Praha - Běžný český primátor má hrubý plat okolo 60 tisíc korun, vlastní rodinný dům a minimálně jeden automobil. Někteří kromě toho ještě investovali do cenných obrazů a starožitného nábytku za milion korun nebo do chaty.
Deník Aktuálně.cz to zjistil, když začal mapovat majetky politiků, kteří se v posledních týdnech po říjnových komunálních volbách ujímají vlády na radnicích dvaceti největších tuzemských měst.
Redakce se k tématu majetku městských politiků vrací v krátké době podruhé. Také před komunálními volbami jsme se zajímali o jejich jmění a ptali jsme se i náměstků.
Z unikátního přehledu tak nyní lze například vyčíst, jak politici platili nákupy nemovitostí či svých aut. Údaje jsou cenné tím, že v budoucnu je bude možné dál srovnávat a snáze třeba zjistit, zda si ve veřejné funkci někdo podezřele nepolepšil a zda si na to skutečně mohl vydělat.
Krnáčová si prověří radní
O to se koneckonců snaží podle svých slov i nová pražská primátorka Adriana Krnáčová. Po všech radních bude žádat, aby výčet aktuálního majetku zveřejnili stejně jako ona.
"Chci mít přehled o tom, jaký měli majetek při příchodu na magistrát a jak se to průběžně mění," vysvětlila Krnáčová. Zatím prý neví o nikom, kdo z nových členů pražské rady by její žádost odmítl.
Krnáčová do dotazníku Aktuálně.cz uvedla, že vlastní automobil Volkswagen Passat, byt 3+1 a splácí dvoumilionovou hypotéku. Současně také vlastní 57 akcií zdravotnického gigantu Johnson & Johnson, kde v letech 2007 až 2009 řídila komunikaci a také seděla v nejužším vedení české pobočky.
Naopak ve firmě BlueOceanSolutions, která se zabývá PR a lobbingem a kvůli níž se mohla dostat do střetu zájmů (Aktuálně.cz informovalo v září), již Krnáčová není ani jednatelkou a od října ani společníkem.
Nejbohatší primátoři
Zajímavé informace vyplývají i z dalších dotazníků. Třeba že nejbohatším primátorem - tedy měřeno všemi odevzdanými přiznáními pro náš deník - je nový lídr Brna Petr Vokřál (ANO). Ten uvedl, že v majetku rodiny jsou dvě auta za 3,5 milionu, dům a dva byty v hodnotě zhruba 16 milionů a finanční aktiva za 19 milionů korun.
Na paty šlape Vokřálovi někdejší generální ředitel farmaceutické firmy a nyní primátor Ostravy Tomáš Macura, který vyhrál rovněž v barvách vládního hnutí ANO. V dotazníku přiznal, že kromě čtyř aut vlastní jeho rodina také byt, dům, rekreační chalupu či horskou chalupu využívanou k podnikání. Navíc je zhruba třetinovým vlastníkem firmy, která na Srí Lance provozuje hotel.
"Oblast turistického ruchu mě vždy zajímala a po ukončení mé manažerské kariéry jsem získal možnost se jí intenzivněji zabývat. Srí Lanka je mým oblíbeným 'koutem světa' a stavbu a provozování hotelu na Srí Lance jsem tak pojal jako příležitost spojit oba dva tyto své 'koníčky'," uvedl Macura.
Drahý nábytek i byt v paneláku
Mezi zámožnější primátory patří i Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu. Fink v Hradci Králové post po čtyřletém působení obhájil a nyní deníku Aktuálně.cz odepsal, že vlastní automobil v hodnotě zhruba 600 tisíc korun, jednopokojový byt či podíl ve fondech v hodnotě 2,3 milionu korun.
Fink přiznal i starožitné obrazy a nábytek za zhruba jeden milion korun. A také to, že s manželkou dokončuje koupi chaty. "V současné době jsme před zápisem do listu vlastnictví rekreační nemovitosti za 1 600 000 korun," podotkl Fink. Zároveň upřesnil, že se jedná o venkovskou chalupu s pozemkem o rozloze zhruba dvou tisíc metrů čtverečních.
Větší počet nemovitostí v dotazníku přiznali ještě primátoři ANO - ústecký Josef Zikmund a českobudějovický Jiří Svoboda. Oba mají byt, chalupu a k tomu i pozemek. Zikmund však dodal, že na hektarové louce rostou jen náletové dřeviny.
Naopak nový primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD) žije podle svých odpovědí mnohem skromněji. Bydlí v panelovém domě v bytě 3+1 i s manželkou a dospělým synem.
Primátorka dostane dvojnásobek
Primátoři si podle velikosti měst přijdou měsíčně na plat od 60 do 100 tisíc korun hrubého. Až na pár výjimek ale pro ně nebude takový příjem nic nového, ačkoliv na magistrát přicházejí poprvé. Do politiky jdou ze slušně placených manažerských pozic, a většina z nich proto uvedla, že jejich současný plat bude srovnatelný jako v soukromém sektoru.
Ovšem například primátor Liberce Tibor Batthyány (ANO) si pohorší. Pracoval jako projektový manažer a asistent poslance ANO Martina Komárka a dosud podle svých slov pobíral každý měsíc zhruba 80 tisíc hrubého. Nyní bude brát zhruba o 15 tisíc měsíčně méně.
"Výše platu primátora nebyla pro mne v době, kdy jsem byl zvolen jako lídr našeho hnutí do voleb, a tedy kandidát ANO na primátora, rozhodující. A abych pravdu řekl, ani jsem se předem nezajímal o to, jakou bere primátor Liberce mzdu. Kvůli penězům jsem do voleb nešel. Že si nyní pohorším, beru jako daný fakt," řekl Batthyány.
Naopak lépe na tom budou jeho kolegyně za hnutí ANO. První žena na pražském magistrátu Adriana Krnáčová, která byla náměstkyní ministra vnitra, si platově polepší zhruba o 14 tisíc korun.
A děčínská primátorka Maria Blažková bude mít nyní dokonce dvojnásobný plat. Doposud jako ředitelka Úřadu práce v Děčíně pobírala podle tabulek 27 220 korun.
Deník Aktuálně.cz přinese k tématu majetku primátorů dvaceti největších měst ještě přehlednou grafiku.