IZIP bude stát ještě 150 milionů, až pak může skončit

Radek Nohl Radek Nohl
21. 11. 2011 18:10
Členové správní rady se shodují na tom, že smlouvy s firmou IZIP vypoví
Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Kritizovaný projekt elektronických zdravotních knížek IZIP bude stát nejméně 151 milionů korun.

Milion korun teď zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna za koupi většinového podílu, zbytek bude v příštím roce platit za provoz IZIP.

To má být ale definitivní tečka. Vše směřuje podle členů správní rady VZP k tomu, že pojišťovna do června příštího roku vypoví smlouvy se společností IZIP. A na konci roku 2012 bude projekt ukončen.

Za téměř 10 let fungování do něj přitom pojišťovna investovala již zhruba dvě miliardy korun.

Stovky milionů šly na nábory nových klientů, další peníze odtékaly i na golfové turnaje nebo do společností, které s provozem zdravotních knížek nemají nic společného.

Projekt IZIP skončí, shodují se politici

To vše se navíc děje v době, kdy sama VZP přiznává, že jí došly finanční rezervy a některým zdravotnickým zařízením platí se třídenním zpožděním.   

"Není to dobré řešení, ale to nejlepší ze všech momentálně špatných, která se týkají zamezení plýtvání veřejných finančních prostředků," říká poslanec VV a člen správní rady Jiří Rusnok.

VZP koupí majority v projektu chce mimo jiné zabránit tomu, aby firma IZIP dál posílala peníze do společností, které s provozem zdravotních knížek nemají nic společného, nebo platila za pořádání golfových turnajů.

Získat by měla i jedno místo pro svého člena v představenstvu a dozorčí radě společnosti IZIP. Zároveň se mají podmínky upravit tak, aby bylo možné současné smlouvy s šestiměsíční lhůtou vypovědět už k 30. červnu 2012.

"Vše směřuje k tomu, že se projekt ukončí," zareagovala poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková. "Nedokážu si představit, že by za současné situace nastalo něco jiného," dodal Rusnok. Oba jsou navíc přesvědčeni o tom, že mezinárodní arbitráž Česku hrozit nebude.

Ušetří VZP 750 milionů korun?

V průběhu roku 2012 se VZP musí rozhodnout, jestli bude v provozování zdravotních knížek pokračovat, například s jinou firmou, nebo tuto službu zruší. 

"Považuji za velký úspěch, že se správní radě podařilo zkrátit rozporuplný vztah s IZIP," zareagoval na pondělní rozhodnutí správní rady ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Současné smlouvy jsou totiž podle právníků značně nestandardní. Navíc pokud by se nezměnily, měla by pojišťovna minimálně do roku 2015 platit firmě IZIP 12,5 milionu korun měsíčně, tedy 150 milionů za rok.

"V tomto projektu by pokračoval jenom blázen. Pro mě je mrtvý," uvedl člen dozorčí rady a poslanec VV Radim Vysloužil.

Kauza pro policii

Věci veřejné v pondělí oznámily, že podají trestní oznámení na osoby, které mohly být ve střetu zájmů, když působily ve správní radě VZP a měly majetkový podíl v IZIP.

Budou také požadovat, aby zakladatelé IZIP, europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, zveřejnili majetkovou strukturu společnosti Uniqsol a MD Acces. Do těch společností, které jsou personálně propojeny s IZIP, podle auditorů odteklo jen v letošním roce 88 milionů korun. 

Zástupci sociální demokracie hlasovali pro okamžité ukončení smluv s firmou IZIP. "Zástupci vládní koalice ve správní radě VZP však válcovací metodou všechny tyto požadavky a návrhy ČSSD jednoznačně odmítli a absolutní většinou přehlasovali," sdělil člen správní rady a poslanec Jaroslav Krákora.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy