Experti: Hraje se o soudržnost společnosti, další selhání politiků může být fatální

Jan Horák Radek Dragoun Martina Heroldová Jan Horák, Radek Dragoun, Martina Heroldová
10. 1. 2021 12:20
Do roku 2021 vstupuje česká společnost otřesená z prudkého nástupu epidemie v roce uplynulém. Dramaticky zasáhla do důvěry lidí v autority a jejich schopnost řešit krize, současně vytyčila další linii ve štěpení společnosti. Deník Aktuálně.cz oslovil šest expertů z různých oblastí, aby přiblížili svůj pohled na to, jaké výzvy čekají společnost v novém roce.
Politolog Ondřej Císař.
Politolog Ondřej Císař. | Foto: Český rozhlas

Omezená politická reakce na další krizi může být fatální

Politolog z Akademie věd Ondřej Císař upozorňuje, že exploze epidemie koronaviru v loňském roce představovala šok. Následná reakce na něj podle Císaře obnažila omezenou odolnost globalizované společnosti a jejích politických elit.

"Politická reprezentace nebyla schopna přijmout koherentní politiku, ale potácela se v reakcích na pandemii mezi extrémy, což jen podtrhovala její opakovaně demonstrovaná neschopnost své kroky srozumitelně vysvětlovat," míní.

Nezvládnutá krizová komunikace z pohledu Císaře vyústila v to, že lidé si neosvojili protikoronavirová opatření, špatně se v nich orientují a ve finále kvůli tomu čelí nejistotě.

"Současná krize tak jasně ukazuje, že definice politických problémů i jejich řešení se tvoří ve veřejné diskusi, která rozhoduje o tom, jaké kroky budou ve společnosti brány vážně, a jaké ne. Na zvoleném způsobu komunikace závisí veřejná podpora navrhovaných řešení."

Nepředvídatelnost politických rozhodnutí

Nepředvídatelnost kroků politických elit podle Císaře může vést k jedinému: lidé nebudou mít vůli se na opatřeních podílet. Právě tento motiv vidí pro rok 2021 jako klíčový.

"Pokud se před nás v budoucnu postaví nějaká ještě větší výzva, například v podobě dopadů klimatických změn, současná omezená schopnost politické reakce se může ukázat jako fatální ještě pro více lidí než dnes, kdy je podle některých ukazatelů naše země onou nechvalně proslulou premiantkou v covidu, 'best in covid'," varuje Císař.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy