Tipy na výlety v Jihomoravském kraji: města s královskou historií i kus Itálie

Tipy na výlety v Jihomoravském kraji: města s královskou historií i kus Itálie
Na neobvykle zvlněná pole protknutá drobnými silnicemi a sem tam vyčnívajícími bílými kapličkami a stromy láká krajina v okolí Kyjova. Dlouhé pruhy zelených a hnědých polí vytvářejí dojem, jako by se dotýkaly obzoru. Pro svoji podobnost s italským vinařským regionem je oblast označována Moravské Toskánsko.
Barokní zámek Valtice leží kousek od česko-rakouské hranice, a tak přímo zdejším zámeckým parkem v minulém století procházela železná opona. Valticím se přezdívá hlavní město vína a důkazem je i samotné sklepení valtického zámku, které nabízí stálou degustaci nejlepších moravských a českých vín.
Drobné vinné sklepy zasazené v kopci v několika patrech nad sebou se nachází v obci Vrbice. Kamenná sklepení připomínající obydlí hobitů z trilogie Pán prstenů dodávají ojedinělý ráz této tradiční vinařské vesnici na Břeclavsku.
Chráněná krajinná oblast Pálava láká na krásnou přírodu s pravěkou historií spjatou se soškou z Dolních Věstonic. Lidé pálavskou přírodu nejčastěji objevují po turistické trase, které dominuje hrad Děvičky, a vede kolem zřícenin Sirotčí hrádek a Kozí hrádek s krásným výhledem na Mikulov. Během výšlapu se vyplatí navštívit i vápencové jeskyně Na Turoldu.
Foto: czechtourism.cz
Barbora Doubravová
20. 7. 2021 13:56
Jihomoravský kraj láká milovníky vína k putování po místních sklípcích, avšak vydat se sem můžete za mnohem rozmanitějšími cíli, za historickými hrady a zámky i nádhernou přírodou. Navštivte moravskou obdobu italského Toskánska, Lednicko-valtický areál s krásnými parky nebo prastarou pálavskou krajinu.

Seriál Aktuálně.cz s tipy na výlety v jednotlivých krajích

Středočeský kraj - připravujeme
Jihočeský kraj -  Zámky v Hluboké a Krumlově nebo vodácká Vltava
Plzeňský kraj - Šumavské trojhradí, Otava nebo exkurze do pivovaru
Karlovarský kraj - připravujeme
Ústecký kraj - připravujeme
Liberecký kraj - Dolomitové jeskyně i nejstarší hrad Českého ráje
Královéhradecký kraj - připravujeme
Pardubický kraj - připravujeme
Kraj Vysočina - Město rekordů nebo prapodivný kostel na Zelené hoře
Jihomoravský kraj - Města s královskou historií i kus Itálie
Olomoucký kraj Hrady jako z pohádky i nejhlubší jeskyně světa
Moravskoslezský kraj - připravujeme
Zlínský kraj - připravujeme

 

Právě se děje

Další zprávy