Tipy na výlety ve Středočeském kraji: Komunistický lágr, muzeum škodovek i pratuři

Tipy na výlety ve Středočeském kraji: Komunistický lágr, muzeum škodovek i pratuři
Průhonický park leží v těsné blízkosti hranic Středočeského kraje s Prahou, jeho vlastníkem je Botanický ústav Akademie věd. Nepřekvapí proto, že kromě renesančního zámku může návštěvník na 250 hektarech narazit na zhruba 1600 druhů domácích i cizokrajných dřevin. Zvlášť výjimečná je pak sbírka rododendronů, kterých je v areálu parku zhruba osm tisíc. Výjimečnost místa ocenila i Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, když místo označila za památku UNESCO.
Další památkou UNESCO ve Středočeském kraji je Kutná Hora. Město, které ve středověku bylo díky těžbě stříbra jedním z nejvýznamnějších českých královských měst. Patrně nejznámější pamětihodností je chrám svaté Barbory. Historické centrum však nabízí i řadu jiných památek.
I jen pár kilometrů jihozápadně od Prahy lze obdivovat dávnou historii, a to konkrétně na gotickém hradě Karlštejn. Milovníci přírody pak mohou zamířit o něco dál - zhruba šestikilometrovou procházkou lesem se totiž dá dostat k vápencovému lomu Velká Amerika, kterému se přezdívá český Grand Canyon. Impozantní místo si oblíbili i filmaři, a natáčel se zde proto například i Limonádový Joe. Než se turista dostane z Karlštejna k Velké Americe, potká navíc řadu dalších, menších lomů - Malou Ameriku, Kanadu či Mexiko.
Také uprostřed lesů pět kilometrů jihozápadně od Příbrami se těžil materiál, zde však především uranová ruda. Z tábora pro německé vojenské zajatce se po komunistickém převratu v roce 1948 stal vůbec největší tábor nucených prací v oblasti těžby uranu v Československu. V průběhu roku 1951 zde bylo drženo a k práci nuceno 761 převážně politických vězňů. Tábor Vojna, jak se místo po nedalekém vrchu nazývá, zůstal částečně zachovalý dodnes a slouží jako památník obětem komunismu.
Foto: Michal Köpping
Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 7. 2022 16:43
Největší český kraj nabízí mnoho míst, kam vyrazit na výlet. V Mladé Boleslavi sídlí automobilka Škoda, která má ve městě muzeum s historickými vozy, krásná krajina Českého ráje, okolí hradu Karlštejn či Průhonický park zase zaujmou lidi, kteří milují přírodu. Ten, kdo se zajímá o temnou minulost komunistického režimu, by pak neměl vynechat návštěvu bývalého lágru Vojna.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy