Z dřevěného kostela v Třinci nezbylo kvůli požáru téměř nic. Místní ho chtějí postavit znovu

Jan Kočenda
2. 8. 2017 13:59
Dřevěný kostel Božího těla v Třinci z úterý na středu shořel. Hasiči krátce po půlnoci začali oheň hasit, ale kromě kříže a náhrobků se nepodařilo nic zachránit. Škoda shořelého kostela je podle předběžných odhadů vyčíslena na desítky milionů. Kvůli nedávným rekonstrukcím a fotografiím je kostel dobře zdokumentovaný a znovupostavení by tak nemělo být problematické. Starostka Třince již přislíbila, že město bude ostravsko-opavskému biskupství při obnově kostela maximálně nápomocné.
Záběry na torzo dřevěného kostela z 16. století, který shořel v Třinci. | Video: TV Prima

Třinec - V noci z úterý na středu shořel dřevěný kostel Božího Těla v Gutech na Třinecku. Až na kříž a náhrobky se kostel nepodařilo zachránit a již nyní se mluví o jeho znovupostavení. Kostel byl původní z 16. století a téměř veškeré vybavení bylo dobové.

Krátce po půlnoci přijeli k hořícímu kostelu hasiči, kterým se podařilo dostat plameny pod kontrolu za necelou hodinu. Kostel se jim však zachránit nepodařilo. "Významná historická památka byla prakticky zničená. Dochoval se pouze kříž a náhrobky. Hrubý předběžný odhad škody se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

O neštěstí byla okamžitě informovaná i starostka Třince Věra Palkovská, která na místo vyrazila. "Je to pro mne osobně velmi bolestné a pro Třinec je to velká tragédie," uvedla. Již na místě se domluvila se zástupcem ostravsko-opavského biskupství, že při obnově kostela bude město maximálně nápomocné. "Už nyní zvažujeme uspořádání charitativního koncertu, jehož výtěžek by putoval právě na obnovu kostela," dodala Palkovská.

Na znovupostavení se bude muset podílet zejména kraj, město i samotní obyvatelé. Ministerstvo kultury totiž nemá prostředky, kterými by na obnovu památky přispělo. "Kdyby se kostel opravoval, tak by ministerstvo finančně pomohlo. Pokud se však bude stavět znovu, tak už nejde o kulturní památku, ale repliku a na tu ministerstvo nemá dotace," vysvětlil Václav Karmazín z odboru památkové péče ministerstva kultury.

Výše škody se pohybuje v řádech desítek milionů korun. Jen před pěti lety se kostel rekonstruoval za 4,3 milionu korun, opravy z velké části financovala Evropská unie. Penězi však přispěl i Třinec a dárci z řad farníků. "Kostel byl vyhledávaným a atraktivním místem. Věřím, že se Třinečtí budou na obnově památky znovu podílet," řekl informační pracovník Michal Jirák.

Pro výstavbu co nejvěrnější repliky kostela je naštěstí dostatek materiálů. "Máme fotodokumentaci z roku 2014, kdy se připravovala knížka o dřevěných kostelech. Navíc se před několika lety kostel rekonstruoval, takže nyní musíme dát všechny podklady dohromady," informovala památkářka Romana Rosová.

Podobná tragédie postihla v roce 2002 renesanční kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Hrabové na Ostravsku. Tehdy se podařilo postavit věrnou kopii původní stavby za dva roky. "Ze strany biskupství už padly první úvahy, že by se podobná obnova mohla podařit i v případě gutského kostela," řekla starostka Palkovská.

 

Právě se děje

Další zprávy