Vondra se zastal úředníků obžalovaných v kauze ProMoPro

ČTK ČTK
17. 3. 2015 11:05
Vysocí úředníci, kteří měli zadání zakázky na starost, se podle něj dostali "pro dobrotu na žebrotu".
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) se u soudu zastal úředníků, kteří čelí obžalobě v kauze kontroverzní zakázky pro společnost ProMoPro z dob českého předsednictví EU.

Podle něj se dostali "pro dobrotu na žebrotu". Zároveň ale opakovaně zdůraznil, že jeho role při přípravě předsednictví byla pouze koordinační a že neměl žádný důvod pochybovat o tom, že vše bylo právně v pořádku.

Zajišťování techniky

ProMoPro získalo v roce 2008 od Úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU. Stát, jako poškozený, škodu vyčíslil na 938 milionů korun. Obžalováno je 12 lidí, z toho tři bývalí vysoce postavení státní úředníci.

"Má role byla rolí koordinační. Ministr spravedlnosti u tohoto soudu také neřeší opravu záchodků. Představa, že budu kontrolovat nějaké faktury, je prostě mimo mísu," prohlásil Vondra, který v kauze figuruje jako svědek.

Na dotaz předsedkyně senátu pražského městského soudu Evy Brázdilové uvedl, že zadávací řízení na audiovizuální techniku neřešil, nikdy o zakázce osobně nejednal ani ve věci neintervenoval. O zajišťování techniky prý věděl jen obecně.

Obžaloba: Upřednostnili ProMoPro

Obžaloba tvrdí, že někdejší šéfka sekce pro předsednictví ČR Jana Hendrichová společně s tehdejším ředitelem odboru logistiky Radomírem Karlíkem a exředitelem odboru rozpočtu a veřejných zakázek Davidem Mlíčkem účelově a nedůvodně upřednostnili ProMoPro na úkor jiných potenciálních zájemců o veřejnou zakázku.

Rámcová smlouva prý byla nastavena tak, že si firma mohla jednostranně a neomezeně diktovat ceny za poskytování služeb. Trojice navíc údajně nezajistila dostatečné kontrolní mechanismy k odhalení podvržených faktur, které prý ProMoPro následně předkládalo Úřadu vlády.

Pracovalo se v časovém presu

"Těchto tří lidí je mi mimořádně líto. Neměl jsem důvod pochybovat o tom, že jejich výběr byl nastaven dobře. Neumím si představit, že by Jana Hendrichová, která přišla z ministerstva financí, úmyslně spáchala jakýkoliv trestný čin," podotkl Vondra.

Postup státu při přípravě předsednictví i roli Vondry zkritizoval před soudem už dříve jeden z obžalovaných, diplomat Karlík. Sekce pro přípravu předsednictví, v níž Karlík působil, podle něj pracovala kvůli pozdním rozhodnutím tehdejší vlády Mirka Topolánka (ODS) v časovém i věcném stresu.

Všechny své problémy prý avizovala Vondrovi. "Vondra nechtěl slyšet žádný problém, chtěl jenom výsledky. Snažili se udržet vládu za každou cenu u moci," konstatoval. Vondra byl podle něj informován i o jednacím řízení bez uveřejnění ohledně ProMoPro.

Zneužití pravomoci

Na rámcové smlouvě s firmou ProMoPro sice Vondrův podpis není, to ale prý proto, že místopředseda vlády Vondra jakožto politik nebyl součástí schvalovacích struktur na Úřadu vlády, a jeho podpis na smlouvách proto nebyl vyžadován. "Tyto dokumenty jsme mu dávali na vědomí," řekl dříve diplomat.

Státní zástupce viní trojici bývalých vysoce postavených úředníků ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku, Hendrichovou s Karlíkem také z pletich při veřejné soutěži.

Vinu popírají

Vedle úředníků čelí obvinění také bývalý jednatel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý a osm jednatelů dalších firem. Ti údajně prali špinavé peníze, které Úřad vlády vyplatil společnosti ProMoPro na základě podvržených faktur. Tři z nich včetně Veselého pak žalobce viní i z podvodu.

Obžalovaní vinu popírají. Hendrichová například poukázala na to, že nikoho z firmy ProMoPro neznala, a neměla tedy důvod tuto společnost protežovat.

Soud začal kauzu projednávat loni v listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy