Půl miliardy za ProMoPro: Úřad vlády dostal vysokou pokutu

ČTK ČTK
9. 4. 2014 7:00
Pokuta ve výši téměř 551 milionů korun je ještě vyšší než suma, kterou vláda Mirka Topolánka zaplatila firmě Promopro
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Finanční úřad vyměřil Úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU firmou ProMoPro.

Úřad vlády má peníze za porušení rozpočtové kázně z roku 2009 odvést do státního rozpočtu. Napsal to ve středu deník Právo s odvoláním na šéfa úřadu Pavla Dvořáka.

Úřad zvažuje odvolání, ztráta přes půl miliardy by totiž mohla být pro fungování Strakovy akademie likvidační. V letošním rozpočtu má Úřad vlády na zabezpečení chodu vyčleněno 734 milionů korun.

"Nyní zkoumáme, jak dále nejlépe postupovat. Musíme se pokusit nejen minimalizovat možné škody a neohrozit činnost vlády, ale zajistit i plnou součinnost s orgány činnými v trestním řízení v kauze ProMoPro,“ řekl Právu Dvořák.

Pokuta přesahující půl miliardy je ještě vyšší než suma, kterou tehdejší kabinet zaplatil firmě ProMoPro. Policie a žalobci už dříve vyčíslili předražení zakázky o 388 milionů korun.

Společnost tehdy zakázku v hodnotě 525 milionů korun získala bez výběrového řízení, vláda argumentovala mj. i bezpečnostními prověrkami firmy.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy