Střet zájmů? Podnikání Babišovy jedničky neprošlo kontrolou

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
4. 9. 2014 5:30
Společník kandidátky ANO na pražskou primátorku Adriany Krnáčové spolupracuje s Českou poštou. Státní podnik přitom patří pod ministerstvo vnitra, v jehož vedení Krnáčová pracuje.
Foto: Economia

Praha - Ministr financí a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš si před říjnovými komunálními volbami nechal od speciálního týmu prověřit kandidátky po celé zemi, aby se zbavil všech potenciálně problémových lidí.

Výjimku udělal jen v Praze a zdejší personalistiku si vzal na starost sám spolu se šéfkou pražské buňky ANO Radmilou Kleslovou. Nyní se však ukazuje, že Babiš s Kleslovou ignorovali důležitou vazbu. Anebo si jí nevšimli. Kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová je v podezření ze střetu zájmů kvůli svému podnikání a angažmá na ministerstvu vnitra.

Krnáčová spoluvlastní firmu s podnikatelem Vladimírem Finsterlem, jehož další společnost spolupracuje s Českou poštou - státním podnikem, patřícím pod vnitro, kde Krnáčová pracuje jako náměstkyně ministra Milana Chovance (ČSSD).

Krnáčová konflikt zájmů popírá a zastávají se jí jak šéf hnutí ANO Babiš, tak i její nadřízený z vnitra Chovanec, podle něhož nemá Krnáčová na Českou poštu žádný vliv. "Do její kompetence Česká pošta nespadá. V tuto chvíli nemám důvod o paní náměstkyni pochybovat," řekl Chovanec.

"Paní Krnáčové věřím," dodal Babiš. A na otázku, zda výběr v Praze nepodcenil, jen podrážděně zareagoval, že není Vít Bárta, aby své kandidáty lustroval.

Lobbing, nebo PR?

Adriana Krnáčová spolu s Vladimírem Finsterlem vlastní společnost BlueOceanSolutions. Tvrdí však, že už v ní působí jen formálně. “Paní Krnáčová firmu spoluvlastní, ale od letošního roku v ní již není aktivní,” potvrdil deníku Aktuálně.cz i její obchodní partner. 

Pravdou je, že Krnáčová spoluvlastnictví ani po příchodu na vnitro nijak netajila. Navenek - tedy i Babišovi a Chovancovi - ji ale vždy prezentovala jako marketingovou a PR agenturu. Firma přitom podle svých vlastních webových stránek nabízí ještě jednu důležitou službu: lobbing. Firma vysoké státní úřednice tak slibuje klientům, že jim pomůže protlačit změny zákonů.

Navíc tají hospodaření, když v obchodním rejstříku nezveřejňuje povinné účetní uzávěrky. A šéfové odmítají prozradit své klienty, a tedy v čí prospěch vlastně lobbují.

Krnáčová jen obecně tvrdí, že jde o zdravotnický byznys. A že se společnost legislativnímu lobbingu nikdy nevěnovala. "Měli jsme klienty, kteří to nepotřebovali,” vysvětlila náměstkyně.

A podobně zřejmě ujišťovala i Andreje Babiše, který ji na první místo pražské kandidátky vytáhl jako záchranu za předchozí dva nezdary - exprimátora Jana Kasla a podnikatelku Martinu Schopperovou.

Když se totiž deník Aktuálně.cz šéfa ANO ptal na účel podnikání společnosti Krnáčové BlueOceanSolutions, měl Babiš zprvu jasno a hovořil stejně jako Krnáčová. ”Společnost nikdy nedělala legislativní lobbing, věnuje se strategickému marketingu a PR," odpověděl ministr Babiš.

Po upozornění, že firma BlueOceanSolutions na svém webu nabízí i "prosazování legislativních změn", napsal, že o firmě vlastně slyšel poprvé. “Nevím, nikdy jsem o té firmě neslyšel, její název jsem se dozvěděl od vás,” odvětil.

Střet zájmů lze tušit

Podle Ivety Jordanové z nevládní protikorupční organizace Růžový panter není podnikání Krnáčové úplně bezproblémové. Nelze však automaticky tvrdit, že je ve střetu zájmů.

”Nelze předjímat, co by Adriana Krnáčová konkrétně prosazovala v té či oné funkci. Jistý střet zájmů ovšem lze tušit. Lobbistická firma s významnou veřejnou funkcí vzbuzuje otázky automaticky. Obzvlášť pokud není zřejmé, kde všude se angažuje, a nezveřejňuje povinné dokumenty v obchodním rejstříku,” řekla Jordanová.

Spolupráce s poštou

Krnáčové obchodní partner Vladimír Finsterle je důležitým hráčem na tuzemském farmaceutickém trhu. Kromě BlueOceanSolutions vlastní ještě firmu Pears Health Cyber. Právě přes e-shop Lékárna.cz, který patří do portfolia firmy, Finsterle spolupracuje s Českou poštou spadající pod vnitro.

“Pošta nám zajišťuje jako jeden z několika partnerů rozvoz zásilek pro firmu Lékárna.cz, která sídlí v Chrudimi,” potvrdila mluvčí Pears Health Cyber Romana Žatecká. Finsterleho společnost se na svých stránkách chlubí i referencí od obchodní ředitelky pošty pro východní Čechy.

Spojení lékového byznysu s poštou je navíc aktuální téma. Jak informoval deník Aktuálně.cz, v uplynulých dnech státní kontroloři léčiv zastavili projekt "poštovních lékáren", které chtěl státní podnik rozjet se společností Euroclinicum. Tento projekt by přitom Finsterleho e-shopu Lékárna.cz konkuroval.

Kdo je Adriana Krnáčová?

Kandidátka na primátorku hnutí ANO Adriana Krnáčová působí od letošního roku jako náměstkyně na ministerstvu vnitra. Předtím pracovala jako manažerka v soukromých společnostech a angažovala se v poradním výboru Národní ekonomické rady vlády. V letech 2001 až 2007 vedla českou pobočku Transparency International. Vystudovala vědu o výtvarném umění, hovoří sedmi jazyky.

Náměstkyně vnitra Krnáčová se však podle svých slov o byznys svého obchodního partnera nezajímá. “Já opravdu nevím, v čem všem se pan Finsterle angažuje. A nevím ani o jeho spolupráci s Českou poštou. Do toho mi nic není a ani mě to nezajímá,” řekla Krnáčová.

Ministr Chovanec jen zopakoval, že zakázky pošty nemůže konexe Krnáčové na Finsterleho ovlivnit. "Do její kompetence nespadají ani jiné agendy, jež mají přímou vazbu na zdravotnictví," uvedl Chovanec.

Adriana Krnáčová nyní zvažuje, zda se podílu ve firmě BlueOceanSolutions vzdá. "Nevylučuji to, neboť si neumím představit, že bych se jakýmkoli způsobem angažovala v něčem jiném než v práci, kterou aktuálně dělám,” řekla.

K odchodu z firmy by ji však prý nepřinutila obava ze střetu zájmů, ale nedostatek času.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 26 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy