Experti: Hraje se o soudržnost společnosti, další selhání politiků může být fatální

Jan Horák Radek Dragoun Martina Heroldová Jan Horák, Radek Dragoun, Martina Heroldová
10. 1. 2021 12:20
Do roku 2021 vstupuje česká společnost otřesená z prudkého nástupu epidemie v roce uplynulém. Dramaticky zasáhla do důvěry lidí v autority a jejich schopnost řešit krize, současně vytyčila další linii ve štěpení společnosti. Deník Aktuálně.cz oslovil šest expertů z různých oblastí, aby přiblížili svůj pohled na to, jaké výzvy čekají společnost v novém roce.
Jan Paďourek, vrchní ředitel sekce pro vnitřní bezpečnost ministerstva vnitra.
Jan Paďourek, vrchní ředitel sekce pro vnitřní bezpečnost ministerstva vnitra. | Foto: Archiv Jana Paďourka

Hra o šéfa BIS může být hrou o českou bezpečnost

Když se bývalý náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky, Jan Paďourek ohlédne za uplynulým rokem, na poli bezpečnostní problematiky vnímá jeden zásadní neblahý trend. Poukazuje na tlak nedemokratických mocností jako Rusko a Čína, i prostřednictvím jejich zdejších sympatizantů, na posílení svého vlivu v Česku. V praxi mluví o jejich snaze oslabit české euro-atlantické vazby a zpochybnit demokratický vývoj po roce 1989.

"Pokud mám být konkrétní, pak mám na mysli snahy nejrůznějších ruských státních a polostátních korporací vstoupit do strategického energetického odvětví ČR (aktuálně Dukovany) a tím znovuzískat vliv v naší zemi nebo pokusy čínských společností účastnit se výstavby a provozu strategických sítí 5G a tím získat zásadní vliv na příští vývoj situace v ČR," upozorňuje.

Jako příklad uvádí i zatím úspěšnou snahu českých komunistů omezit rozpočet na obranu - KSČM se v prosinci podařilo protlačit návrh na omezení výdajů armády v letošním roce o 10 miliard korun. Vládní ANO a ČSSD sice několik dní prohlašovaly, že jsou zásadně proti takovému škrtu, při hlasování ve sněmovně ale návrh komunistů jejich poslanci podpořili.

Podle Paďourka bude pronikání ruského a čínského vlivu do zdejšího prostředí pokračovat i v tomto roce. "Změna současných vládních pozic by byla zásadní chybou i s ohledem na skutečnost, že mají všechny tyto pozice oporu ve stanoviscích všech zpravodajských a bezpečnostních složek našeho státu," varuje Paďourek s tím, že vláda jako celek těmto snahám zatím odolává. Podle něj musí vytrvat a nepustit Rusko a Čínu do tendru na dostavbu Dukovan.

Není žádný důvod měnit vedení BIS

Coby klíčový test vlády v otázce její bezpečnostní politiky v tomto roce považuje Paďourek prodloužení mandátu stávajícího ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky. Jeho první funkční období končí v červenci. Paďourek poukazuje na jeho průběžnou podporu ze strany poslanců či premiéra Andreje Babiše. Sám Koudelka by chtěl ve funkci pokračovat.

"Z tohoto hlediska nemá vláda žádný důvod měnit vrcholné vedení BIS. Pokud však vláda ustoupí tlakům Hradu a současného ředitele BIS v dalším funkčním období neprodlouží, bude to z mého pohledu velmi negativní signál možných nežádoucích změn, které by ve svém důsledku mohly vést k ohrožení bezpečnosti ČR a jejího dalšího demokratického vývoje," uzavírá Paďourek.

 

Právě se děje

Další zprávy