Šéf VZP nesplnil plán, přesto dostal odměnu 990 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
30. 5. 2011 17:10
Správní rada VZP schválila šéfovi pojišťovny bonus k jeho 250tisícovému platu
Šéf VZP Pavel Horák dostal odměnu 990 tisíc korun.
Šéf VZP Pavel Horák dostal odměnu 990 tisíc korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože Všeobecná zdravotní pojišťovna nesplnila svůj plán pro loňský rok, i tak její ředitel Pavel Horák dostal odměnu 990 tisíc korun.

Bonus k jeho měsíčnímu 250tisícovému platu mu v pondělí schválila správní rada VZP. Výši odměny potvrdili Aktuálně.cz tři její členové.

Navíc přitom mohl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny dostat až 1,5 milionu korun.

"Některé věci se ale úplně nepovedly, proto mu také byla odměna upravena," prohlásil pro Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger, který je i členem správní rady VZP, kam byl nominován vládou. 

Horákovi se především nepodařilo stoprocentně naplnit schválený zdravotní pojistný plán.

Ředitele chtěli sestřelit, teď ho chválí

Poslanec ČSSD a další z členů správní rady Jaroslav Krákora řekl, že i když Horák splnil plán pro rok 2010 jen asi ze dvou třetin, peníze si zaslouží.

"Pojišťovna hospodaří se zhruba 150 miliardami ročně. V porovnání s jinými státními firmami, třeba ČEZ, je odměna zanedbatelná," tvrdí Krákora.

Pod Horákem se přitom ještě na začátku letošního roku houpala židle. Zejména zástupci Věcí veřejných mu vyčítali špatné vedení pojišťovny a nehospodárné projekty.

Teď se ale ani oni proti udělení odměny nepostavili. Podle informací Aktuálně.cz ji správní rada VZP schválila téměř jednohlasně. Jen někteří její členové se hlasování zdrželi. 

Pod Horákovým vedením se loni z rezerv VZP vyčerpalo 4,1 miliardy korun.
Pod Horákovým vedením se loni z rezerv VZP vyčerpalo 4,1 miliardy korun. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Souhlasím s tím, za co mu byly peníze uděleny. Základní sazba by ale podle mne měla být mnohem nižší," prohlásila členka správní rady a poslankyně TOP 09 Patricie Kotalíková.

VZP odčerpala z rezerv miliardy

Pod Horákovým vedením se z rezerv pojišťovny v loňském roce podle mluvčího VZP Jiřího Roda vyčerpalo 4,1 miliardy korun.

"Problém bude v příštím roce ještě větší, protože se zvýší DPH," řekl další člen správní rady Michal Sojka.

Na konci roku bylo na takzvaném základním fondu bezmála 2,3 miliardy korun. Přitom ještě v roce 2009 měla pojišťovna na tomto účtu přes deset miliard korun.

Vyjádření šéfa VZP Pavla Horáka se získat nepodařilo.

Mluvčí pojišťovny Anna Veverková na dotaz Aktuálně.cz, zda si Horák myslí, že je jeho odměna odpovídající, pouze odpověděla: "Ředitel VZP o svých odměnách nerozhoduje." Na další otázky na toto téma již odpovídat nechtěla. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy