Zlatá vejce měst. Politici spouští boj o pohádkové odměny

Radek Nohl Radek Nohl
8. 10. 2014 5:32
V komunálních volbách se rozhodne nejen o rozdělení křesel na radnicích, ale i o tom, kdo usedne v představenstvech a dozorčích radách městských firem, přes které tečou miliardy.
V dopravních podnicích či teplárnách jde o miliardy korun i vysoké odměny.
V dopravních podnicích či teplárnách jde o miliardy korun i vysoké odměny. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Miloslav Humpolíček (ČSSD) je podle veřejného rejstříku aktivním politikem. Kromě toho, že je zastupitelem v Brně a neuvolněným místostarostou městské části Královo Pole, sedí v představenstvu nebo dozorčí radě čtyř velkých městských firem.

V každé z nich přitom inkasují její členové odměny v průměru od 100 do 250 tisíc korun za rok. To je jeden případ českého komunálního politika, který ukazuje, jaké vedlejší příjmy ke svému běžnému platu dostávají zastupitelé, kteří získají lukrativní posty v městských firmách.

Volby, které se budou o nadcházejícím víkendu konat, nerozhodnou pouze o tom, kdo usedne v čele radnic, ale budou mít právě vliv na rozdělení křesel ve společnostech, přes které protékají ročně i miliardy korun. Jde například o dopravní podniky, teplárny nebo firmy, které se starají o svoz komunálního odpadu.

Před volbami tak deník Aktuálně.cz zmapoval, v jakých společnostech, jejichž akcionáři je třináct krajských měst, se nejen vyplácí vysoké odměny, ale mají i největší rozpočty (detailní informace naleznete v této grafice). Mezi politiky je tak o ně největší zájem.

Místostarosta nepracuje, řeší volby

Když se jich však chcete na práci v městských firmách zeptat, není to vždy jednoduché. Zvláště před volbami. "Pan místostarosta tu není a do pátku už nebude. Věnuje se kampani," říká Aktuálně.cz asistentka místostarosty brněnské části Královo Pole.

Mezi politiky z českých krajských měst patří Miloslav Humpolíček k těm, co působí ve větším počtu městských firem. Nejde ale o žádnou výjimku. Aleš Boháč (ČSSD) je zastupitelem v Ostravě, radním městského obvodu Radvanice a Bartovice a kromě toho usedá v dozorčích radách třech městských firem. V nich se roční odměny pohybují od 100 do 170 tisíc korun.

Boháč tvrdí, že práci dělá naplno a zároveň nemá žádnou duplicitu s jiným zaměstnáním. "Ve dvou ze tří dozorčích rad jsem předsedou, a proto celou dozorčí radu připravuji po stránce programu a hlavně věcnosti informací a s cílem řešení slabých míst společnosti," prohlásil Boháč.

Zároveň popsal, že práce v dozorčí radě Dopravního podniku Ostrava je nejsložitější ze všech městských firem. A to nejen proto, že kontrolují rozpočet o objemu 1,6 miliardy, řeší personálie či přeměnu firmy. Změny pro tento rok přinesly cestujícím například zlevnění měsíčníku o 55 korun.

"Práci dělám naplno jako jeden z mála zastupitelů," chlubí se.

Jednání dozorčí rady se konají každý měsíc. Boháč je však navíc člen komisí, které rozhodují o komplikovanějších zakázkách nebo rozšíření vozového parku. "Odměna v dozorčí radě u Dopravního podniku Ostrava se pohybuje od devíti do jedenácti tisíc korun za měsíc," dodal Boháč.

Odměny zastupitelé tají

V Pražské energetice se podle výroční zprávy loni pohybovaly průměrné odměny pro členy představenstva a dozorčí rady okolo 970 tisíc korun za rok. Přesné částky ale zastupitelé Prahy za TOP 09 Michal Štěpán a Monika Krobová Hášová, kteří sedí v dozorčí radě, říct nechtějí, protože jsou vázáni mlčenlivostí.

Štěpán navíc působí také v další velké pražské městské firmě - v dopravním podniku. Ten měl loni obrat převyšující 16 miliard korun a zaměstnával přes 10 400 lidí.

Jednání dozorčí rady pražského dopravního podniku se koná zhruba devatenáctkrát za rok. A kromě kontrolní činnosti se členové mimo jiné účastní i zasedání valných hromad.

"Na každé zasedání dozorčí rady je potřeba nastudovat deset až padesát MB dokumentace," prohlásil Štěpán. Za rok podle svých slov získal odměnu zhruba 70 tisíc korun.   

Za rok odměna 480 tisíc

Deník Aktuálně.cz zjistil, že vysoké odměny nemusí komunální politici dostávat jen za působení v městských firmách.

Volební speciál 2014
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Volební speciál 2014

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Třeba primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková získala v posledních letech roční odměnu zhruba 480 tisíc korun za působení v dozorčí radě společnosti Elektrárny Opatovice, jejímž jediným akcionářem je EP Energy miliardáře Daniela Křetínského.

Redakce před komunálními volbami zmapovala také majetek primátorů a jejich náměstků v 25 největších českých městech. Z unikátního přehledu následně vyplynulo, jak platili nákupy nemovitostí či aut.

Deník Aktuálně.cz zpracoval i podrobný přehled o tom, v jakých krajských městech se žije nejlépe.

 

Právě se děje

Další zprávy