Experti: Hraje se o soudržnost společnosti, další selhání politiků může být fatální

Jan Horák Radek Dragoun Martina Heroldová Jan Horák, Radek Dragoun, Martina Heroldová
10. 1. 2021 12:20
Do roku 2021 vstupuje česká společnost otřesená z prudkého nástupu epidemie v roce uplynulém. Dramaticky zasáhla do důvěry lidí v autority a jejich schopnost řešit krize, současně vytyčila další linii ve štěpení společnosti. Deník Aktuálně.cz oslovil šest expertů z různých oblastí, aby přiblížili svůj pohled na to, jaké výzvy čekají společnost v novém roce.
Bývalý náměstek civilní rozvědky Jan Paďourek.
Bývalý náměstek civilní rozvědky Jan Paďourek. | Foto: Archiv Jana Paďourka

Hra o šéfa BIS může být hrou o českou bezpečnost

Když se bývalý náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky, Jan Paďourek ohlédne za uplynulým rokem, na poli bezpečnostní problematiky vnímá jeden zásadní neblahý trend. Poukazuje na tlak nedemokratických mocností jako Rusko a Čína, i prostřednictvím jejich zdejších sympatizantů, na posílení svého vlivu v Česku. V praxi mluví o jejich snaze oslabit české euro-atlantické vazby a zpochybnit demokratický vývoj po roce 1989.

"Pokud mám být konkrétní, pak mám na mysli snahy nejrůznějších ruských státních a polostátních korporací vstoupit do strategického energetického odvětví ČR (aktuálně Dukovany) a tím znovuzískat vliv v naší zemi nebo pokusy čínských společností účastnit se výstavby a provozu strategických sítí 5G a tím získat zásadní vliv na příští vývoj situace v ČR," upozorňuje.

Jako příklad uvádí i zatím úspěšnou snahu českých komunistů omezit rozpočet na obranu - KSČM se v prosinci podařilo protlačit návrh na omezení výdajů armády v letošním roce o 10 miliard korun. Vládní ANO a ČSSD sice několik dní prohlašovaly, že jsou zásadně proti takovému škrtu, při hlasování ve sněmovně ale návrh komunistů jejich poslanci podpořili.

Podle Paďourka bude pronikání ruského a čínského vlivu do zdejšího prostředí pokračovat i v tomto roce. "Změna současných vládních pozic by byla zásadní chybou i s ohledem na skutečnost, že mají všechny tyto pozice oporu ve stanoviscích všech zpravodajských a bezpečnostních složek našeho státu," varuje Paďourek s tím, že vláda jako celek těmto snahám zatím odolává. Podle něj musí vytrvat a nepustit Rusko a Čínu do tendru na dostavbu Dukovan.

Není žádný důvod měnit vedení BIS

Coby klíčový test vlády v otázce její bezpečnostní politiky v tomto roce považuje Paďourek prodloužení mandátu stávajícího ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky. Jeho první funkční období končí v červenci. Paďourek poukazuje na jeho průběžnou podporu ze strany poslanců či premiéra Andreje Babiše. Sám Koudelka by chtěl ve funkci pokračovat.

"Z tohoto hlediska nemá vláda žádný důvod měnit vrcholné vedení BIS. Pokud však vláda ustoupí tlakům Hradu a současného ředitele BIS v dalším funkčním období neprodlouží, bude to z mého pohledu velmi negativní signál možných nežádoucích změn, které by ve svém důsledku mohly vést k ohrožení bezpečnosti ČR a jejího dalšího demokratického vývoje," uzavírá Paďourek.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Egypský soud potvrdil trest smrti pro 12 členů Muslimského bratrstva, podílely se na krvavých demonstracích v roce 2013

Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil trest smrti pro 12 významných členů Muslimského bratrstva za podíl na demonstracích v roce 2013, které skončily smrtí stovek demonstrantů a několika policistů. Proti verdiktu není možné se odvolat. Trest oběšením ještě musí potvrdit prezident Abdal Fattáh Sísí. S odvoláním ne egyptské soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní rozsudek i rostoucí počet poprav v Egyptě za Sísího vlády kritizuje organizace Amnesty International.

Muhammad Mursí se v červnu 2012 stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta, byl kandidátem Muslimského bratrstva. Jeho vládu v roce 2013 ukončila armáda, na protest proti jeho svržení lidé vyšli do ulic. Policisté rozehnali dva protesty Mursího stoupenců, o život tehdy přišlo několik set demonstrujících. Rozlícený dav pak vtrhl do policejní stanice na káhirském předměstí Kardása a zabil tam 13 policistů.

před 20 minutami

Jižní Korea spustila vojenské cvičení na souostroví, které si nárokuje i Japonsko

Jihokorejská armáda dnes zahájila každoroční vojenské cvičení na souostroví, jež si nárokuje také Japonsko. Pro ostrovy v Japonském moři na půl cesty mezi oběma zeměmi má každý z národů své vlastní označení a o jejich vlastnictví se přou již několik desetiletí. Korejci skupinu ostrovů nazývají Tokdo a Japonci Takešima. Vojenské manévry začaly jen pár dní poté, co Jižní Korea vznesla protest proti vyobrazení těchto ostrovů na mapě zveřejněné na stránkách letní olympiády jako součásti pořadatelského Japonska. O vojenském cvičení a sporu o mapu informovala agentura Reuters.

Jihokorejci mají od roku 1954 na neobydlených skaliskách souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže, ostrovy si ale nárokuje i Japonsko. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů. Obě země vedly obdobnou při během zimních olympijských her 2018, které hostila Jižní Korea a ostrovy tehdy prezentovala jako své území.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy