Lidé hlasují v referendech: O zlatu, hernách i satelitu

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 10. 10. 2014 18:00
Obyvatelé zhruba dvacítky obcí a měst rozhodují kromě nových zastupitelstev také o tom, jak bude vypadat jejich bydliště. Zda se tam třeba bude těžit kaolín.
Černé Hoře se nelíbí vysoká cena vody, prý nejvyšší v regionu
Černé Hoře se nelíbí vysoká cena vody, prý nejvyšší v regionu | Foto: Reuters

Praha - Volby, které začaly s úderem čtrnácté hodiny, nerozhodují jen o obsazení radnic a třetiny Senátu. Ve zhruba dvacítce měst a obcí lidé také mohou hlasovat v místních referendech o lokálních otázkách.

Největší počet - celkem šest - jich je o tom, zda se v daném místě vymýtí herny. V jiných obcích zase lidé chtějí zabránit těžbě zlata či kaolinu. Nebo rozhodují o vzhledu obce.

Kolik referend se tento víkend koná a kde přesně, ovšem není možné zjistit. Ministerstvo vnitra sice uvádí dvanáct, online deník Aktuálně.cz se však dopočítal k číslu šestnáct.

Vnitro připouští, že jeho seznam není úplný. Obce mu totiž ne vždy svá referenda nahlásí. "My bohužel nemáme jinou možnost zjistit, že v té které obci je místní referendum vyhlášeno," uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.

Musel zasáhnout až soud

Původně přitom mělo být referend mnohem víc – usilovali o ně alespoň aktivisté bojující proti hazardu. A sbírali podpisy pod petice, aby je zastupitelstva vyhlásila právě na termín komunálních voleb, kdy je pravděpodobnost vysoké účasti. A tedy i závaznosti výsledků referenda. Jakmile totiž nehlasuje minimálně pětatřicet procent oprávněných obyvatel, nemusí se radní výsledky referenda řídit.

I proto vedení některých obcí či městských částí nejrůznějšími způsoby a triky vyhlášení referend bránila.

Například starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09)  v den, kdy dostal petiční archy s potřebným počtem podpisů pro vyhlášení referenda, posunul jednání zastupitelstva, takže se referendum nestihlo včas vyhlásit. Praha 10 zase rozhodla, že se bude hlasování konat s předstihem - už poslední zářijový víkend. Přišlo ale pouhých sedm procent voličů.  

Ve třech severočeských městech – Štětí, Lovosicích a Ústí nad Labem - dokonce zasáhl soud a i přes obstrukce radnic nakonec referendum vyhlásil sám. O hazardu se bude hlasovat i na Praze 8, v Pasohlávkách u Brna a Ústí nad Orlicí.

16 referend

  • Blansko – zda zbourat na náklady města zchátralý hotel
  • Bystřice nad Pernštejnem – o závodu na výrobu jaderného paliva
  • Černá Hora – zda vystoupit ze svazku vodovodů a kanalizací (o ceně vody)
  • Chotilsko u Příbrami – o těžbě zlata
  • Jenišov na Karlovarsku – o těžbě kaolinu
  • Mikulov – zda bývalou hasičskou zbrojnici změnit na tržnici
  • Náchod – zda má město odkoupit areál zkrachovalé Tepny a co by tam mělo stát
  • Praha 3 – o využití lokality Parukářka
  • Praha 10 – zda přispívat na údržbu komunikací, postavit dva parkovací domy a rozšiřovat kamery
  • Praha-Klánovice – zda připojit domy sousední městské části k vlastní kanalizaci

REFERENDA O HAZARDU

  • Lovosice
  • Pasohlávky
  • Praha 8
  • Štětí
  • Ústí nad Labem
  • Ústí nad Orlicí

Protihazardní aktivisté slibují, že v tažení proti utrácení v loteriích nepoleví. Po vzoru sdružení Rekonstrukce státu oslovili kandidáty ve čtrnácti velkých městech a ptali se jich na přístup k hazardu a jeho nulové toleranci.

Výroky většiny z nich podle předsedy sdružení Občané proti hazardu Martina Svobody dávají naději, že hazard z měst postupně zmizí.

"Budeme bedlivě sledovat, zda se dle těchto svých předvolebních proklamací po svém zvolení chovají, a v případě snahy se od nich odklonit jim jejich slova budeme důrazně připomínat," podotýká Svoboda.

Chcete přece bezpečnost dětí?

Hned čtyři referenda jsou v Praze. V Praze 8 již podruhé hlasují o nulové toleranci hazardu, protože prvního referenda v dubnu, které prosadilo zastupitelstvo, se účastnilo jen minimum oprávněných voličů.

Obyvatel Prahy 3 se radnice ptá, jestli má oblast Parukářku ponechat jako park k odpočinku, v Klánovicích pak rozhodují o tom, zda se domy na okraji sousedních Horních Počernic mohou napojit na jejich vodovod.

Vyjádřit se v referendu mohou i obyvatelé Prahy 10. Není to ovšem k nulové toleranci hazardu, k níž sesbírali aktivisté v peticích na deset tisíc hlasů.

Zastupitelstvo totiž rozhodlo, že se jich v tomto termínu potřebuje zeptat na jiné věci – například zda souhlasí, aby městská část dál přispívala na opravu veřejných komunikací, vybudovala dva parkovací domy či zda souhlasí s "řešením problematiky bezpečnosti dětí a majetku občanů" prostřednictvím kamerového systému.

Chcete tady těžit?

Zastupitelé v Blansku se ptají obyvatel, zda mají na náklady obce odstranit chátrající hotel Dukla, v Náchodě zase, jestli mají odkoupit pozemky v areálu zkrachovalé továrny Tepna. A Mikulovští hlasují, zda přeměnit bývalou hasičskou zbrojnici na tržnici.

Obyvatelé dvou obcí – Chotilska u Slap a Jenišova na Karlovarsku – chtějí zase zabránit možné těžbě. V prvním případě zlata, v druhém kaolínu.

Černá Hora u Brna pak rozhoduje o tom, zda vystoupí ze Svazku vodovodů a kanalizací,  ve Vranově u Brna bude zase referendum o podobě územního plánu – tedy o tom, zda dovolí stavbu satelitního městečka či zůstane tradiční vesnicí.

V Bystřici nad Pernštejnem pak rozhodují, zda chtějí závod na výrobu jaderného paliva a likvidaci radioaktivního odpadu.

 

Právě se děje

Další zprávy