tragédie

Silné zemětřesení v Ekvádoru má nejméně 12 obětí

Silné zemětřesení, které v sobotu otřáslo oblastí u druhého největšího města Ekvádoru, si vyžádalo nejméně 12 obětí, oznámil v televizním projevu k národu ekvádorský prezident Guillermo Lasso. Předchozí bilance čítala čtyři mrtvé, ale úřady připouštěly, že neznámý počet lidí se může nacházet pod sutinami. Otřesy byly patrné také na severu Peru, odkud podle agentury AP dosud nejsou hlášeny žádné oběti či ranění.

Americká geologická služba USGS oznámila zemětřesení o síle 6,7 u ekvádorského pobřeží, s epicentrem asi 80 kilometrů jižně od přístavu Guayaquil, druhého největšího města v jihoamerické zemi, ležícího asi 270 kilometrů jihozápadně od hlavního města Quito. Evropští seismologové nejprve odhadli sílu otřesů na 6,9 stupně.

Otřesy poškodily domy a budovy, lidé vybíhali v panice na ulice. Prezident Lasso v předchozím poselství vyzval krajany, aby zachovali klid. V Guayaquilu úřady oznámily praskliny na budovách a domech. Zdi některých objektů se zřítily. Úřady nařídily uzavřít tři silniční tunely.

V Ekvádoru jsou zemětřesení poměrně častá. V roce 2016 zabilo zemětřesení v řidčeji osídlené oblasti země více než 600 lidí, připomněla AP.

Soud uložil traťovému komisaři podmínku za chyby při pořádání rallye v Lopeníku

Okresní soud v Uherském Hradišti uložil ve čtvrtek traťovému komisaři Petru Pláškovi osmnáctiměsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu 18 měsíců za pochybení při pořádání rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Závodní auto tam na podzim 2012 srazilo šest lidí stojících u trati. Čtyři dívky zemřely, další dva lidé utrpěli zranění. Další čtyři muže, kteří se na organizací závodu podíleli, dnes soud obžaloby zprostil. Všem pěti obžalovaným hrozilo za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti až šest let vězení. Vinu odmítli.

Tragédie, při níž zahynuly dívky ve věku mezi sedmi a 20 lety, se stala 10. listopadu 2012. V roce 2016 nepravomocně uložil okresní soud tehdy jedinému obžalovanému traťovému komisaři Petru Pláškovi osmnáctiměsíční podmíněný trest. Krajský soud rozsudek zrušil a věc vrátil k došetření státnímu zástupci, který později obžalobu rozšířil o další čtyři lidi. Okresní soud se kauzou znovu začal zabývat v prosinci 2019.

Zdroj: ČTK

V tlačenici při odchodu ze školy v Keni zemřelo nejméně 13 dětí, další jsou zraněné

Žáci základní školy na západě Keni v pondělí při odchodu ze školy ušlapali nejméně 13 svých spolužáků, další desítky studentů utrpěly zranění. Děti se po vyučování znenadání rozutekly a v nastalém zmatku se pošlapaly. Důvod paniky není jasný, úřady ho vyšetřují, informovala agentura AFP.

Neštěstí se stalo na konci školního dne okolo 17:00 místního času (15:00 SEČ). Tlačenice propukla na schodišti třípatrové školy, některé z dětí z nejvyššího patra spadly dolů, uvedl mluvčí keňského Červeného kříže.

Zatímco Červený kříž na twitteru uvedl, že do nemocnice bylo přijato 39 zraněných dětí, organizace poskytující služby první pomoci informovala o více než 50 zraněných, včetně dvou na jednotce intenzivní péče a 37 studentech, kteří už byli propuštěni. Organizace a některá keňská média hovoří o 14 mrtvých.

Jeden z rodičů, jehož dítě školu navštěvuje, z paniky obvinil učitele. "Děti, které přežily, nám řekly, že utekly a pošlapaly se, protože je bili učitelé," uvedla matka, podle které bylo dětem mezi deseti až 12 lety. V Keni jsou tělesné tresty zakázány.

Zdroj: ČTK

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Pokračovat