V Třinci v noci shořel dřevěný kostel z 16. století, škody půjdou do desítek milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2017 11:34
Třinec v noci přišel o významnou památku, když v noci na úterý shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. století. Hasiči dostali zprávu o požáru kostela krátce po půlnoci. Při příjezdu hasičů na místo byl už kostel v plamenech. Významná památka byla prakticky zničena. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů. Při požáru nebyl nikdo zraněn. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun. Mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda řekl, že by mohla vzniknout replika kostela.
Požár historického dřěvěného kostela z 16. století
Požár historického dřěvěného kostela z 16. století | Foto: HZS Moravskoslezské­ho kraje

Třinec - V třinecké části Guty v noci na dnešek shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. století. Významná památka byla prakticky zničena. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů, informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda řekl, že by mohla vzniknout replika kostela, stejně jako v případě kostela svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové. Původní objekt, který byl národní kulturní památkou, vyhořel v roce 2002.

Hasiči dostali zprávu o požáru kostela Božího těla v Gutech krátce po půlnoci. Při příjezdu hasičů na místo byl už kostel v plamenech. "Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do dnešního rána pokračovalo dohašování," uvedl Kůdela. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Římskokatolický filiální kostel v Gutech byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun.

"Rekonstrukce se týkala především střechy a krovu. Řemeslníci kompletně vyměnili dřevěné šindele na střeše a valnou část prohnilých krovů. Zvonice byla úplně rozebrána, byly zhotoveny nové dubové základy a nové části věže," uvedl mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

Podle letopočtu vytesaném v portálu je možné, že byl kostel postaven roku 1563. Není však vyloučeno, že je starší. První zvon byl na jeho věž osazen v roce 1565 a existuje dodnes. V roce 2001 ho někdo ukradl. Zvedla se taková vlna nevole, že se ho zloději nakonec zbavili. Nalezen byl bez srdce v nedaleké Karpentné.

Záběry na torzo dřevěného kostela z 16. století, který shořel v Třinci.
0:15
Záběry na torzo dřevěného kostela z 16. století, který shořel v Třinci. | Video: TV Prima

Kostel byl postaven z velkých kmenů listnatých stromů, nejstarší habry zřejmě rostly u řeky Olše již za doby Velkomoravské říše. Interiér kostela později vyzdobila díla místních umělců žijících v 17. a 18. století. V 19. století byl kostel několikrát opravován, avšak zachoval si svou původní goticko-renesanční podobu.

Vznikne replika

"Problém je ale v materiálu a odlehlosti staveb. Velmi rychle se v těchto případech oheň rozhoří. Hasiči většinou s ohledem na vzdálenost nemají šanci přijet včas a něco zachránit," uvedl vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek.

Uvedl, že třinecký kostel byl vybaven požárním hlásičem ještě před rekonstrukcí. Siuda dodal, že je pravděpodobné, že i v Třinci vznikne replika zničeného kostela. V případě kostela v Ostravě-Hrabové se to podařilo do dvou let.

Událost z dnešního rána vyšetřuje policie. "Jelikož jsme na samém začátku prověřování, nemůžeme vyloučit úmyslné zapálení, nedbalostní jednání, pracujeme také s verzí technické závady," řekla mluvčí moravskoslezské policie Lenka Sikorová. Dodala, že místo prohledá pes speciálně vycvičený na vyhledávání hořlavých látek.

Kostel Božího těla v Třinci.
Kostel Božího těla v Třinci. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 54 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy