Šéf VZP nesplnil plán, přesto dostal odměnu 990 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
30. 5. 2011 17:10
Správní rada VZP schválila šéfovi pojišťovny bonus k jeho 250tisícovému platu
Šéf VZP Pavel Horák dostal odměnu 990 tisíc korun.
Šéf VZP Pavel Horák dostal odměnu 990 tisíc korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože Všeobecná zdravotní pojišťovna nesplnila svůj plán pro loňský rok, i tak její ředitel Pavel Horák dostal odměnu 990 tisíc korun.

Bonus k jeho měsíčnímu 250tisícovému platu mu v pondělí schválila správní rada VZP. Výši odměny potvrdili Aktuálně.cz tři její členové.

Navíc přitom mohl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny dostat až 1,5 milionu korun.

"Některé věci se ale úplně nepovedly, proto mu také byla odměna upravena," prohlásil pro Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger, který je i členem správní rady VZP, kam byl nominován vládou. 

Horákovi se především nepodařilo stoprocentně naplnit schválený zdravotní pojistný plán.

Ředitele chtěli sestřelit, teď ho chválí

Poslanec ČSSD a další z členů správní rady Jaroslav Krákora řekl, že i když Horák splnil plán pro rok 2010 jen asi ze dvou třetin, peníze si zaslouží.

"Pojišťovna hospodaří se zhruba 150 miliardami ročně. V porovnání s jinými státními firmami, třeba ČEZ, je odměna zanedbatelná," tvrdí Krákora.

Pod Horákem se přitom ještě na začátku letošního roku houpala židle. Zejména zástupci Věcí veřejných mu vyčítali špatné vedení pojišťovny a nehospodárné projekty.

Teď se ale ani oni proti udělení odměny nepostavili. Podle informací Aktuálně.cz ji správní rada VZP schválila téměř jednohlasně. Jen někteří její členové se hlasování zdrželi. 

Pod Horákovým vedením se loni z rezerv VZP vyčerpalo 4,1 miliardy korun.
Pod Horákovým vedením se loni z rezerv VZP vyčerpalo 4,1 miliardy korun. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Souhlasím s tím, za co mu byly peníze uděleny. Základní sazba by ale podle mne měla být mnohem nižší," prohlásila členka správní rady a poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková.

VZP odčerpala z rezerv miliardy

Pod Horákovým vedením se z rezerv pojišťovny v loňském roce podle mluvčího VZP Jiřího Roda vyčerpalo 4,1 miliardy korun.

"Problém bude v příštím roce ještě větší, protože se zvýší DPH," řekl další člen správní rady Michal Sojka.

Na konci roku bylo na takzvaném základním fondu bezmála 2,3 miliardy korun. Přitom ještě v roce 2009 měla pojišťovna na tomto účtu přes deset miliard korun.

Vyjádření šéfa VZP Pavla Horáka se získat nepodařilo.

Mluvčí pojišťovny Anna Veverková na dotaz Aktuálně.cz, zda si Horák myslí, že je jeho odměna odpovídající, pouze odpověděla: "Ředitel VZP o svých odměnách nerozhoduje." Na další otázky na toto téma již odpovídat nechtěla. 

 

Právě se děje

před 46 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy