Tipy na výlety po Vysočině: Město rekordů nebo prapodivný kostel na Zelené hoře

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy vede mnoho značených turistických tras. Výjimečná je tato rezervace rozsáhlými rašeliništi a skalními rulovými útvary. Vyhledávaným turistickým cílem je například nejvyšší místo oblasti, vrch Devět skal.
Město Havlíčkův Brod nese jméno českého spisovatele a satirika Karla Havlíčka Borovského. V jednom z domů na místním náměstí se nachází Muzeum Vysočiny, kde se celá jedna expozice jeho osobě věnuje. Havlíčkův Brod drží titul Historické město roku 2020.
Jan Blažej Santini-Aichel stojí i za současnou barokně-gotickou podobou kláštera Želiv. V konventu kláštera i kostela Narození Panny Marie se konají pravidelné prohlídky každý den. Součástí areálu je i pivovar, restaurace a hotel.
Jaderná elektrárna Dukovany provozuje informační centrum pro všechny, kdo se chtějí dozvědět více o jejím fungování. Součástí expozice jsou dva kinosály i názorné trojrozměrné modely reaktoru, reaktorového bloku či ukázka ukládání použitého paliva. Návštěvníci mohou též zavítat přímo do provozu v rámci komentované prohlídky.
Foto: ČTK
Jana Kramlová
28. 7. 2021 13:30
Na Vysočině najdete mnoho zajímavých architektonických památek. Centrum města v Telči nebo areál poutního kostela na Zelené hoře se dokonce pyšní zápisem do seznamu UNESCO. Zajímavá zákoutí zde ovšem naleznou i milovníci přírody, třeba Žďárské vrchy. Prázdninové vyžití nabízí také město rekordů Pelhřimov nebo jihlavské podzemí a zoo. Aktuálně.cz vám přináší další díl z letní výletové série.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy