Tipy na výlety v Ústeckém kraji: Malebné zámky nad údolím Labe nebo Pravčická brána

Pravčická brána.
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko nedaleko obce Hřensko je největším přírodním skalním mostem v Evropě. V minulosti lákala mnoho umělců, do svých zápisků ji zahrnul i Hans Christian Andersen. V důsledku eroze způsobené člověkem se zúžila o metr, a proto je vstup na skalní most přísně zakázaný. V okolí se ale nachází i další zajímavá vyhlídková místa.
Město Terezín bylo v 18. století založeno jako vojenská pevnost. Sloužila i jako věznice - pobýval a zemřel zde Gavrilo Princip, který spáchal na počátku první světové války atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii. Za druhé světové války udělali nacisté z Terezína ghetto pro obyvatele židovského původu. Dnes zde funguje Památník Terezín, který hrůzy války připomíná.
Na Děčínský Sněžník dojdete z Jílového u Děčína, od osady Sněžník nebo přímo z Děčína po turistické trase. Z Tisé sem vede cyklistická stezka. Na vrcholu Sněžníku můžete vystoupit na rozhlednu, která z plošiny s cimbuřím nabízí monumentální výhled do kraje. Rozhlednu nechal postavit majitel zdejšího panství František Antonín Thun.
Výletníci v Českém Švýcarsku se mohou opět svézt na lodičkách Edmundovou soutěskou do Hřenska. Převozník pohání a kormidluje loď bidlem a během projížďky vás upozorní na neobyčejné skalní útvary. Největší zdejší atrakcí je "provázkový vodopád", umělá kaskáda, kterou obsluhuje a spouští sám převozník.
Foto: Shutterstock
Pavel Mazanec Pavel Mazanec
Aktualizováno 7. 8. 2021 7:14
Severní Čechy si i přes intenzivní těžbu hnědého uhlí zachovávají mnoho přírodních i historických krás. Turisticky oblíbené je například údolí řeky Labe a hrady a zámky v jeho okolí, Národní park České Švýcarsko nebo pevnost Terezín. Aktuálně.cz přináší další díl seriálu s tipy na výlety, tentokrát z Ústeckého kraje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy