Majetky primátorů 2010-2014: Sotva je zvolili, začaly nákupy

Radek Nohl Radek Nohl
22. 9. 2014 5:30
Deník Aktuálně.cz se tři týdny před komunálními volbami rozhodl zmapovat majetek primátorů a jejich náměstků v 25 největších českých městech. Jak platili nákupy nemovitostí či aut?
Primátoři a jejich náměstci nakupovali domy i auta za miliony. Ilustrační foto.
Primátoři a jejich náměstci nakupovali domy i auta za miliony. Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Praha - Sotva se stal Petr Bičej (ČSSD) na podzim 2010 náměstkem primátora Karviné, pořídil si rodinný dům za 2,5 milionu korun. O rok později pak za další nemovitost zaplatil 3,2 milionu korun. A pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) si nedlouho po příchodu na magistrát půjčila část peněz na nové luxusní volvo za jeden a čtvrt milionu korun.

To jsou jen namátkové příklady, jak tuzemští komunální politici začnou ve velkém nakupovat bezprostředně poté, co je voliči pošlou na radnice. Klíčová otázka přitom zní: jak politici své hodnotné nákupy financují? Mohli si na ně vydělat? A jak vypadají jejich dluhy?

Odpovědi mohou ležet v registrech majetkových přiznání, které musí všichni šéfové jednotlivých magistrátů povinně zveřejňovat podle zákona o střetu zájmů.

Před blížícími se říjnovými volbami se proto deník Aktuálně.cz do registrů podíval, za co v uplynulých čtyřech letech utráceli primátoři a jejich náměstci v pětadvaceti největších českých městech, jak nákupy financovali a jak se jim dařilo splácet závazky.

Dostanou vyšší plat a nakupují

Primátoři a jejich náměstci mají podle velikosti měst základní platy od 40 do 100 tisíc korun. Navíc dostávají odměny v řádu i desítek tisíc korun, pokud usednou do statutárních orgánů městských firem. V dokumentech také někteří uvádějí, že inkasují peníze z vlastního podnikání či za jinou práci třeba v nemocnici nebo pro školy.

S koupí nového majetku primátoři a náměstci zpravidla neotálejí. Z jejich přiznání vyplývá, že řada politiků si jej začala pořizovat již v roce 2011 - tedy pár měsíců poté, co usedli do čela radnic.

"Může to vyplývat z vyšších příjmů. Často se stává, že politici přijdou do funkce, která je honorovaná lépe než jejich předchozí pracovní pozice. Po dvou, třech měsících zjistí, že si najednou mohou dovolit hypotéku, na kterou dříve nedosáhli. A rozhodnou se jí vzít, protože se za čtyři roky dokážou slušně zajistit," vysvětluje Michal Voda, analytik sdružení Naši politici.

Hypotéku na nové byty a rodinné nebo rekreační domy si tak vzali například primátor Chomutova Jan Mareš (ČSSD), kladenský náměstek Miroslav Bernášek (ODS), opavský náměstek Dalibor Halátek (SOS pro Opavu) nebo plzeňský náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD).

Byt z půjčky od přátel

Třeba jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS) ale na to šel jinak: odmítl platit bankovní úroky a zašel ke známým. Na dvoumilionový byt s garáží dostali s manželkou půjčku 300 tisíc korun od manželů Hlaváčových, které Vymazal označuje za své nejbližší přátele. Půjčku splácel s manželkou 18 měsíců – tedy v průměru necelých 17 tisíc měsíčně.

A jak zaplatil primátor zbylých zhruba 1,7 milionu? "S manželkou ze společných celoživotních úspor," říká primátor.

Rekordmanem co do nabytého majetku za uplynulé čtyři roky se v prozkoumaném vzorku komunálních politiků stal náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS). Za volební období přiznal výdělek bezmála 12,8 milionu korun za práci pro několik škol, za působení ve školicí a účetní společnosti Delta Morava a za prodej firemního podílu.

Dalších 5,5 milionu korun získal za prodej rodinného domu, nový si koupil předloni za 11,5 milionu korun. A navíc v majetkovém přiznání uvedl, že zdědil nemovitosti v hodnotě přes 6,2 milionu korun, hotovost ve výši 1,55 milionu korun a z pojistky po úmrtí získal 800 tisíc korun. Na detaily investic se ale náměstka zatím není možné doptat, Kulíšek byl minulý týden na dovolené. 

Největší dlužník 

Naopak největší dluhy na konci čtyřletého volebního cyklu nabral primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). V roce 2012 si pořídil rodinný dům s pozemky v hodnotě sedmi milionů korun a podle posledního majetkového přiznání čerpal hypotéku 9,33 milionu korun a úvěr 300 tisíc korun.

S dluhy přišel na radnici v Havířově i komunistický náměstek Daniel Pawlas. Podle majetkového přiznání splácel úvěry, půjčky, směnku nebo zhruba třímilionový závazek vůči pozemkovému fondu. Nakupoval totiž ve velkém pole. "Většina mého dluhu pochází z nákupu státní zemědělské půdy z let 2002 až 2007 ve veřejné obchodní soutěži," řekl Pawlas pro Aktuálně.cz.

Pozemky prý bude splácet třicet let a nyní mu zbývá splatit pozemkovému fondu ještě jeden milion korun. Dalších zhruba 700 tisíc splácí své matce a dalšího půl milionu bankám. Na štědré splátky si prý Pawlas uspoří mimo jiné i díky skromnému životnímu stylu a podpoře příbuzných v důchodovém věku.

"Mohu konstatovat, že jsem svobodný, bezdětný, nevlastním osobní automobil, žiji ve zděděném starém rodinném domě z roku 1960 se svou matkou a do roku 2013 i se svým dědou a pratetou ve věku 92 a 93 let. Mé měsíční náklady i díky jejich podpoře a placení se rovnaly nule," prohlásil Pawlas. "Nemám co skrývat," dodal.

Primátoři nakupují drahá auta

Další politik - bývalý náměstek pražského primátora Josef Nosek - se dluhů ve funkci komunálního politika úplně zbavil, ačkoliv ještě předloni byl s hypotékou 4,48 milionu korun nejzadluženějším pražským radním. Loni už ale podle registru nic nesplácel. Dluh prý nechal na bývalé ženě. "Rozvedl jsem se a vše zůstalo manželce, včetně hypotéky," vysvětlil Nosek.

Politici nakupovali také auta. Nejdražší – švédské volvo - si koupila v roce 2011 pardubická primátorka Štěpánka Fraňková. Část peněz si na něj půjčila a část získala prodejem staršího vozu Kia. Přitom dnes by si primátorka ani na luxusní vozidlo nemusela brát úvěr: na odměnách za působení ve firmě Elektrárny Opatovice totiž v letech 2011 až 2013 získala více než 1,3 milionu korun.

Auto za více než milion korun si hotově hned zkraje volebního období koupil i primátor Hradce Králové Zdeněk Fink nebo brněnský náměstek Oliver Pospíšil.

Tématu majetkových přiznání se bude Aktuálně.cz věnovat i v dalších dnech. Kromě příběhů konkrétních primátorů a náměstků jsme zmapovali, jak ne všechny informace z formulářů do sebe zapadají. Vyvolávají tak pochybnosti, které někteří politici neochotně rozptylují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

před 1 hodinou

Polsko chce výrazně posílit armádu, počet vojáků se má více než zdvojnásobit

Polsko potřebuje výrazně posílit armádu, protože jako země ležící na hranici NATO i Evropské unie musí mít schopnost odstrašovat i možnost bránit se delší dobu samostatně. Dnes to řekl vicepremiér a předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Návrh zákona "o obraně vlasti" kromě jiného předpokládá zvýšení počtu profesionálních vojáků na 250.000 z nynějších 110.000 a zavedení nepovinné základní vojenské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zdolali v prvním domácím utkání v Lize mistrů Igokeu

Basketbalisté Nymburka porazili ve 3. kole Ligy mistrů v prvním domácím vystoupení v sezoně bosenskou Igokeu 86:82 a připsali si druhou výhru. Nejlepší střelec zápasu Jerrick Harding se na tom podílel 29 body. Další zápas čeká Nymburk v úterý 9. listopadu opět v Praze na Královce proti PAOK Soluň.

Nymburk na úvodní trojku Markela Starkse odpověděl devítibodovou šňůrou a v 5. minutě unikl český šampion už do vedení 14:5. Shodně pěti body k tomu přispěli Harding a Demetre Rivers. Bosenský celek ale dokázal zareagovat a dvakrát vyrovnal stav. Ve 12. minutě se poprvé od začátku utkání vrátil do vedení díky Jamesu Robinsonovi, ale stejně tak trojkami odpověděli Rivers a Lukáš Palyza.

Domácí další povedenou pasáží unikli na 31:21 a na snížení Igokey dokázal Nymburk odpovídat i díky vydařené střelbě z dálky. Za první poločas dal sedm trojek oproti třem soupeře a vedl 46:35. Po pauze tým z Aleksandrovace začal šestibodovou šňůrou a v závěru třetí čtvrtiny se mu podařila ještě o bod delší, což znamenalo obrat na 64:62.

Po přetahované o vedení pomohl Nymburku sedmi body v rychlém sledu kapitán Vojtěch Hruban do náskoku 75:70. Než se 68 sekund před koncem Hruban vyfauloval, stihl se 17 body vyšplhat na pozici druhého nejlepšího střelce domácích v utkání. I bez něj si Nymburk náskok uhlídal.

Basketbalová Liga mistrů - 3. kolo:

Skupina E:

ERA Nymburk - KK Igokea 86:82 (16:14, 46:35, 64:66)

Nejvíce bodů: Harding 29, Hruban 17, Rivers 12 - Stephens 19, Starks 18, Ilič 12. Fauly: 23:16. Trestné hody: 12/12 - 25/17. Trojky: 10:5. Doskoky: 32:51.

Tabulka:

1. Galatasaray Istanbul 3 2 1 264:251 5
2. Nymburk 3 2 1 255:266 5
3. KK Igokea 3 1 2 235:239 4
4. PAOK Soluň 3 1 2 228:226 4
Zdroj: ČTK
Další zprávy