primátor

Primátor Mostu rezignoval, zdůvodnil to svým vytížením v Senátu

Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) na schůzi zastupitelů rezignoval na svou funkci. Jako důvod uvedl vytíženost v souvislosti s prací v Senátu, senátorem se stal po letošních volbách. Na jeho místo zvolili zastupitelé dosavadního náměstka Marka Hrvola (ProMOST). Novým náměstkem primátora se stal Václav Zahradníček. (ProMOST). Hnutí ProMOST vládne od podzimních voleb v koalici s ANO.

Paparega stál v čele druhého největšího města v minulém volebním období. Kandidátku místního hnutí vedl i letos. Uspěl také v senátních volbách, kde porazil dosavadní senátorku Alenu Dernerovou, která kandidovala za hnutí Spojení demokraté - Sdružení nezávislých. Paparega dopředu avizoval, že pokud budou obě funkce časově neslučitelné, vzdá se primátorské funkce.

Zdroj: ČTK

Primátorem Děčína zůstává Jiří Anděl z hnutí ANO

Primátorem v Děčíně zvolilo dnešní ustavující zastupitelstvo Jiřího Anděla z hnutí ANO, jež ve městě vyhrálo volby. Anděl stejnou funkci vykonával i část uplynulého volebního období. Funkci bude vykonávat jako uvolněný, tedy s nárokem na plný plat. Koalice složená z ANO a SPD má 16 hlasů v zastupitelstvu o 27 členech.

Zastupitelé zvolili zatím dva náměstky ze čtyř, a to Jana Skalického a Jitku Flachsovou (oba ANO), kteří budou své funkce vykonávat jako uvolnění. Kvůli sporu, v němž soud posuzuje legitimnost mandátu Skalického, někteří zastupitelé žádali o odložení volby vedení města. Ve 20:50 zastupitelstvo schválilo prodloužení dnešního jednání do půlnoci.

V opozici je s pěti mandáty Volba pro Děčín, tři křesla má Náš Děčín, dva mandáty získala ODS a jeden Piráti. K volbám dorazilo 36,31 procenta voličů. Oproti minulým volbám se do zastupitelstva dostalo o tři uskupení méně.

Zdroj: ČTK

Primátorem Pardubic se stal Jan Nadrchal z ANO, neměl protikandidáta

Primátorem Pardubic se v pondělí stal Jan Nadrchal z ANO, které vyhrálo v září v komunálních volbách. Funkci bude zastávat poprvé. Protikandidáta na dnešní ustavující schůzi zastupitelstva neměl. Hlasovalo pro něj 21 z 36 přítomných zastupitelů.

Nadrchal byl minulé volební období nejprve zastupitelem, od roku 2020 náměstkem primátora.

Na koalici se v Pardubicích dohodlo vítězné hnutí ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice. V zastupitelstvu má 20 hlasů, zastupitelů je 39.

Zdroj: ČTK

Nebráníme se tomu, aby Svoboda byl primátorem, řekl Hřib

Pražští Piráti se nebrání jednání o variantě koalice, ve které bude lídr koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda primátorem, a druhou stranu o tom při jednáních informovali. Novinářům to řekl primátor a lídr Pirátů v Praze Zdeněk Hřib. Zástupci Spolu po pondělním klubu uvedli, že Piráti se ohledně Svobody stále jasně nevyjádřili, což podle Hřiba není pravda. Politici Spolu trvají na tom, že to tak je.

Člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) v pondělí uvedl, že od Pirátů stále jasně nezazněla akceptace Svobody jako lídra vítězné koalice na místo primátora. "Toto považujeme za naprosto samozřejmý demokratický princip, na základě kterého tady v tuto chvíli demokracie stojí. Této odpovědi se (Piráti) vyhýbají a zřejmě tento princip respektovat nechtějí. Pokud by tento princip respektovat chtěli, zřejmě by dneska (v pondělí) něco v tomto smyslu klub Pirátů přijal," řekl.

Hřib v úterý jeho slova popřel. "Už na předchozím jednání jsme jasně řekli, že jsme otevření jednání o variantě, ve které je Bohuslav Svoboda primátorem. Doslova takto. Já naprosto vylučuji, že by to mohli přeslechnout, nebo něco takového, protože jsme jim to několikrát zopakovali. Pro mě je velkým překvapením, že do médií koalice Spolu říká něco jiného," řekl.

Zástupci Spolu po úterním jednání s hnutím STAN naznačili, že jde patrně o nedorozumění. Zatímco Piráti jsou ochotní pouze jednat o tom, že Svoboda bude primátorem, Spolu to považuje za samozřejmost. "Není podle nás jiná možnost, pokud vycházíme z nějaké tradice, zvyklosti, než aby vítěz měl primátora," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09).

Zdroj: ČTK

Kandidátem ANO na pražského primátora bude Nacher

Celorepublikový výbor hnutí ANO ve čtvrtek potvrdil poslance a městského zastupitele Patrika Nachera jako lídra kandidátky pro komunální volby v Praze, sdělil mluvčí ANO Martin Vodička. Výbor při čtvrtečním jednání schvaluje i další kandidátní listiny.

Nacher se měl stát kandidátem na primátora za ANO už před čtyřmi lety, avšak tehdy jej v čele kandidátky nahradil podnikatel Petr Stuchlík. Poté, co ANO skončilo v opozici, se Stuchlík po několika měsících vzdal mandátu a z politiky odešel.

Piráty v Praze do voleb povede současný primátor Zdeněk Hřib, souboj svede mimo jiné s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou, jenž bude v čele společné kandidátky koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Lídrem kandidátky STAN zůstal i po obměně kvůli kauze Dozimetr primátorův náměstek Petr Hlaváček. Poslední člen vládnoucí koalice, Praha Sobě, už loni v prosinci oznámila, že lídrem bude starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zdroj: ČTK

Plzeňským primátorem se stal dosavadní náměstek Pavel Šindelář, vystřídá Baxu

Novým primátorem Plzně se stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

V souvislosti se změnami zastupitelé ještě zvolili novým náměstkem primátora dosavadního radního Davida Šloufa (ODS). Devítičlennou radu města po Baxově rezignaci doplnila ekonomka a pediatrička Veronika Jilichová Nová (ODS), která bude funkci zastávat jako neuvolněná, tedy ne na plný pracovní úvazek. Bude odpovědná za propagaci a marketing. Baxa zůstává řadovým zastupitelem.

Ve své řeči před volbou Šindelář označil za priority bezpečnost ve městě a oznámil, že během několika týdnů bude připravena městská vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti ve vybraných lokalitách, kde se nyní zdržují skupiny bezdomovců či zahraničních agenturních pracovníků. "V prvé řadě se zaměřím na bezpečnost a pocit bezpečí. Nechci, aby lidem bylo nepříjemné trávit volný čas ve městě," řekl. V širším centru města je podle něj několik do očí bijících lokalit, kde se zdržují a popíjejí lidé bez domova a cizinci. Cílem připravované vyhlášky podle primátora nebude zakazovat Plzeňanům či turistům, aby si dali pivo v oblíbené předzahrádce nebo na kulturní akci. "Cílem je, aby si tyto partičky přestaly dělat svoji předzahrádku z centra Plzně," řekl Šindelář.

Zdroj: ČTK

Plzeňští zastupitelé zvolí nového primátora, dosavadní se stal ministrem kultury

Nového primátora by měli 17. ledna zvolit na jednání zastupitelé Plzně. Dosavadní primátor Martin Baxa z ODS se totiž stal ministrem kultury v nové vládě a post v čele města opustí. Na programu jednání jsou personální změny, tedy i nová volba primátora, řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. ODS zatím jméno kandidáta neoznámila, o návrzích bude rozhodovat ve čtvrtek.

Baxa, který byl primátorem v letech 2010 až 2014 a poté od podzimu 2018, už loni v listopadu při oznámení nominací na členy vlády premiéra Petra Fialy (ODS) uvedl, že pokud bude jmenován ministrem, primátorského křesla se vzdá. "Osobně jsem jednoznačně přesvědčen, že funkci ministra a primátora nelze vykonávat současně, a proto funkci v nejbližší možné době předám svému nástupci," uvedl tehdy v prohlášení Baxa.

Podle koaliční dohody připadá ODS na magistrátu post primátora. "Ve čtvrtek zasedá zastupitelský klub ODS, který bude rozhodovat o návrzích," sdělil Baxa. Předseda zastupitelského klubu ODS, radní David Šlouf řekl, že klub bude rozhodovat nejen o nominaci na primátora, ale také o rozdělení kompetencí radních a o doplnění rady o nového radního. Jméno, které na primátora navrhne, zatím nechtěl sdělit.

Zdroj: ČTK

Primátor Jablonce neustál rozpad tamní koalice, vystupuje z ANO, aby nepoškozoval jméno hnutí

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci. Koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec se rozpadla na konci prázdnin.

Zdroj: ČTK
Pokračovat