Volební manuál obrazem: Co (ne)dělat s hlasovacím lístkem

Volební manuál obrazem: Co (ne)dělat s hlasovacím lístkem
Poznamenali jste si pod jména kandidátů, co potřebujete nakoupit? Pokud lístek vyplníte správně, nemělo by to při sčítání vadit...
Horší to bude v případě, pokud jména kandidátů zakroužkujete. V komunálních volbách totiž platí jiná pravidla než u voleb do Sněmovny, kde takto můžete dát preferenční hlas.
Správně je tedy křížkovat. Ale pozor! Neškrtáte celé jméno kandidáta, nýbrž obdélníček před jménem nebo názvem strany.
V žádném případě byste ale neměli dělat křížek, byť do správného políčka, u dvou stran. V takovém případě je váš hlas automaticky neplatný...
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Mikuláš Klang Vojtěch Marek, Mikuláš Klang
10. 10. 2014 14:02
Volební místnosti po celé republice se otevřely. Čemu všemu byste se měli vyhnout, aby se váš hlas nestal neplatným?

Praha - Manipulace s hlasovacím lístkem pro komunální volby může být zejména ve větších městech kvůli jeho rozměrům poměrně zapeklitá věc. Jeho poškození přitom může znamenat, že váš hlas nakonec bude posouzen jako neplatný.

Co když si ale na lístek něco poznamenáte, omylem si na něj odložíte hrnek s kávou, případně se vám rozlepí? Podle ministerstva vnitra vždy záleží na tom, zda je lístek čitelný, a na posouzení předsedy volební komise.

Nejen hlasovací lístky však mohou dělat během komunálních voleb problémy. Otestujte si, zda víte, jak správně volit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy