Experti: Hraje se o soudržnost společnosti, další selhání politiků může být fatální

Jan Horák Radek Dragoun Martina Heroldová Jan Horák, Radek Dragoun, Martina Heroldová
10. 1. 2021 12:20
Do roku 2021 vstupuje česká společnost otřesená z prudkého nástupu epidemie v roce uplynulém. Dramaticky zasáhla do důvěry lidí v autority a jejich schopnost řešit krize, současně vytyčila další linii ve štěpení společnosti. Deník Aktuálně.cz oslovil šest expertů z různých oblastí, aby přiblížili svůj pohled na to, jaké výzvy čekají společnost v novém roce.
Milan Kubek
Milan Kubek | Foto: DVTV

Katastrofě se dalo zabránit, nadějí pro rok 2021 je vakcína

Rok 2020 byl obrovskou zkouškou pro české zdravotnictví, které se muselo vypořádat s výzvou, které ještě nikdy nečelilo. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka epidemie koronaviru zastihla zdravotnictví zcela nepřipravené a ukázala, jak "vážnou chybou bylo zdevastování hygienické služby a praktická likvidace veřejného zdravotnictví", k němuž podle něj došlo v minulosti.

"Krize odhalila hloubku personální devastace našich nemocnic. Zdravotnictví se však nezhroutilo. Pomohla nám skutečnost, že se v uplynulých letech různým reformátorům nepodařilo zredukovat síť nemocnic a snížit počet lůžek. Krize ukázala, jak nebezpečnou je ve zdravotnictví snaha o maximální ekonomickou efektivitu. Kapacity, které se za normální situace mohou zdát naddimenzované a nerentabilní, totiž v kritické chvíli rozhodují doslova o životě a smrti," říká Kubek.

Podle šéfa lékařské komory však zdravotnictví a zdravotníci v krizi obstáli a díky obrovskému nasazení lékařů, sester, ostatních zdravotníků i dobrovolníků dokázali zachránit desítky tisíc pacientů. Nicméně upozorňuje, že už toho "mají plné zuby".

Vláda cynicky spoléhá na zdravotníky

Rok 2021 přitom pro zdravotnictví nezačíná dobře, jelikož musí čelit znovu sílící epidemii. "Nezasloužili jsme si to, aby vláda nechala před svátky rozjet třetí vlnu epidemie s tím, že cynicky spoléhá na to, že my zdravotníci to zase nějak zvládneme. Je jisté, že přes veškerou naši snahu další tisíce pacientů zbytečně na covid zemřou," míní.

"Je to moc smutné. Katastrofě se totiž dalo zabránit, kdyby se vláda při svém rozhodování řídila radami odborníků, a ne průzkumy veřejného mínění a diskusí na Facebooku. Úkolem nás lékařů je tedy také zabránit tomu, aby politici stále dokola opakovali ty stejné chyby. Naši pacienti za ně totiž platí životem," říká Kubek. 

Přesto se tento rok podle Kubka může stát rokem naděje, pokud se podaří celoplošné očkování proti covidu. Jiná cesta podle něj není.

 

Právě se děje

Další zprávy