Půl miliardy za ProMoPro: Úřad vlády dostal vysokou pokutu

ČTK ČTK
9. 4. 2014 7:00
Pokuta ve výši téměř 551 milionů korun je ještě vyšší než suma, kterou vláda Mirka Topolánka zaplatila firmě Promopro
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Finanční úřad vyměřil Úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU firmou ProMoPro.

Úřad vlády má peníze za porušení rozpočtové kázně z roku 2009 odvést do státního rozpočtu. Napsal to ve středu deník Právo s odvoláním na šéfa úřadu Pavla Dvořáka.

Úřad zvažuje odvolání, ztráta přes půl miliardy by totiž mohla být pro fungování Strakovy akademie likvidační. V letošním rozpočtu má Úřad vlády na zabezpečení chodu vyčleněno 734 milionů korun.

"Nyní zkoumáme, jak dále nejlépe postupovat. Musíme se pokusit nejen minimalizovat možné škody a neohrozit činnost vlády, ale zajistit i plnou součinnost s orgány činnými v trestním řízení v kauze ProMoPro,“ řekl Právu Dvořák.

Pokuta přesahující půl miliardy je ještě vyšší než suma, kterou tehdejší kabinet zaplatil firmě ProMoPro. Policie a žalobci už dříve vyčíslili předražení zakázky o 388 milionů korun.

Společnost tehdy zakázku v hodnotě 525 milionů korun získala bez výběrového řízení, vláda argumentovala mj. i bezpečnostními prověrkami firmy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy