Volit chtěli i bezdomovci či lidé ze Slovenska. Za peníze

Živě
První den komunálních a senátních voleb jsme pro vás sledovali v online zpravodajství.
Chomutovské sídliště Písečná. Podle iniciativy Nechceme žít v Palermu dostali příchozí Romové občerstvení a předvyplněný lístek, pak je odvezli v autě k volbám.
Chomutovské sídliště Písečná. Podle iniciativy Nechceme žít v Palermu dostali příchozí Romové občerstvení a předvyplněný lístek, pak je odvezli v autě k volbám. | Foto: Facebook, Nechceme žít v Palermu

Praha - Komunální a senátní volby 2014 jsou poznamenány prvními aférami. Ze severu Čech a Moravy přicházely zvěsti o kupčení s hlasy.

Úderem 22:00 v Česku skončil první den letošního rozhodování o složení radnic a o obsazení třetiny Senátu. Zájem o hlasování byl zatím jen o málo nižší než při minulých komunálních a senátních volbách před čtyřmi lety. Senátory si tehdy přišlo vybrat v prvním kole voleb zhruba 45 procent voličů, obecní zastupitele pak 48,5 procenta.

Vzhledem k rekordnímu počtu kandidátů i kandidujících uskupení by mohly být kompletní výsledky k dispozici možná až v neděli ráno.

O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře se pokouší 242 kandidátů, na jeden mandát tak připadá v průměru devět adeptů. Obecními zastupiteli by chtělo být na 234 000 zájemců, na jedno místo na radnici tak připadají tři až čtyři uchazeči.

Páteční dění kolem komunálních i senátních voleb jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
23:59

Páteční volební online definitivně zakončíme hláškou Tomáše Ryska na Twitteru: "Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali."

23:30

To Praha 6 hlásila už ve 20:30 volební účast 25 procent.

23:00

"První den komunálních voleb přilákal v Bohumíně 20,14 procenta voličů. O budoucím složení zastupitelstva se hlasuje na devatenácti místech, a to ve školách, jídelnách, tělocvičnách i hospůdkách. Vše zatím probíhá bez komplikací, uvíznutých prstů či jiných perliček. K volbám v Bohumíně může přijít přes 18 tisíc voličů," informovala tisková mluvčí města Bohumín Lucie Balcarová.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Žváček
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Žváček | Foto: Externí
22:30

"Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele," oznámili zástupci chomutovské iniciativy Nechceme žít v Palermu. "Ve věci možného nakupování hlasů v obecních volbách v Chomutově jsme dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Poté jsme se snažili přímo v terénu zjistit bližší informace. S těmi jsme seznámili také šéfa místní KSČM Jaroslava Komínka. Informovali jsme jej, že ačkoliv si většina z těch, kdo byli manipulováni, myslela, že jdou volit právě KSČM, skutečnost byla jiná. S nově získanými poznatky seznámíme také Policii České republiky," uvádějí ve své tiskové zprávě.

Chomutovské sídliště Písečná. Podle iniciativy Nechceme žít v Palermu dostali příchozí Romové občerstvení a předvyplněný lístek, pak je odvezli v autě k volbám.
Chomutovské sídliště Písečná. Podle iniciativy Nechceme žít v Palermu dostali příchozí Romové občerstvení a předvyplněný lístek, pak je odvezli v autě k volbám. | Foto: Facebook, Nechceme žít v Palermu

Úderem 22:00 v Česku skončil první den letošního rozhodování o složení radnic a o obsazení třetiny Senátu. Zájem o hlasování byl zatím jen o málo nižší než při minulých komunálních a senátních volbách před čtyřmi lety. Senátory si tehdy přišlo vybrat v prvním kole voleb zhruba 45 procent voličů, obecní zastupitele pak 48,5 procenta.

21:25

Zatím poslední informace o nákupu hlasů za několik set korun se objevily navečer v Bílině na Teplicku. "V Bílině prověřujeme jedno starší oznámení a jedno aktuální, obě se týkají možného ovlivňování voleb kupčením s hlasy," řekla Bartošová.

Foto: Vojtěch Marek
21:15

Radek Wiglasz, redaktor zpravodajství ostravské ČT: "Vzhledem k volební účasti to vypadá, že jediní, kdo si uvědomují cenu svého hlasu, jsou ti, kteří ho prodali."

21:15

Moravskoslezský předseda Romské demokratické strany Jan Malar se do místa, kde se s hlasy mělo obchodovat, přijel podívat. "Romská demokratická strana nemá peníze na to, aby platila za hlasy," uvedl Malár. Tvrdí, že Romy uplácí politická konkurence.

21:05

Zuzana Skvarčková, předsedkyně volební komise v části Ostravy, kde k uplácení mělo docházet, ČTK řekla, že se několik Romů přímo členů komise ptalo, kde dostanou vyplácené peníze. Komisi také bylo podezřelé, že hlasování se domáhali bezdomovci či slovenští Romové, kteří neměli právo volit. "Máme několik oznámení z Ostravy v souvislosti s volbami, které prověřujeme. Zatím protiprávní jednání kvalifikované jako trestný čin nemáme," řekla dnes večer ČTK policejní mluvčí Holčáková.

20:57

Kupování hlasů v části Slezské Ostravy potvrdili ČTK někteří místní Romové. "Znám dost lidí odsud, kteří dostali 200 korun. Za peníze dneska půjde každý," uvedla jedna z žen, která tvrdí, že podle jejích známých se v centrálním obvodu za hlasování platilo dokonce 500 korun. Podle Romů se takto sbíraly hlasy pro Romskou demokratickou stranu, v jejímž čele je provozovatel ubytoven Vladimír Leško. Ostravští Romové už před volbami tvrdili, že jim chybí hlasovací lístky, a nové se snažili získat například v Moravské Ostravě a Přívozu, kde na úřednících požadovali 3000 lístků. Jakékoliv nakupování hlasů ale odmítali.

Foto: Vojtěch Marek
20:52

Konieczny řekl, že už před čtyřmi lety vznikl seznam lidí, kteří byli v Českém Těšíně ochotni hlas prodat. "Tyto lidi nyní nákupčí přímo kontaktovali. Věděli, že jsou ochotni a že budou mlčet. Měli jejich telefonní čísla nebo adresy. Odchytávají ale i lidi na ulici," řekl Konieczny. Nákupčí prý rovněž vyhrožovali například nájemníkům bytů zvýšením nájmů nebo naopak slibovali odpuštění dluhů. Konieczny řekl, že je přesvědčen, že se daří zachytit jen malou část. Nakupování hlasů podle něj musí být masivní. "Alfou a omegou je přesvědčit ty osoby, aby svědčily," řekl Konieczny.

20:43

"Máme jednoznačné poznatky jak v Českém Těšíně, tak v Ostravě. Já jsem konkrétně v Českém Těšíně, mám informace, že se platí 500 korun za jeden hlas. Máme konkrétní svědectví i důkazy," řekl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci. Jedno ze svědectví podle něj mluví o kupování hlasů pro SOS pro Český Těšín, jeho představitele se zatím ČTK nepodařilo kontaktovat. Indicie ale svědčí o tom, že stran je více, dodal Konieczny.

Foto: Vojtěch Marek
20:36

"Podání prověřujeme a detaily vzhledem ke stavu řízení zveřejňovat v tuto chvíli nelze," řekla ČTK ke kupčení s hlasy moravskoslezská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Pro podezření na kupčení s voličskými hlasy se před čtyřmi lety musely volby v Českém Těšíně opakovat a zabýval se jimi soud. V Ostravě se podle informací ČTK problém týká čtvrtí Vítkovice a Slezská Ostrava.

20:25

V Českém Těšíně na Karvinsku a v Ostravě podle poznatků Nadačního fondu proti korupci někdo kupuje volební hlasy. Voliči v Českém Těšíně údajně dostávají za hlas až 500 korun, hlasy se kupují zřejmě pro více stran, mimo jiné pro SOS pro Český Těšín, řekl dnes ČTK Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci. V Ostravě jsou podle zjištění ČTK pro kupčení s hlasy zneužíváni Romové. Případy se zabývá policie, stejně jako v několika městech Ústeckého kraje.

19:30

Odvoleno má i Eliška Kaplicky s dcerou Johankou. Vdova po slavném architektovi je na pražské kandidátce hnutí ANO.

Eliška Kaplicky s dcerou Johankou u voleb.
Eliška Kaplicky s dcerou Johankou u voleb. | Foto: Facebook, Hnutí ANO
19:20

"Je to zvláštní pocit, jít poprvé k volbám a volit sám sebe. Každopádně děkuji všem, kteří mi dají svůj hlas!" napsal na sociální síť Kryštof Motl z Vysokého Mýta, prvovolič a kandidát v jedné osobě.

Kryštof Motl - prvovolič a kandidát v jedné osobě.
Kryštof Motl - prvovolič a kandidát v jedné osobě. | Foto: Pixsta, Kryštof Motl
19:07

"Nevím konkrétně, co se v Mojžíři odehrálo. Pokud by se ale případně prokázalo, že byl kdokoli z ODS účasten kupčení s hlasy, pak pro něj v ODS není místo. Od takového jednání se důrazně distancuji," řekl ČTK předseda ústecké ODS Radim Holeček. Za případem vidí spíše pokus o diskreditaci ODS.

19:00

TOP 09 chce především udržet své postavení v obcích, velkou podporu voličů dosud měla především v Praze, kde ovládá radnici. "Senát by byl taky hezký, ale ty obce jsou pro občany důležitější," dodal Schwarzenberg.

Foto: Ludvík Hradilek
18:45

Změnu oproti minulým komunálním a senátním volbám vidí také v účasti vládního hnutí ANO Andreje Babiše, které Schwarzenberg označuje za populistické. "Je to strana vůdcovského typu, nikoliv klasická demokratická strana," poznamenal. Schwarzenberg je také přesvědčen, že výsledek voleb bude mít vliv na celostátní politiku. Na dotaz, zda by posílení hnutí ANO mohlo způsobit turbulence ve vládě, řekl: "To závisí nejen na něm (Babišovi), nýbrž i na tom, jak se domluví se svými spojenci. Ale že by radši vládl sám, o tom nepochybuji."

Farmáři v Polabí podporují svého šerifa (netradiční předvolební poutač hnutí ANO).
Farmáři v Polabí podporují svého šerifa (netradiční předvolební poutač hnutí ANO). | Foto: Viktor Vondra
18:35

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jsou nynější volby výjimečné velkým množstvím kandidátů a kandidátek po celé republice. Například v Praze postavilo kandidátku rekordních 31 uskupení. "Když by každý z těch skupin měl dvě tři procenta, tak může celý výsledek změnit. Nikdo neví, jaký ten výsledek bude," řekl Schwarzenberg. Přesto si myslí, že jeho strana v těchto volbách příliš tratit nebude.

Foto: Jiří Koťátko/Economia
17:38

Za první dvě hodiny komunálních a senátních voleb v Česku přišla k urnám v průměru téměř desetina voličů. Vyplývá to z vyjádření volebních komisařů oslovených ČTK. Účast je tak podobná jako při posledních komunálních volbách, vysoká je hlavně v menších obcích. Například v Bystřici nad Pernštejnem, kde voliči hlasují i v referendu o výstavbě závodu na výrobu jaderného paliva, přišla už pětina voličů. Žádné problémy se v souvislosti s volbami zatím neobjevily.

17:25

Podezření na kupčení s hlasy už prošetřuje policie v Lovosicích a Litvínově. Podle aktivistů se s hlasy kupčí i v Chomutově. "Na sídlišti Písečná před diskotékou Roxy je oficiálně ohlášena romská zábava. Akce probíhá tak, že lidé, kterých dorazily už desítky, dostávají nejdříve občerstvení, pak předvyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka nakládá do aut a odváží. Od několika na místě přítomných lidí jsme dostali informaci, že akce je pod záštitou místní KSČM," řekla ČTK Tereza Dvořáková z iniciativy Nechceme žít v Palermu. Cena za hlas je prý 200 nebo 400 korun, ale vyplněný volební lístek prý nikdo z aktivistů neviděl. Chystají se přesto podat trestní oznámení.

17:18

Volí se i na základní škole na českobudějovickém sídlišti Máj, kterým před rokem otřásly protiromské nepokoje. Redaktor Aktuálně.cz napočítal za 10 minut nejméně třicítku voličů i přes letní počasí, které v jihočeské metropoli panuje. Na průběh voleb dohlíží i místní asistenti prevence kriminality.

Asistenti prevence kriminality dohlížejí na sídlišti Máj v Českých Budějovicích na průběh voleb.
Asistenti prevence kriminality dohlížejí na sídlišti Máj v Českých Budějovicích na průběh voleb. | Foto: Karel Hrubeš
16:50

Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala pokus o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun. ČTK to řekla její předsedkyně Romana Vrbíčková. Podle policejní mluvčí Aleny Bartošové policisté na místě žádné porušení zákona nezjistili. "Hned po čtrnácté hodině přišla velká skupina voličů, kteří se dožadovali volebních lístků. Neměli jakékoli povědomí o volbách, pouze se dotazovali, kde mají zaškrtnout třináctku," uvedla Vrbíčková s tím, že po otevření volební místnosti přišly takových voličů zhruba tři desítky. Na volební listině pro městský obvod Neštěmice, kam Mojžíř spadá, však číslo 13 žádné politické uskupení nemá, protože jich tam kandiduje 12. Ve volbách do městského zastupitelstva Ústí nad Labem připadla třináctka ODS.

16:37

"Volby jsou atraktivní," řekl Sobotka, "a já doufám, že to přitáhne velké množství občanů. Občané mohou rozhodovat o věcech kolem sebe, ať už jsou to školky, zdravotnictví nebo doprava," dodal. Sobotka vítá, že kandiduje rekordní počet kandidátů. Předseda vlády by byl rád, kdyby současní primátoři za ČSSD byli znovu zvoleni do čela velkých měst. "Chceme obhájit Brno a Ostravu a také získat co nejlepší pozici v Praze. Také máme velké šance v Olomouci a Plzni," řekl Sobotka.

16:35 ikona ODS online

Odvolil i šéf ODS Petr Fiala.

Foto: Petr Fiala
16:31

Praha 6 odhaduje volební účast za první dvě hodiny voleb na 11 procent.

16:19 ikona ODS online

"Adam si na své první volby ještě hodně let počká, ale vhazovat obálku s lístkem do urny už umí jako profesionál," píše na Facebooku Svoboda.

Foto: Bohuslav Svoboda
16:15

Odvoleno už má pražský primátor Tomáš Hudeček i jeho předchůdce Bohuslav Svoboda. Právě Hudečkovi předpovídají průzkumy největší šanci na vítězství.

Foto: Tomáš Hudeček
16:03

Chtějí se stát primátorem - co slibují? Na to se ptali redaktoři Aktuálně.cz. Na odpovědi kandidátů se můžete podívat ZDE.

15:47

"Odvoleno ve Slavkově u Brna," píše na Facebooku premiér Bohuslav Sobotka. "Dvakrát ČSSD :), do městského zastupitelstva a do Senátu. Sociální demokracie ve vládě začala měnit zemi k lepšímu. Ted ve volbách nám s tím lidé mohou hodně pomoci! Určitě přijďte volit!," dodává.

Foto: ČTK
15:28

"Vlastenecká povinnost splněna. Ani to nebolelo a v místnosti před námi byl jen jeden pán, který nevěděl, kde bydlí. Hlavně že věděl, koho volit," napsal si na svůj facebookový profil Tomáš Haas z ODS.

15:20

Obyvatelé zhruba dvacítky obcí a měst rozhodují kromě nových zastupitelstev také o tom, jak bude vypadat jejich bydliště. O tom, kde a o čem se hlasuje, se můžete dočíst ZDE.

15:17

Svůj hlas hodil do urny i prezident Miloš Zeman, do volební místnosti ho doprovodila jeho manželka. Podle prezidenta jsou komunální volby do jisté míry i referendem o velkých vládních stranách. "Ty, co neuspěly v parlamentních volbách, mají šanci se rehabilitovat, ale pouze tehdy, jestliže sestaví opravdu důvěryhodné kandidátky," řekl prezident. Účast odhaduje kolem 50 procent.

Foto: Aktuálně.cz
15:05

"Pro naše hnutí je to vlastně výzva a doufám, že potvrdíme naši pozici, že jsme stabilní součástí české politické scény. Je to další souboj s tradičními politickými stranami," řekl před volební místností Babiš. Nechtěl ale říct, co by považoval za úspěch. "Pro nás to je souboj v Praze s topkou, zbytek je souboj s ČSSD. I když ČSSD má v Senátu tradičně silné osobnosti, takže tam to bude těžší, ale v městech si věříme," dodal.

Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: DVTV
14:52

Taxi služba Uber.cz nabízí všem voličům jízdné zdarma. Bezplatné jízdy mohou lidé využít v době, kdy jsou otevřeny volební místnosti, stačí využít heslo "jeduvolit".

14:36

Odvoleno už má ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, svůj volební lístek hodil na městském úřadě v Průhonicích na okraji Prahy. Už ráno na svém oficiálním twitterovém účtu napsal, že podporuje Adrianu Krnáčovou, lídryni pražské kandidátky hnutí. Podle něj se prý jedná o "inteligentní, rozvážnou manažerku".

Foto: Vojtěch Marek
14:26

České sázkaře volby příliš netáhnou, vsadili na ně pouze několik milionů korun. Politiky u sázkařů výrazně převálcovali čeští fotbaloví reprezentanti, kteří se dnes večer v kvalifikaci na evropské mistrovství utkají s Tureckem. Pro sázející byly mnohem atraktivnější loňské předčasné volby do parlamentu (celkové sázky 15 milionů korun) a přímá volba prezidenta (30 milionů Kč.)

Tiket Sportky
Tiket Sportky | Foto: Aktuálně.cz
14:19

Policie prověřuje možné kupčení s hlasy v Litvínově na Mostecku. Nabídku na finanční odměnu za hlas údajně dostali někteří obyvatelé sídliště Janov. Podle informací ČTK dosahují nabízené odměny částky až 500 korun. Policie posílí během voleb počet hlídek v ulicích, v terénu budou i kriminalisté v civilu. Více ZDE.

14:02

Redakce Aktuálně.cz vypracovala manuál, jak nakládat s volebním lístkem. Ověřit, jestli víte, jak správně volit, si můžete ZDE.

 

Foto: Vojtěch Marek
14:00

Dobré odpoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. Dnes, v sobotu i v neděli pro vás budeme sledovat vše kolem letošních komunálních a senátních voleb.

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 10. 2014 0:38
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy