Kauza ProMoPro: Obžalováno je 12 lidí. Vondra ne

Domácí Domácí
20. 12. 2013 11:48
Obžalobu podalo pražské vrchní státní zastupitelství, škoda byla vyčíslena na 388 milionů
Foto: ČTK

Praha - Vrchní státní zastupitelství podalo v souvislosti s kauzou ProMoPro obžalobu dvanácti lidí. Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) mezi nimi však chybí.´

Žaloba byla podána pro pět trestných činů, konkrétně se jedná o pletichu při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku, podvod a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

"Podstata žalovaného jednání spočívá v tom, že Úřadem vlády ČR byly propláceny činnosti, které vůbec nebyly provedeny nebo nesouvisely s akcemi konanými v rámci předsednictví ČR v Radě EU v roce 2009, čímž měla být na majetku České republiky způsobena škoda ve výši 388 milionů korun," řekl Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Tomáš Černý.

O co v kauze jde

  • Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku.
  • Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.
  • NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.
  • Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
  • České ministerstvo financí loni v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun.
  • Znalecký posudek nově pro policii vyčíslil škodu vzniklou státu na 388 milionů korun.
  • Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají.

Jak již policie dříve uvedla, proti třem osobám bylo vedeno trestní stíhání pro trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Dalších devět osob bylo stíháno pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, tři z nich byly navíc obviněny z trestného činu podvodu.

Zmanipulovaná zakázka

Zmíněná trojice měla pro společnost ProMoPro připravit výhodnější podmínky na úkor jiných účastníků veřejné zakázky na zajištění audiovizuálního vybavení, provozování audiovizuálních celků a poskytnutí souvisejících služeb potřebných pro zajištění akcí konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

Stát se tak mělo v době, kdy měl celou zakázku dozorovat - coby vicepremiér pro evropské záležitosti - právě Vondra. Ten však mezi obviněnými není, na rozdíl od své tehdejší nejbližší spolupracovnice při pořádání summitu, náměstkyně Jany Hendrichové. Kromě ní obvinila protikorupční policie i Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu.

Vondra o problémech věděl, ale nezasáhl

Jak v minulosti napsal deník Insider, k obvinění exministra Vondry nedošlo proto, že policisté neměli k dispozici žádný písemný dokument nebo výzvu, aby situaci poté, co se v průběhu zakázky vyskytly potíže, řešil.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle závěrů detektivů přitom ze své tehdejší pozice věděl jak o rostoucích nákladech obří vládní zakázky, tak o vystavení sporných faktur, a nijak nezasáhl.

"Jak všichni shodně tvrdí, byl RNDr. Alexandr Vondra o veškerých záležitostech podrobně informován, tedy věděl o sporných fakturách a způsobu řešení, navýšení nákladů oproti plánovanému rozpočtu a mohl do těchto sporů kdykoli vstoupit, navrhnout jiná řešení či se jinak angažovat. Toto však neučinil," stojí podle deníku Insider v jednom z policejních dokumentů k případu.

Projděte si smlouvy mezi Úřadem vlády a společností ProMoPro:

 

Právě se děje

před 3 minutami

V německém Leverkusenu vybuchla chemička

Exploze chemičky otřásla průmyslovým parkem v německém Leverkusenu. Byla kvůli ní uzavřena frekventovaná dálnice A1. Příčina výbuchu není známa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy