Zvažujete, zda jít dnes k volbám? Toto byste měli číst

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 10. 2014 18:10
Volby do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu startují v pátek odpoledne. Probíhat budou do soboty 14:00.
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Ve dvě hodiny odpoledne se v celé zemi otevřou volební místnosti a Češi si budou po čtyřech letech volit nová vedení svých obcí. V prvním kole si také budou vybírat senátory.

Řada voličů se přitom rozhoduje až na poslední chvíli - podle průzkumu CVVM měla několik dní před volbami vybráno pouze polovina lidí, kteří chtějí hlasovat. Deník Aktuálně.cz proto připravil pro nerozhodnuté voliče volební speciál. Obsahuje rozhovory s kandidáty na primátory, volební priority stran, srovnání, ve kterém městě se žije nejlépe, a také názory komentátorů Aktuálně.cz

Anketa s lídry

V žádných jiných volbách nehrají takovou roli recepty na konkrétní problémy jako v těch komunálních. Pokud chce politik uspět, musí umět vyřešit potíže, jako jsou herny, špatné parkování, dluhy, špatná zdravotní péče nebo málo míst ve školkách. Na pět konkrétních problémů jsme se zeptali kandidátů na primátora v Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Plzni, Jihlavě, Zlíně a Českých Budějovicích. Čtěte ZDE.


Pražská abeceda

Hlavní město Praha stíhá v posledních letech jeden skandál za druhým - řeší se, co bude dál s opencard, s tunelem Blanka nebo jak vyřešit problémy se záchrankou. Již několik let se hovoří o proměně Václavského náměstí, lepších podmínkách pro cyklisty nebo rozšíření parkovacích zón. Potíží má hlavní město tolik, že to vydá na každé písmeno v abecedě. Zjistěte jediným kliknutím, jak by problém, který trápí právě vás, řešili kandidáti na pražský magistrát. Čtěte ZDE.


Majetky politiků

Sotva dosedli do křesla primátora, hned si začali pořizovat majetek. Řeč je o politicích, které před čtyřmi lety hlasy voličů vynesly až k lukrativním postům na radnicích či v městských firmách. Deník Aktuálně.cz důkladně zmapoval, co si politici v době, kdy byli placeni z veřejných peněz, pořídili - šlo většinou o domy, byty a chaty, ale i drahá auta. Z přehledné grafiky zjistíte, kdo si v politice vydělal a kdo naopak odchází s dluhy. Čtěte ZDE.



Kde se nejlépe žije?

Kdyby se splnily všechny předvolební sliby, žilo by se u vás ve městě zdaleka nejlépe z celé republiky. Jak je to ale ve skutečnosti? Redaktoři Aktuálně.cz sestavili vlastní index kvality života a porovnali všechna krajská města. Hodnotily se například předpoklady pro zdravý život, dostatečná životní úroveň nebo životní prostředí. Nejlépe si vedl Hradec Králové. Za první místo vděčí nízké kriminalitě, podprůměrné hodnotě emisí nebo vysoké naději dožití. Ostrava naopak naprosto propadla. Čtěte ZDE.


Příběhy voleb

O hlasy voličů se ucházejí statisíce kandidátů, někteří z nich jdou do voleb s unikátním životním příběhem. O politiku má zájem například ústecký milionář a mecenáš nebo známý liberecký zpěvák. Do zastupitelstva by rád exdůstojník odsouzený za podvody s armádním majetkem nebo bývalý policista, kterému trestní rejstřík očistila až amnestie Václava Klause. Zajímají vás netradiční příběhy voleb? Seznamte se s nimi. Čtěte ZDE.


Peníze v pozadí

V komunálních volbách se nehraje jen o vládu nad obecním rozpočtem, politikům spadne do klína i řízení městských firem, jako jsou dopravní podniky nebo teplárny. V nich se rozhoduje o dalších miliardách z veřejných peněz. Kromě vlivu na městské zakázky však politiky lákají také vysoké odměny za činnost v představenstvech a dozorčích radách. Kdo ze zastupitelů inkasoval statisíce za několik hodin práce měsíčně? Projděte si grafiku. Čtěte ZDE.



Politici pod palbou

Když přijde na předvolební sliby, fantazii se meze nekladou. Kandidáti do obecního zastupitelstva jsou schopni slibovat výkonnou armádu nebo tablety zdarma pro všechny školáky. Trošku problém ovšem nastává, když mají detailně vysvětlit, jak své sliby splnit - tedy, kde na ně vzít peníze, jak zařídit potřebné změny zákonů a podobně. Daniela Drtinová a Martin Veselovský si pozvali kandidáty na pražského primátora a chtěli od nich slyšet jasné odpovědi. Čtěte ZDE.


Babišova zkouška

"Zásadním bodem je potvrzení ANO jako fenoménu, hegemona, jako stoupající hvězdy. Sledujeme druhé volby (předtím evropské, které české voliče moc neberou) po sněmovních, kdy ANO skončilo těsně druhé a neuvěřitelně uspělo. Pokračuje tento trend? Budou lidé i v komunálu, v obcích volit kandidáty miliardáře Andreje Babiše? Uspěje v Senátu? Vyhraje v Praze?" To jsou podle komentátora deníku Aktuálně.cz Martina Fendrycha hlavní otázky, na které bychom po letošních volbách měli dostat odpověď. Čtěte ZDE.


Kauza Billboard

Do pražské předvolební kampaně nečekaně zasáhli provozovatelé billboardů, kteří spustili rozsáhlou kampaň proti primátorovi Tomáši Hudečkovi. Jeho nové stavební předpisy jim totiž omezí byznys v hlavním městě. "Známý politik je kýmsi stavěn na pranýř a ten kdosi Pražany – opravdu mocně - varuje, aby ho ztrestali, jinak se jim zle povede. O tom, že si přeje vyhnat konšela proto, aby mu nekazil kšeft, ten bohatý kdosi cudně mlčí," hodnotí pražskou kauzu komentátor Jan Lipold. Čtěte ZDE.


Pryč s kampaní

"V množství, jaké nemá obdoby, okupovaly ulice obludné reklamní hranoly. Je div, že to voliči skousli a zřejmě se nehodlají vzbouřit. Ale byla by chyba si na to zvyknout," popisuje komentátor Jan Lipold svůj pocit z letošní předvolební kampaně. Upozorňuje na to, že letos byla především drahá a vyostřená. Víc než kdy jindy se kladl důraz na "vyhnání nepřizpůsobivých", postihování narkomanů či odklizení bezdomovců. "Hesla jako vyšitá z dvacet let starých kampaní Sládkových republikánů," dodává autor. Čtěte ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy