Tipy na výlety po Vysočině: Město rekordů nebo podivuhodný kostel na Zelené hoře

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Malebné renesanční náměstí a zámek v Telči zařídily městu zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Typická sgrafita a fresky na štítech domů dodnes jejich majitelé pečlivě udržují. Město během léta pořádá i pestrou nabídku akcí.
Chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy vede mnoho značených turistických tras. Výjimečná je tato rezervace rozsáhlými rašeliništi a skalními rulovými útvary. Vyhledávaným turistickým cílem je například nejvyšší místo oblasti, vrch Devět skal.
Město Havlíčkův Brod nese jméno českého spisovatele a satirika Karla Havlíčka Borovského. V jednom z domů na místním náměstí se nachází Muzeum Vysočiny, kde se celá jedna expozice jeho osobě věnuje. Havlíčkův Brod drží titul Historické město roku 2020.
Synagoga v Nové Cerekvi nedaleko Pelhřimova je středoevropským unikátem, napodobuje totiž asyrsko-babylonský architektonický styl. Stavba je po rekonstrukci, díky výborné akustice se v ní pořádají různé koncerty a lze navštívit i stálou expozici Architektura synagog v českých zemích.
Foto: ČTK
Jana Kramlová Jana Kramlová
Aktualizováno 20. 7. 2022 15:27
Na Vysočině najdete mnoho zajímavých architektonických památek. Centrum města v Telči nebo areál poutního kostela na Zelené hoře se dokonce pyšní zápisem do seznamu UNESCO. Zajímavá zákoutí zde ovšem naleznou i milovníci přírody, třeba Žďárské vrchy. Prázdninové vyžití nabízí také město rekordů Pelhřimov nebo jihlavské podzemí a zoo. Aktuálně.cz vám přináší další díl z letní výletové série.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy