kostel

Při útoku na katolický kostel v Nigérii zemřelo 40 lidí, úřady podezřívají Islámský stát

Nedělní útok na katolický kostel svatého Františka v nigerijském městě Owo má podle nové bilance 40 obětí. Jednašedesát přeživších se stále léčí v okolních nemocnicích. Nigerijské úřady z útoku podezřívají teroristickou skupinu Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP), napsala agentura Reuters.

V neděli dopoledne bylo v kostele v Owu 127 lidí ve chvíli, kdy dovnitř vtrhli ozbrojenci a výbušninami a střelnými zbraněmi zabili celkem 40 lidí včetně několika dětí. Předchozí zprávy hovořily o 22 mrtvých.

"Zabíjeli jen pro potěšení," řekl v úterý BBC kostelní sborista John Nwovu, kterého při výbuchu na začátku asi půlhodinového útoku zavalily trosky stropu. Společně s několika dalšími "v tichosti snášel tíhu trosek", zatímco útočníci zabíjeli lidi schovávající se pod kostelními lavicemi.

Jiný sborista popsal, že "pochybuje, že se z toho šoku někdy vzpamatuje". "Co jsem viděl, se mnou zůstane do konce života," řekl. Při útoku byl postřelený do nohy a léčí se v nemocnici.

Zdroj: ČTK

V nigerijském kostele ozbrojenci odpálili dynamit, zemřelo 21 věřících včetně dětí

Nedělní útok na katolický kostel na jihozápadě Nigérie si vyžádal 21 obětí. V prvním oficiálním sdělení o tom v pondělí informovaly místní úřady, napsala agentura AFP. Dřívější zprávy hovořily o nejméně 50 obětech. Ozbrojenci při útoku použili střelné zbraně i výbušniny. Ještě před tímto útokem byl v sousedním státě Kogi podle pondělní zprávy tamní diecéze unesen katolický kněz. Zda spolu obě události souvisejí, není podle agentury Reuters jasné.

"V kostele vybuchl dynamit. Útočnici do něj ani nevstoupili, jen stříleli do oken," uvedl mluvčí guvernéra státu Ondo.

Sám guvernér už v neděli označil událost za "nevyprovokovaný útok", při kterém byli zabiti nevinní lidé. "Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom útočníky dopadli a potrestali," prohlásil.

Pachatelé jsou zatím neznámí. Prezident Muhammadu Buhari nicméně čin označil za "podlý" a řekl, že se jej mohli dopustit jen "démoni z pekla".

Papež František v neděli uvedl, že se modlí za oběti incidentu. "Papež se dozvěděl o útoku na kostel v nigerijském Ondu a o smrti desítek věřících, včetně mnoha dětí," píše se v prohlášení, které zveřejnil tiskový úřad Vatikánu. Podle komuniké se stále čeká na vyjasnění okolností krveprolití.

Zdroj: ČTK

Střelba v kostele v Kalifornii si vyžádala nejméně jednoho mrtvého a pět zraněných

Nejméně jednoho mrtvého a čtyři raněné, kteří jsou v kritickém stavu, si v neděli vyžádala střelba v kostele v americkém městě Laguna Woods v Kalifornii. Podezřelý ze střelby je ve vazbě, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady.

"Zadrželi jsme jednu osobu a rovněž máme zbraň, ze které se nejspíš střílelo," uvedl ve svém prohlášení úřad tamního šerifa. Zadrženým je dospělý muž, jeho motiv dosud není znám.

Střelba v kostele Ženevské presbytariánské církve byla hlášena půldruhé hodiny po místním poledni, uvedl šerifův úřad. Pátá osoba, zraněná při střelbě, utrpěla lehké zranění, uvedly úřady. Všichni postižení jsou dospělé osoby. Zatím není jasné, kde přesně v kostele se střílelo.

Svědky násilí se stalo asi 30 lidí, uvedla šerifova mluvčí Carrie Braunová podle agentury AP. Většina lidí v kostele byla zřejmě původem z Tchaj-wanu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda motivem střelby mohla být nenávist a zda střelec byl náboženské obci znám.

Zdroj: ČTK

Výbuch před kostelem v Indonésii zranil čtrnáct lidí, policie mluví o teroristickém činu

Při sebevražedném útoku spáchaném před kostelem indonéského města Makassar bylo v neděli zraněno čtrnáct lidí. Podle zdrojů agentury AP na kostel útočili dva lidé a oba přišli o život. Prezident Joko Widodo hovořil o "teroristickém činu a zločinu proti lidskosti". K akci se žádná skupina nepřihlásila, policie ji ale považuje za teroristický čin.

V době výbuchu v kostele byli věřící a kněz Wilhemus Tulak, který sloužil mši, sdělil, že když po ní první lidé vycházeli z kostela, ozval se silný výbuch. Podezření strážců kostela vzbudili dva lidé na motocyklu a když se je snažili zastavit, jeden z nich odpálil výbušniny.

Policie oznámila, že oba zemřeli, a agentura AP píše, že podle pozůstatků, které se našly na místě, jednou z nich byla žena. Mezi raněnými jsou čtyři strážci a zbylí jsou věřící.

Zdroj: ČTK

Policie zastřelila střelce u newyorské katedrály

Newyorská policie zastřelila na schodech newyorské katedrály svatého Jana těsně před 16:00 místního času muže, který začal střílet ze dvou pistolí po nedělním vánočním koncertu pěveckého sboru. Podle policie nebyl kromě střelce nikdo další zraněn, uvedla agentura AP. Podle ní nebylo jasné, zda podezřelý střílel po lidech, anebo do vzduchu. Policisté, kteří byli na místě, aby zajistili bezpečnost akce, se rychle přemístili a střelce zasáhli.

Policie zatím neuvedla možný motiv, ani totožnost střelce, který podlehl střelnému zranění hlavy. Člen městské rady Mark Levine na Twitteru uvedl, že na místě bylo asi 400 lidí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat