Lidé hlasují v referendech: O zlatu, hernách i satelitu

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 10. 10. 2014 18:00
Obyvatelé zhruba dvacítky obcí a měst rozhodují kromě nových zastupitelstev také o tom, jak bude vypadat jejich bydliště. Zda se tam třeba bude těžit kaolín.
Černé Hoře se nelíbí vysoká cena vody, prý nejvyšší v regionu
Černé Hoře se nelíbí vysoká cena vody, prý nejvyšší v regionu | Foto: Reuters

Praha - Volby, které začaly s úderem čtrnácté hodiny, nerozhodují jen o obsazení radnic a třetiny Senátu. Ve zhruba dvacítce měst a obcí lidé také mohou hlasovat v místních referendech o lokálních otázkách.

Největší počet - celkem šest - jich je o tom, zda se v daném místě vymýtí herny. V jiných obcích zase lidé chtějí zabránit těžbě zlata či kaolinu. Nebo rozhodují o vzhledu obce.

Kolik referend se tento víkend koná a kde přesně, ovšem není možné zjistit. Ministerstvo vnitra sice uvádí dvanáct, online deník Aktuálně.cz se však dopočítal k číslu šestnáct.

Vnitro připouští, že jeho seznam není úplný. Obce mu totiž ne vždy svá referenda nahlásí. "My bohužel nemáme jinou možnost zjistit, že v té které obci je místní referendum vyhlášeno," uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.

Musel zasáhnout až soud

Původně přitom mělo být referend mnohem víc – usilovali o ně alespoň aktivisté bojující proti hazardu. A sbírali podpisy pod petice, aby je zastupitelstva vyhlásila právě na termín komunálních voleb, kdy je pravděpodobnost vysoké účasti. A tedy i závaznosti výsledků referenda. Jakmile totiž nehlasuje minimálně pětatřicet procent oprávněných obyvatel, nemusí se radní výsledky referenda řídit.

I proto vedení některých obcí či městských částí nejrůznějšími způsoby a triky vyhlášení referend bránila.

Například starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09)  v den, kdy dostal petiční archy s potřebným počtem podpisů pro vyhlášení referenda, posunul jednání zastupitelstva, takže se referendum nestihlo včas vyhlásit. Praha 10 zase rozhodla, že se bude hlasování konat s předstihem - už poslední zářijový víkend. Přišlo ale pouhých sedm procent voličů.  

Ve třech severočeských městech – Štětí, Lovosicích a Ústí nad Labem - dokonce zasáhl soud a i přes obstrukce radnic nakonec referendum vyhlásil sám. O hazardu se bude hlasovat i na Praze 8, v Pasohlávkách u Brna a Ústí nad Orlicí.

16 referend

 • Blansko – zda zbourat na náklady města zchátralý hotel
 • Bystřice nad Pernštejnem – o závodu na výrobu jaderného paliva
 • Černá Hora – zda vystoupit ze svazku vodovodů a kanalizací (o ceně vody)
 • Chotilsko u Příbrami – o těžbě zlata
 • Jenišov na Karlovarsku – o těžbě kaolinu
 • Mikulov – zda bývalou hasičskou zbrojnici změnit na tržnici
 • Náchod – zda má město odkoupit areál zkrachovalé Tepny a co by tam mělo stát
 • Praha 3 – o využití lokality Parukářka
 • Praha 10 – zda přispívat na údržbu komunikací, postavit dva parkovací domy a rozšiřovat kamery
 • Praha-Klánovice – zda připojit domy sousední městské části k vlastní kanalizaci

REFERENDA O HAZARDU

 • Lovosice
 • Pasohlávky
 • Praha 8
 • Štětí
 • Ústí nad Labem
 • Ústí nad Orlicí

Protihazardní aktivisté slibují, že v tažení proti utrácení v loteriích nepoleví. Po vzoru sdružení Rekonstrukce státu oslovili kandidáty ve čtrnácti velkých městech a ptali se jich na přístup k hazardu a jeho nulové toleranci.

Výroky většiny z nich podle předsedy sdružení Občané proti hazardu Martina Svobody dávají naději, že hazard z měst postupně zmizí.

"Budeme bedlivě sledovat, zda se dle těchto svých předvolebních proklamací po svém zvolení chovají, a v případě snahy se od nich odklonit jim jejich slova budeme důrazně připomínat," podotýká Svoboda.

Chcete přece bezpečnost dětí?

Hned čtyři referenda jsou v Praze. V Praze 8 již podruhé hlasují o nulové toleranci hazardu, protože prvního referenda v dubnu, které prosadilo zastupitelstvo, se účastnilo jen minimum oprávněných voličů.

Obyvatel Prahy 3 se radnice ptá, jestli má oblast Parukářku ponechat jako park k odpočinku, v Klánovicích pak rozhodují o tom, zda se domy na okraji sousedních Horních Počernic mohou napojit na jejich vodovod.

Vyjádřit se v referendu mohou i obyvatelé Prahy 10. Není to ovšem k nulové toleranci hazardu, k níž sesbírali aktivisté v peticích na deset tisíc hlasů.

Zastupitelstvo totiž rozhodlo, že se jich v tomto termínu potřebuje zeptat na jiné věci – například zda souhlasí, aby městská část dál přispívala na opravu veřejných komunikací, vybudovala dva parkovací domy či zda souhlasí s "řešením problematiky bezpečnosti dětí a majetku občanů" prostřednictvím kamerového systému.

Chcete tady těžit?

Zastupitelé v Blansku se ptají obyvatel, zda mají na náklady obce odstranit chátrající hotel Dukla, v Náchodě zase, jestli mají odkoupit pozemky v areálu zkrachovalé továrny Tepna. A Mikulovští hlasují, zda přeměnit bývalou hasičskou zbrojnici na tržnici.

Obyvatelé dvou obcí – Chotilska u Slap a Jenišova na Karlovarsku – chtějí zase zabránit možné těžbě. V prvním případě zlata, v druhém kaolínu.

Černá Hora u Brna pak rozhoduje o tom, zda vystoupí ze Svazku vodovodů a kanalizací,  ve Vranově u Brna bude zase referendum o podobě územního plánu – tedy o tom, zda dovolí stavbu satelitního městečka či zůstane tradiční vesnicí.

V Bystřici nad Pernštejnem pak rozhodují, zda chtějí závod na výrobu jaderného paliva a likvidaci radioaktivního odpadu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 23 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 31 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy