Policie prověřuje možné kupčení s hlasy v Lovosicích

ČTK ČTK
9. 10. 2014 16:38
Podnět k šetření policii písemně dala lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). Tu na podezření upozornili zástupci hnutí ANO 2011.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Lovosice (Litoměřicko) - Policie prověřuje možnost, že někdo kupčil s hlasy pro komunální volby v Lovosicích na Litoměřicku, řekla policejní mluvčí Pavla Kofrová. Nabídku na finanční odměnu údajně dostali obyvatelé ubytovny pro sociálně slabé.

"Mohu potvrdit, že policie prověřuje možné ovlivnění průběhu voleb a maření přípravy voleb v Lovosicích," řekla Kofrová. Dodala, že policisté postupně vyslýchají svědky. Jaké strany nebo hnutí se má údajné kupčení týkat, ale neuvedla. Nabídku na finanční odměnu měli údajně dostat obyvatelé ubytovny v Nádražní ulici. Obývají ji převážně sociálně slabí.

Podnět k šetření policii písemně dala lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). Tu na podezření upozornili zástupci hnutí ANO 2011. "Dostali jsme četná oznámení od sociálně slabých občanů, že jim je od určitých lidí nabízen svoz k volebním místnostem a 500 korun za odevzdání hlasu. Další šetření je věcí policie," řekl Vladimír Hieke kandidující v Lovosicích za hnutí ANO 2011.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Na radnici v posledních dnech zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně. "Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu," řekla mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.

Pokus o ovlivnění hlasování nikdo z ubytovny ČTK nepotvrdil. "Byla tady policie, ale více se k průběhu vyšetřování vyjadřovat nebudu," uvedl správce ubytovny Petr Škultéty. Návštěvy přicházející za ubytovanými podle něho musejí prokázat svoji totožnost. Většinu lidí prý zná, protože přicházejí opakovaně.

Neziskové organizace upozorňují na to, že kupčení s hlasy se může objevit právě v problémových a sociálně vyloučených lokalitách. Náznaky možného kupčení zaznamenaly například v ústecké čtvrti Předlice. "Informace zatím nemáme potvrzené. Ale mělo by to fungovat odlišně oproti zkušenostem z minulých let, kdy peníze dostávali lidé přímo. Teď je to údajně tak, že peníze dostávají majitelé domů, kteří přimějí své nájemníky, aby hlasovali pro konkrétní stranu," řekl Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

O možném kupčení s hlasy v Předlicích se mluvilo už v roce 2010, prokázáno ale nebylo. Nezvykle mnoho hlasů dostalo ve dvou okrscích hnutí Severočeši.cz. V okrsku v předlické základní škole to bylo přes 50 procent hlasů. Celkový volební výsledek Severočechů byl 5,95 procenta, v zastupitelstvu získali dva mandáty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy