Tipy na výlety v Jihomoravském kraji: města s královskou historií i kus Itálie

Tipy na výlety v Jihomoravském kraji: města s královskou historií i kus Itálie
Na neobvykle zvlněná pole protknutá drobnými silnicemi a sem tam vyčnívajícími bílými kapličkami a stromy láká krajina v okolí Kyjova. Dlouhé pruhy zelených a hnědých polí vytvářejí dojem, jako by se dotýkaly obzoru. Pro svoji podobnost s italským vinařským regionem je oblast označována Moravské Toskánsko.
Barokní zámek Valtice leží kousek od česko-rakouské hranice, a tak přímo zdejším zámeckým parkem v minulém století procházela železná opona. Valticím se přezdívá hlavní město vína a důkazem je i samotné sklepení valtického zámku, které nabízí stálou degustaci nejlepších moravských a českých vín.
Drobné vinné sklepy zasazené v kopci v několika patrech nad sebou se nachází v obci Vrbice. Kamenná sklepení připomínající obydlí hobitů z trilogie Pán prstenů dodávají ojedinělý ráz této tradiční vinařské vesnici na Břeclavsku.
Chráněná krajinná oblast Pálava láká na krásnou přírodu s pravěkou historií spjatou se soškou z Dolních Věstonic. Lidé pálavskou přírodu nejčastěji objevují po turistické trase, které dominuje hrad Děvičky, a vede kolem zřícenin Sirotčí hrádek a Kozí hrádek s krásným výhledem na Mikulov. Během výšlapu se vyplatí navštívit i vápencové jeskyně Na Turoldu.
Foto: czechtourism.cz
Barbora Doubravová Barbora Doubravová
Aktualizováno 5. 7. 2022 15:57
Jihomoravský kraj láká milovníky vína k putování po místních sklípcích, avšak vydat se sem můžete za mnohem rozmanitějšími cíli, za historickými hrady a zámky i nádhernou přírodou. Navštivte moravskou obdobu italského Toskánska, Lednicko-valtický areál s krásnými parky nebo prastarou pálavskou krajinu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy