mezinárodní arbitráž Česku hrozit nebude.

Ušetří VZP 750 milionů korun?

V průběhu roku 2012 se VZP musí rozhodnout, jestli bude v provozování zdravotních knížek pokračovat, například s jinou firmou, nebo tuto službu zruší. 

"Považuji za velký úspěch, že se správní radě podařilo zkrátit rozporuplný vztah s IZIP," zareagoval na pondělní rozhodnutí správní rady ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Současné smlouvy jsou totiž podle právníků značně nestandardní. Navíc pokud by se nezměnily, měla by pojišťovna minimálně do roku 2015 platit firmě IZIP 12,5 milionu korun měsíčně, tedy 150 milionů za rok.

"V tomto projektu by pokračoval jenom blázen. Pro mě je mrtvý," uvedl člen dozorčí rady a poslanec VV Radim Vysloužil.

Kauza pro policii

Věci veřejné v pondělí oznámily, že podají trestní oznámení na osoby, které mohly být ve střetu zájmů, když působily ve správní radě VZP a měly majetkový podíl v IZIP.

Budou také požadovat, aby zakladatelé IZIP, europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, zveřejnili majetkovou strukturu společnosti Uniqsol a MD Acces. Do těch společností, které jsou personálně propojeny s IZIP, podle auditorů odteklo jen v letošním roce 88 milionů korun. 

Zástupci sociální demokracie hlasovali pro okamžité ukončení smluv s firmou IZIP. "Zástupci vládní koalice ve správní radě VZP však válcovací metodou všechny tyto požadavky a návrhy ČSSD jednoznačně odmítli a absolutní většinou přehlasovali," sdělil člen správní rady a poslanec Jaroslav Krákora.

 

Právě se děje

Další zprávy