Místo pěti zastupitelů rovná stovka? Pirátům odvážný cíl nevyšel jen o jeden mandát

Jakub Heller Jakub Heller
Aktualizováno 3. 10. 2020 21:41
Letošní krajské volby byly pro Piráty prvním skutečným testem, jestli jejich strana dokáže uspět i v regionech, a ne jen na celostátní úrovni. A dá se říct, že to byl test úspěšný. Piráti jsou na jednom z prvních třech míst v devíti ze třinácti krajů a získali pro sebe 99 krajských zastupitelů.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve volebním štábu.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve volebním štábu. | Foto: Jakub Plíhal

Nejlépe si Piráti vedli v Olomouckém kraji, kde kandidovali spolu se STAN a získali téměř dvacet procent hlasů. Špatně však nepochodili takřka nikde a překonali desetiprocentní hranici ve všech krajích. To je úspěch, o kterém se může například vládní sociální demokracii jen zdát.

Zatímco v krajských volbách v roce 2016 získali Piráti ve třech krajích pouhých pět zastupitelů, teď v jejich barvách usedne do zastupitelských lavic přesně 99 lidí. To je přitom jen o jednoho méně, než si pro letošní krajské volby za cíl vytkl za předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ten považuje volební výsledek za úspěch. "Děkuji z celého srdce všem. Lidem, kteří šli volit. Lidem, kteří vyjádřili svou důvěru právě Pirátům. A všem Pirátkám a Pirátům, dobrovolníkům a podporovatelům za obrovské nasazení. Bez vás bychom nebyli nic. Společně můžeme změnit vše!" uvedl Bartoš.

Výsledky  naznačují, že by jejich Piráti mohli zasednout ve vedení několika krajů. Minimálně v těch, kde se opozice rozhodne obejít hnutí ANO a poskládat vlastní koalici. K tomu by mohlo reálně dojít například ve Středočeském nebo Jihočeském kraji. 

Leckde ale bude vyjednávání složitější a nebude jen otázkou čisté matematiky. Třeba ve Zlínském kraji, kde budou koalici proti hnutí ANO dost možná skládat strany jako KDU-ČSL a STAN, vyjednávání ztíží plán postavit novou krajskou nemocnici, proti kterému Piráti dlouhodobě vystupují, a druhé dvě strany ho naopak podporují.

V senátních volbách pak letos za Piráty kandidovalo 13 lidí. Do druhého kola se na Kladensku probojovala Adéla Šípová a Daniel Kůs, který kandidoval v obvodě Plzeň-město.

 

Právě se děje

Další zprávy