Kauza ProMoPro: Obžalováno je 12 lidí. Vondra ne

Domácí Domácí
20. 12. 2013 11:48
Obžalobu podalo pražské vrchní státní zastupitelství, škoda byla vyčíslena na 388 milionů
Foto: ČTK

Praha - Vrchní státní zastupitelství podalo v souvislosti s kauzou ProMoPro obžalobu dvanácti lidí. Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) mezi nimi však chybí.´

Žaloba byla podána pro pět trestných činů, konkrétně se jedná o pletichu při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku, podvod a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

"Podstata žalovaného jednání spočívá v tom, že Úřadem vlády ČR byly propláceny činnosti, které vůbec nebyly provedeny nebo nesouvisely s akcemi konanými v rámci předsednictví ČR v Radě EU v roce 2009, čímž měla být na majetku České republiky způsobena škoda ve výši 388 milionů korun," řekl Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Tomáš Černý.

O co v kauze jde

  • Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku.
  • Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.
  • NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.
  • Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
  • České ministerstvo financí loni v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun.
  • Znalecký posudek nově pro policii vyčíslil škodu vzniklou státu na 388 milionů korun.
  • Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají.

Jak již policie dříve uvedla, proti třem osobám bylo vedeno trestní stíhání pro trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Dalších devět osob bylo stíháno pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, tři z nich byly navíc obviněny z trestného činu podvodu.

Zmanipulovaná zakázka

Zmíněná trojice měla pro společnost ProMoPro připravit výhodnější podmínky na úkor jiných účastníků veřejné zakázky na zajištění audiovizuálního vybavení, provozování audiovizuálních celků a poskytnutí souvisejících služeb potřebných pro zajištění akcí konaných v rámci předsednictví ČR v Radě EU.

Stát se tak mělo v době, kdy měl celou zakázku dozorovat - coby vicepremiér pro evropské záležitosti - právě Vondra. Ten však mezi obviněnými není, na rozdíl od své tehdejší nejbližší spolupracovnice při pořádání summitu, náměstkyně Jany Hendrichové. Kromě ní obvinila protikorupční policie i Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu.

Vondra o problémech věděl, ale nezasáhl

Jak v minulosti napsal deník Insider, k obvinění exministra Vondry nedošlo proto, že policisté neměli k dispozici žádný písemný dokument nebo výzvu, aby situaci poté, co se v průběhu zakázky vyskytly potíže, řešil.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle závěrů detektivů přitom ze své tehdejší pozice věděl jak o rostoucích nákladech obří vládní zakázky, tak o vystavení sporných faktur, a nijak nezasáhl.

"Jak všichni shodně tvrdí, byl RNDr. Alexandr Vondra o veškerých záležitostech podrobně informován, tedy věděl o sporných fakturách a způsobu řešení, navýšení nákladů oproti plánovanému rozpočtu a mohl do těchto sporů kdykoli vstoupit, navrhnout jiná řešení či se jinak angažovat. Toto však neučinil," stojí podle deníku Insider v jednom z policejních dokumentů k případu.

Projděte si smlouvy mezi Úřadem vlády a společností ProMoPro:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy