Stručně a rychle: Volby v Česku začaly. Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 8. 10. 2021 19:07
Už v pátek a v sobotu se rozhodne o tom, komu dají voliči nejvíce hlasů a kdo bude mít největší šanci sestavit vládu. Redakce Aktuálně.cz přináší přehled toho nejdůležitějšího, co se ve volební kampani stalo za poslední dny. Právě zde najdete rychlý a stručný přehled předvolebního dění.
Foto: ČTK

Pátek 8. října. 1. den voleb

  • Volby do Poslanecké sněmovny v pátek ve 14 hodin začaly. V prvních hodinách stihl odvolit prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech, ale i premiér Andrej Babiš (ANO) v Lovosicích. Své hlasy odevzdala většina lídrů politických stran. Volební dění podrobně sledujeme v on-line reportáži.
  • Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že jeho strana by po těchto volbách opět podpořila případnou menšinovou vládu hnutí ANO. 
  • V prvních hodinách po otevření volebních místností přišla volit desetina až pětina voličů, podobně jako před čtyřmi lety. Policie na několika místech řešila drobné incidenty s voliči, kteří odmítli respektovat protiepidemická opatření.
  • Český konzul ve Velké Británii Pavel Duchoň oznámil, že V Británii je zájem českých občanů o volby vysoký, před velvyslanectvím v Londýně se odpoledne tvořily fronty. "Svůj hlas zatím odevzdalo přes 300 lidí," řekl konzul.
  • Předseda KDU-ČSL a lídr Spolu v Olomouckém kraji Marian Jurečka prohlásil, že prezident Zeman by měl po volbách respektovat případnou většinovou koalici Spolu a Pirátů se Starosty. Jurečka, který volil v Rokytnici na Přerovsku, zároveň řekl, že sestavení koalice s nejméně 101 hlasy bude považovat za volební úspěch.
  • V některých podnicích v Praze či Brně vyzýval personál hosty, aby šli volit. Například zpravodaj Aktuálně.cz mluvil v Praze Karlíně se zástupci podniku, kteří prodloužili odpolední pauzu proto, aby oni i návštěvníci měli čas na volby.

Čtvrtek 7. října. Do voleb zbývá 1 den.

  • Po celý den nebylo zcela jasné, jak je na tom zdravotně prezident Miloš Zeman a kde bude vlastně volit. Po návštěvě lékaře mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman bude volit do Poslanecké sněmovny na zámku v Lánech. Lékař mu doporučil, aby zůstal na zámku. 
Prezident Miloš Zeman bude volit na zámku v Lánech.
Prezident Miloš Zeman bude volit na zámku v Lánech. | Foto: Archív Aktuálně.cz
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) v debatě deníku Blesk uvedl, že čeká do čtvrteční půlnoci na omluvu od opozičních lídrů Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), Ivana Bartoše (Piráti), Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a Lukáše Wagenknechta (Piráti) kvůli jejich výrokům okolo kauzy Pandora Papers. Nelíbí se mu, že v souvislosti s ním mluvili o podezření na praní špinavých peněz nebo páchání trestné činnosti. Politici dali najevo, že se mu nemíní omluvit, naopak po něm požadují, aby vysvětlil mnohem více své chování v této kauze. 
  • Podrobné předvolební zpravodajství je možné začít sledovat na webu Aktuálně.cz on-line. Právě tady najdete ve zkratce to nejpodstatnější, například se dozvíte, kdo kde z politiků volil nebo jak volby komentoval.
  • V kvízu Aktuálně.cz si můžete vyzkoušet, jestli například víte, kolik mělo Česko vlád a která strana zvítězila ve volbách nejdrtivěji.
  • Na webu Aktuálně.cz jsme také analyzovali středeční superdebatu na České televizi. Jak si můžete přečíst, premiér Andrej Babiš mlžil o Pandora Papers, zatímco Tomio Okamura překroutil Green Deal.

Středa 6. října. Do voleb zbývají 2 dny.

  • Premiér Andrej Babiš mluvil s ředitelem nemocnice Zavoralem. Podle Babiše ho Zavoral ubezpečil, že je prezident v pořádku.   
  • Podle zjistění Deníku N a Radiožurnálu prezident nicméně osm dní v nemocnici strávil kvůli onemocnění jater a tekutině, která se mu začala tvořit v dutině břišní.
  • Premiér Andrej Babiš stáhl žalobu na Městský úřad v Černošicích. Původně se v ní domáhal zastavení přestupkového řízení kvůli tvrzení úřadu, že je ve střetu zájmů kvůli vlastnictví médií. 
  • Skončila lhůta, do které musely strany oznámit Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí informace o svých dárcích na předvolební kampaň. Podle informací na webu úřadu například hnutí ANO poslala 200 tisíc korun bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Lékař Boris Šťastný, který byl v minulosti zdravotnickým expertem ODS, hnutí poslal 150 tisíc korun. ČSSD poslali shodně částku 100 tisíc korun členové Roman Onderka, Jan Birke nebo Lubomír Zaorálek.  
  • Lidé už mohou volit na 82 stanovištích přímo ze svých automobilů. Když přijedou, musí na místě kromě své totožnosti prokázat, že mají nařízenou karanténu nebo izolaci, případně předložit pozitivní test na koronavirus nebo podepsat čestné prohlášení. Tuto možnost ale zatím využilo jen málo zájemců, jde o desítky lidí.
  • Sázková kancelář Tipsport oznámila, že přibližně čtvrtinu sázek, které se týkají parlamentních voleb, dávají lidé na výhru hnutí ANO. Kurz na výhru ANO je 1,25:1. Mimochodem, letos v květnu byl kurz zcela jiný. "Nejvyšší kurz na výhru vládního hnutí ANO byl 26. května 2021, a to 4,25:1. Důvodem bylo zcela jistě nezvládnuté covidové jaro," řekl vedoucí bookmakerů Tipsportu a expert na politické sázky Pavol Boško. Zhruba 7 procent sázkařů si naopak myslí, že ANO ve finiši ztratí a volby nevyhraje. Kurz na toto je 3,48:1.   
Volby pro lidi v karanténě a izolaci.
Volby pro lidi v karanténě a izolaci. | Foto: ČTK

Úterý 5. října. Do voleb zbývají 3 dny.

  • Nejpodstatnější dění se odehrálo v Poslanecké sněmovně, kde se sešli poslanci na posledních dvou schůzích. Jedna se týkala vyšetřování ekologické havárie na Bečvě a druhá zmrazení poslaneckých platů.
  • Debatu o Bečvě zahájil ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec, který se dostal do sporu s řadou opozičních poslanců tvrzením, že závěry sněmovní vyšetřovací komise jsou zmanipulované. Opozice je přesvědčena, že při vyšetřování této havárie došlo k sérii chyb. Sněmovna nakonec požádala vládu, aby postupovala podle doporučení komise k Bečvě.

Sněmovna odhlasovala 55 hlasy poslanců následující usnesení:

I. bere na vědomí závěrečnou zprávu vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k ekologické katastrofě na řece Bečva,

II. žádá vládu, aby postupovala v intencích opatření vyšetřovací komise uvedených v závěrečné zprávě.

Aktuálně.cz přineslo výčet kauz vlády Andreje Babiše za její čtyřleté volební období.
Aktuálně.cz přineslo výčet kauz vlády Andreje Babiše za její čtyřleté volební období. | Foto: Archív Aktuálně.cz

Pondělí 4. října. Do voleb zbývaly 4 dny.

  • Předvolební atmosféře dominuje téma Pandora Papers - čili za jakých okolností si Andrej Babiš pořídil majetek ve Francii. V dopolední debatě webu iDnes.cz opětovně Babiš odmítl, že by se dopustil něčeho nezákonného. Neodpověděl ale na dotaz, proč se rozhodl koupit nemovitosti přes offshorové firmy v daňových rájích.
  • Ještě před debatou Babiš připustil, že jeho tehdejší postup nebyl vhodný. "Samozřejmě, politik si to nemůže dovolit, ale já jsem tu transakci dělal před 12 lety. Bylo to doporučení realitní kanceláře. Kancelář nám to doporučila koupit přes advokáta, tím způsobem se to koupilo, není to nic nelegálního," řekl mimo jiné České televizi.
  • Národní centrála proti organizovanému zločinu oznámila, že se bude zabývat informacemi z Pandora Papers, které se týkají premiéra Babiše i dalších Čechů. "Národní centrála proti organizovanému zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování bude ve věci konat, a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v tzv. kauze Pandora Papers uvedeni," uvedl mluvčí této centrály Jaroslav Ibehej.
Foto: Investigace.cz

Neděle 3. října. Do voleb zbývalo 5 dní. 

  • Událostí dne se stala zpráva mezinárodního týmu investigativních novinářů, kteří v rámci projektu Pandora Papers zveřejnili informaci o podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí. Největší pozornost v České republice vyvolal fakt, že mezi nimi figuruje jméno premiéra Andreje Babiše.
  • Čeští novináři, kteří jsou součástí zmiňovaného týmu, na webu Investigace.cz uvedli, že Andrej Babiš si přes své offshorové společnosti poslal skoro 400 milionů korun, za které si posléze koupil nemovitosti na francouzské Riviéře, včetně zámečku Bigaud.
  • Když se večer Babiš potkal s dalšími volebními lídry ve večerní debatě televize CNN Prima, prvním tématem bylo právě to, jak a proč si pořídil nemovitosti ve Francii. Babiš odmítl, že by šlo o něco nezákonného.
  • Hnutí SPD uspořádalo svůj poslední jarmark, na kterém si lidé mohli koupit potraviny za podstatně nižší ceny než běžně v obchodech. Předseda SPD odmítl Aktuálně.cz vysvětlit, jakým způsobem strana dosáhla toho, že prodávala potraviny za tak nízké ceny. Strana tvrdila, že zboží je od malých farmářů, web Seznam zprávy v minulosti informoval, že zboží ve skutečnosti poskytují velkopodnikatelé. 

Sobota 2. října. Do voleb zbývalo 6 dní.  

  • Premiér Andrej Babiš otevřel rekonstruovanou část dálnice D1. Během osmi let bylo opraveno 160 kilometrů dálnice. Modernizace D1 mezi Mirošovicemi (EXIT 21) a Kývalkou (EXIT 182) byla zahájena v květnu 2013. Nicméně práce se na nejdůležitější českou dálnici vrátí.
  • Politické strany využily poslední víkend k co největšímu oslovování voličů. Na některých místech se dali do debaty i příznivci zcela odlišných polických směrů. 

Pátek 1. října. Do voleb zbývalo 7 dní. 

  • Ministerstvo financí informovalo, že schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 326,3 miliardy korun ze srpnových 298,1 miliardy korun. Jde o nejhorší zářijový výsledek od vzniku České republiky.
  • V televizní debatě České televize se střetli lídři ze Středočeského kraje.
  • Web Seznam Zprávy napsal, že státní zástupce chtěl obžalovat ministryni pro místní rozvoj a lídryni hnutí ANO Kláru Dostálovou z porušení zákona. Nadřízení mu ale případ odebrali, takže k obžalobě nedošlo. Proč mu byl případ odebrán a jaké měl, či neměl důkazy, není jasné.
  • Aktuálně.cz zveřejnilo předvolební rozhovor s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem.

Volby 2021

Čtvrtek 30. září. Do voleb zbývalo 8 dní.

  • Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním centrální banky.
  • Podle rozhodnutí městského úřadu v Černošicích má premiér Andrej Babiš zaplatit 250 tisíc korun, protože se podle úřadu dopustil přestupku proti zákonu o střetu zájmu tím, že ovládá média. Babiš považuje rozhodnutí za nezákonné, podá odvolání.
  • Aktuálně.cz zveřejnilo předvolební rozhovor s lídrem koalice Pirátů a STAN Ivanem Bartošem.
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Středa 29. září. Do voleb zbývalo 9 dní.

  • Hlavní událostí dne byla návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého do Česka pozval premiér Andrej Babiš. Oba předsedové vlád pak zavítali do Ústeckého kraje, kde Babiš kandiduje.
  • Na tiskovou konferenci obou premiérů nebyli vpuštění někteří novináři, což vyvolalo protest profesních organizací.
    Aktuálně.cz informovalo o rozhodnutí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který sdělil, že by měla být upravena brožura na podporu prevence onkologických onemocnění, ve které se objevil dopis a stránkový portrét premiéra Andreje Babiše. Úřad doporučil, aby autoři upravili brožuru na dvou místech, aby nevzniklo podezření, že jde o součást volební kampaně.
  • Aktuálně.cz zveřejnilo předvolební rozhovor s předsedou a lídrem hnutí Přísaha Róbertem Šlachtou.

Předvolební rozhovory s lídry na Aktuálně.cz

Petr Fiala (ODS)     • Ivan Bartoš (Piráti)    • Vojtěch Filip (KSČM)   • Robert Šlachta (Přísaha)

Redakce s žádostí o rozhovor oslovila lídry stran či koalic, u nichž většina předvolebních průzkumů uvádí možný zisk nad čtyři procenta hlasů. Andrej Babiš (ANO), Tomio Okamura (SPD) a Jan Hamáček (ČSSD) rozhovor odmítli.

Úterý 28. září. Do voleb zbývalo 10 dní. 

  • Státní svátek, politici využili volný den k volební kampani.
  • Ministryně financí a lídryně hnutí ANO Alena Schillerová uspořádala den otevřených dveří na svém ministerstvu. Jak zjistil Deník N a Aktuálně.cz, někteří lidé za ní přijeli autobusy, které platilo hnutí ANO. "Co se týče mých přátel či přátel mých přátel, kteří přijeli z Moravy, jejich dopravu do Prahy vykázalo hnutí ANO z opatrnostního hlediska jako volební náklad," sdělila Schillerová.

Výzvy pro novou vládu: Co trápí Česko

Ekologie    • Venkov    • Vzdělávání    • Bydlení    • Doprava    • Sucho    • Exekuce    • Důchody

Předcházející události předvolebních kampaní:

  • V pondělí 27. září Aktuálně.cz zveřejnilo předvolební rozhovor s lídrem koalice Spolu Petrem Fialou.
  • V pondělí 27. září schválila vláda návrh státního rozpočtu pro rok 2022. Návrh nepodpořil žádný zástupce vládní ČSSD.
  • V pondělí 27. září debatovali v České televizi lídři kandidátky ve Středočeském kraji.
  • V neděli 26. září se odehrála první velká superdebata lídrů na CNN Prima News. Nastal ostrý střet zejména mezi premiérem Andrejem Babišem a předsedou ODS Petrem Fialou a předsedou STAN Vítem Rakušanem. Ten přišel do debaty, přestože kandidátem na premiéra za koalici Pirátů a STAN je Ivan Bartoš.
  • V neděli 26. září koalice Spolu poprvé použila výraz "Babišova drahota", který v dalších dnech opakovaně používala.
  • V sobotu 25. září zveřejnila Česká televize volební model agentury Kantar CZ pro ČT, podle kterého by volby do sněmovny v září vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by s 23 procenty skončila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Třetí by byla koalice Pirátů a STAN, kterou by volilo 20,5 procenta Čechů. Do dolní komory by se ještě dostala SPD s 11,5 procenta hlasů. Těsně nad pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk sněmovních mandátů by byli komunisté. Vládní ČSSD a Přísaha Róberta Šlachty by měly kolem čtyř procent hlasů.
  • V sobotu 25. září ČSSD zahájila v Brně horkou část kampaně.
  • V pátek 24. září demonstrovalo v Praze přes tisíc středoškoláků za ochranu klimatu. Protest zahájili symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města.  
  • V pátek 24. září se uskutečnila ostře sledovaná debata ČT lídrů v Ústeckém kraji, kdy se vedle sebe poprvé postavili premiér Andrej Babiš a lídr koalice Piráti a STAN Ivan Bartoš.
  • V pátek 24. září Andrej Babiš oznámil, že hnutí ANO navrhne svého kandidáta na prezidenta.
  • V pátek 24. září Rekonstrukce státu ocenila poslance a senátory, kteří nejvíce podporovali protikorupční zákony. Na jejím webu je kromě jiného seznam těchto zákonodárců, dominují zástupci Pirátů.
  • Ve čtvrtek 23. září Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že Jaroslav Šaroch se jako dozorující státní zástupce kauzy Čapí hnízdo dopustil pochybení. Část veřejnosti se domnívá, že Šaroch oddaluje vyšetřování a snaží se zabránit tomu, aby se kauza dostala před soud. Zda tomu tak skutečně je, není jasné.
  • Ve středu 22. září ukázal Andrej Babiš poprvé předvolební klip, ve kterém varoval před uprchlíky, které chce údajně do Česka přivést politická konkurence. Zástupci opozičních stran takové obvinění odmítli.
  • V úterý 21. září nezisková organizace Člověk v tísni zveřejnila výsledky studentských voleb do Poslanecké sněmovny. Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty koalice Piráti a starostové (30,4 %), za ní následovala koalice Spolu (29,4 %), na třetím místě se umístilo hnutí ANO 2011 (8,5 %) a na čtvrtém místě Strana zelených (7,1 %). Platný hlas odevzdalo 40 899 studentů. Do projektu se přihlásilo 335 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 312.
  • V pondělí 20. září policie opět navrhla státnímu zastupitelství obžalovat premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.
  • V pondělí 20. září poslanecká vyšetřovací komise zveřejnila zprávu o tom, co zjistila ohledně ekologické havárie na Bečvě.
  • V pondělí 20. září uspořádala koalice Spolu ve Slovanském domě v Praze poslední velkou předvolební akci, na které vystoupil s projevem lídr koalice a předseda ODS Petr Fiala.
  • V pondělí 13. září začala Česká televize vysílat debaty s krajskými lídry některých stran.
  • Ve čtvrtek 9. září koalice Pirátů a Starostů zahájila horkou část kampaně v Ústí nad Labem.
Ivan Bartoš a Vít Rakušan při zahájení horké fáze kampaně v Ústí nad Labem.
Ivan Bartoš a Vít Rakušan při zahájení horké fáze kampaně v Ústí nad Labem. | Foto: Radek Bartoníček
  • V úterý 7. září zveřejnila agentura Median průzkum veřejného mínění, podle kterého by volby do sněmovny - pokud by byly v srpnu -  vyhrálo hnutí ANO, které by podpořilo 27 procent voličů (podrobnosti průzkumu zde).
  • Ve čtvrtek 2. září hnutí ANO poprvé veřejně představilo lídry do parlamentních voleb, a to v Ústí nad Labem, kde je lídrem předseda ANO Andrej Babiš. Na místo přišel syn premiéra Andrej Babiš mladší, který otci vyčetl, že se podílel mimo jiné na jeho zavlečení na Krym. Babiš starší tvrdil, že to není pravda.  
 

Právě se děje

Další zprávy