Policie řeší další kupčení s hlasy, tentokrát v Litvínově

ČTK ČTK
10. 10. 2014 14:33
Během voleb chce posílit hlídky v ulicích a nasadit i kriminalisty v civilu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Litvínov (Mostecko) - Policie prověřuje možné kupčení s hlasy v Litvínově na Mostecku. Nabídku na finanční odměnu za hlas údajně dostali někteří obyvatelé sídliště Janov, řekla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Podle informací ČTK dosahují nabízené odměny částky až 500 korun. Policie posílí během voleb počet hlídek v ulicích, v terénu budou i kriminalisté v civilu. Bližší informace nechtěla mluvčí s ohledem na počátek vyšetřování říct.

Sídliště Janov obývají z velké části sociálně slabí. Možné kupčení s hlasy potvrdil i starosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN). "Slyšel jsem o tom, ale bližší informace nemám," řekl Šťovíček.

Žádná konkrétní strana

Podle informací ČTK nesouvisí údajné kupčení s jednou konkrétní stranou nebo hnutím. Odměna za vhozený hlas má dosahovat až 500 korun. O možném kupčení s hlasy se v Litvínově mluvilo už v roce 2010, prokázané ale nebylo.

V Ústeckém kraji jde už o třetí místo, kde policie podezření na kupčení s hlasy prověřuje, nikde ho zatím neprokázala. Informace o nakupování hlasů dostala podle Bartošové policie i v Bílině na Teplicku.

Kriminalisté prověřují i údajné kupčení v Lovosicích na Litoměřicku. Na policii se obrátila lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). "Informace o možném pokusu o ovlivnění voleb se ke mně dostávaly z více zdrojů, proto jsem se obrátila na policii," řekla už dříve Lízlová.

Neobvyklý zájem

Na radnici v posledních dnech zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně.

"Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu," řekla mluvčí městského úřadu Jana Hejdová. Kvůli obavám z kupčení podle Hejdové posílí městská policie počet hlídek.

Počet hlídek posílí podle Bartošové i policie. "V souvislosti s opatřením budeme reagovat i na aktuální situaci a informace," doplnila Bartošová.

Zaměřit se na problémová místa

Na Ústecku se policie podle mluvčí Veroniky Hyšplerové zaměří na problémová místa. "Kromě hlídek budou v ulicích i kriminalisté v civilu. V minulosti jsme zaznamenali problémy, které později vedly například k trestním oznámením. I to budeme reflektovat," řekla Hyšplerová.

Kriminalisté budou především v sociálně vyloučených lokalitách v Předlicích a Trmicích. Neziskové organizace už dříve upozornily na možné náznaky kupčení právě v Předlicích.

"Informace zatím nemáme potvrzené. Ale mělo by to fungovat odlišně oproti zkušenostem z minulých let, kdy peníze dostávali lidé přímo. Teď je to údajně tak, že peníze dostávají majitelé domů, kteří přimějí své nájemníky, aby hlasovali pro konkrétní stranu," řekl už dříve Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Poprvé už v roce 2010

O možném kupčení s hlasy v Předlicích se mluvilo už v roce 2010, prokázáno ale nebylo. Nezvykle mnoho hlasů dostalo ve dvou okrscích hnutí Severočeši.cz. V okrsku v předlické základní škole to bylo přes 50 procent hlasů. Celkový volební výsledek Severočechů byl 5,95 procenta, v zastupitelstvu získali dva mandáty.

 

Právě se děje

Další zprávy