Tipy na výlety v Jihočeském kraji: Zámky v Hluboké a Krumlově nebo vodácká Vltava

Tipy na výlety v Jihočeském kraji: Zámky v Hluboké a Krumlově nebo vodácká Vltava
Zámek Hluboká nad Vltavou stojí nedaleko Českých Budějovic. Do dnešní novogotické podoby ho v druhé polovině 19. století přestavěli Schwarzenbergové. Součástí jednoho z nejnavštěvovanějších areálů v Česku vůbec je i zámecký park, kterým vede nenáročná naučná stezka. Návštěvu zámku je možné spojit i s výletem do místní zoo.
Jedinečné výhledy na lipenskou přehradu nabízí Stezka korunami stromů Lipno. Dřevěný chodník s naučnými aktivitami z oblasti přírodních věd vrcholí věží, která je přístupná i bezbariérově. Zpátky dolů na zem se potom návštěvníci mohou svézt 52 metrů dlouhým tobogánem.
Výhledy do daleka nabízí i zřícenina Vítkův hrádek. Při dobré viditelnosti jsou z jejích horních pater vidět i rakouské Alpy. V minulém století byl objekt využíván kvůli své strategické poloze k obranným účelům, nebyl přístupný a chátral. Dnes se ho snaží skupina nadšenců zrekonstruovat a využít potenciálu, které místo má.
Řeka Vltava láká každoročně davy vodáků. Na březích nejdelšího českého vodního toku je pro vodáky zajištěna výborná infrastruktura v podobě kempů i kiosků, kde se mohou po cestě občerstvit. Nejčastěji sjížděný je úsek z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Samostatným turistickým lákadlem pro pěší turisty je i pramen Vltavy pod Černou horou na Šumavě.
Foto: Shutterstock
Jana Kramlová Jana Kramlová
Aktualizováno 4. 7. 2023 18:40
Jižní Čechy uspokojí jak milovníky výhledů ze šumavských vrcholů, tak fanoušky cykloturistiky po rovinaté rybníkářské pánvi na Třeboňsku, příznivci kultury a historie zase ocení návštěvu velkolepých zámeckých komplexů nebo Benešovy vily v Sezimově Ústí. Aktuálně.cz vám přináší další díl seriálu s tipy na výlety, tentokrát z Jihočeského kraje.
 

Právě se děje

Další zprávy