Exjednatel ProMoPro u soudu: Obžalobu odmítám

ČTK ČTK
5. 11. 2014 13:21
Obžaloba Jaroslava Veselého viní z podvodu a z legalizace výnosů trestné činnosti v souvislosti s údajně předraženou státní zakázkou z dob českého předsednictví EU.
Jaroslav Veselý u soudu.
Jaroslav Veselý u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší jednatel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý u soudu odmítl obžalobu, která jej viní z podvodu a z legalizace výnosů trestné činnosti v souvislosti s údajně předraženou státní zakázkou z dob českého předsednictví EU.

Muž trvá na tom, že u takzvaných zajišťovacích služeb na konferencích nebylo možné předem stanovit cenu, protože nebyl znám jejich rozsah. Zároveň popřel možnost, že by mu hlavní subdodavatelská firma fakturovala i činnosti, které nebyly objednány.

Zakázka bez konkurzu

ProMoPro získalo v roce 2008 od Úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU. V rámcové smlouvě Úřad vlády nesjednal maximální cenu za zakázku ani blíže nespecifikoval ceny zajišťovacích služeb souvisejících s provozem techniky.

Obžaloba viní Veselého z toho, že jménem ProMoPra následně předkládal Úřadu vlády i faktury za takové zajišťovací služby, které hlavní subdodavatel NWDC Company buď vůbec neprovedl, nebo které nijak nesouvisely s předmětem zakázky.

Stát takto údajně vyplatil minimálně 388 milionů korun, za porušení rozpočtové kázně navíc později dostal v souvislosti se zakázkou pro ProMoPro pokutu od finančního úřadu ve výši 550 milionů korun.

Hrozí mu až 10 let

"Obžalobu odmítám v plném rozsahu," prohlásil Veselý, kterému v případě prokázání viny hrozí až desetileté vězení. "Během předsednictví jsme udělali hodně práce. Poskytovali jsme slevy. Částce, kterou uvádějí znalci ve znaleckém posudku, vůbec nerozumím a troufám si tvrdit, že je z říše snů," řekl.

Kdo skončil za kauzu ProMoPro u soudu?
Autor fotografie: Thinkstock

Kdo skončil za kauzu ProMoPro u soudu?

Bývalí pracovníci Úřadu vlády:
Jana Hendrichová
Radomír Karlík
David Mlíčko
Bývalý majitel firmy ProMoPro:
Jaroslav Veselý
Bývalý majitel subdodavatelské firmy NWDC:
Vlastimil Maxa
Zástupci dalších firem:
Libor Veverka
Václav Čada
Radek Müller
Marcel Příkop
Pavel Girstl
Ivan Komárek
Roman Pekarovič

Zdroj: Radek Nohl

Uvedl, že u zajišťovacích služeb, které se týkaly například provozu novinářských center na jednotlivých konferencích, nebylo možné v rámcové smlouvě předem stanovit ceny, protože dopředu nebyly jasně dány podmínky akcí.

"Byla domluva, že vláda vždy pošle objednávku, my následně nabídku, a pokud s ní Úřad vlády bude souhlasit, odešlou nám akceptaci, která pak pro nás byla závazná," přiblížil.

Svou firmu prodal

Veselý, jenž svou firmu loni prodal konkurenční AV Media, soudu obsáhle popisoval dřívější úspěchy ProMoPra. "Měli jsme obrovské zkušenosti ze zasedání NATO nebo Mezinárodního měnového fondu," zdůraznil s tím, že on sám v oboru pracuje 45 let.

Z jeho výpovědi vyplynulo také to, že příprava českého předsednictví, které se uskutečnilo v první polovině roku 2009, probíhala z hlediska zajišťování konferencí poměrně hekticky.

Rámcovou smlouvu s ProMoPrem uzavřel Úřad vlády v září 2008, přičemž až v listopadu začala firma dostávat objednávky. Její zaměstnanci prý proto pracovali přes víkendy i přes svátky.

"Bylo vidět, že jednotlivé resorty si až v lednu 2009 uvědomily, že předsednictví začíná. Úřad vlády byl najednou zavalen požadavky na konání akcí," vzpomínal Veselý s tím, že tyto požadavky na poslední chvíli nebylo snadné zajistit.

Těžké hledání subdodavatele

Lehké prý nebylo ani nalézt hlavního subdodavatele. Původně sjednaná firma z přípravy předsednictví podle Veselého odstoupila poté, co se zalekla smluvních sankcí. Poté se ProMoPro dohodlo s NWDC Company.

Veselý si ve středu spolupráci z hlediska odborné kvality pochvaloval. Tvrzení obžaloby o podvržených fakturách popřel. "Zakázky byly rozčleněné na jednotlivé objednávky. Nemohlo se proto stát, že by nám fakturovali činnost, která nebyla objednaná. Šlo to velice snadno zkontrolovat," tvrdil.

Popsal, že když dostal konkrétní objednávku od Úřadu vlády, vyčlenil z ní to, co mohlo udělat samotné ProMoPro, a zbytek odeslal jednateli Vlastimilu Maxovi z NWDC Company, který mu poslal zpět cenovou nabídku. Veselý si k ní připočetl deset až 11 procent marže a předal nabídku k odsouhlasení Úřadu vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy