Koalici TOP 09 na Vysočině chyběl k úspěchu jediný hlas. Zvažuje přepočítání voleb

Radek Dragoun Mirko Kašpar Radek Dragoun, Mirko Kašpar
3. 10. 2020 21:48
Koalice na Vysočině vedená TOP 09 přišla kvůli jedinému hlasu o možnost zasednout v krajském zastupitelstvu. Získala jich přesně 7972, pro překonání pětiprocentní hranice však potřebovala o jeden víc. Uskupení nyní zvažuje, jestli nechá hlasy přepočítat, řekl Aktuálně.cz lídr kandidátky Zdeněk Dvořák.
Poslanec TOP 09 Dominik Feri a předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová ve volebním štábu
Poslanec TOP 09 Dominik Feri a předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová ve volebním štábu | Foto: ČTK

Koalice složená z TOP 09, Klubu angažovaných nestraníků, Koruny České a hnutí Třebíč občanům získala podle oficiálních výsledků 4,99 procenta. K překonání pětiprocentní hranice chyběl pouhý jeden hlas. V celém kraji však volební komise vyřadily téměř dva tisíce neplatných hlasů. 

Strana se proto nyní rozhoduje, jestli se neobrátit na soud a požadovat přepočítání hlasů. "První, co každého z nás napadne, je to, že tam ten jeden hlas někde musí být," řekl Aktuálně.cz lídr kandidátky Zdeněk Dvořák. Právě on by zasedl v zastupitelstvu, kdyby strana dostala o jeden jediný hlas více.

"Nikdy by mě nenapadlo, že bychom rozporovali výsledky voleb. Ale pokud to, co to zlomí, je jeden jediný hlas, tak to by asi udělal každý z nás," vysvětlil Dvořák.

Konkrétní podezření, že by někde nedošlo k započítání jejich hlasů, však Dvořák nemá. "Je to spíše taková platonická snaha. Jak voliči vždycky říkají, že jeden hlas nikdy nic neudělá, tak tady udělal. Pokud to tak bude, tak je to krutá realita a asi budeme v nějaké Guinessově knize rekordů," řekl Dvořák.

Podobně těsný výsledek přitom strana zažila už v minulých krajských volbách před čtyřmi lety. Koalice "Žijeme Vysočinou", v níž byla TOP 09 se Stranou zelených, získala 4,96 procenta hlasů. Mandát jim tehdy utekl o 59 hlasů.

Na Vysočině vyhrálo letošní krajské volby hnutí ANO s 18,5 procenty. Následují Piráti a ODS se Starosty pro občany (shodně 13,2 procenta), KDU-ČSL (12 procent), ČSSD (11,9 procenta), Starostové pro Vysočinu (10,9 procenta). Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté s 5,3 procenta. Kromě TOP 09 měla relativně blízko k úspěchu v kraji už jen SPD, chybělo jí však přes 500 hlasů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Další zprávy