Komise k otravě Bečvy: Od Dezy se neodebraly vzorky vody, zadání posudku bylo účelové

Jan Horák Radek Bartoníček Jan Horák, Radek Bartoníček
Aktualizováno 20. 9. 2021 16:02
Na místo ekologické katastrofy na řece Bečvě dorazilo málo pracovníků inspekce životního prostředí. Vzorky se neodebraly tam, kde do řeky vtékají odpadní vody závodu Deza z holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše. Policie dosud nevyslechla všechny svědky havárie. Zmíněná zjištění plynou ze zprávy sněmovní vyšetřovací komise, kterou Aktuálně.cz prostudovalo. Komise zprávu dokončila v pondělí.
Rybáři v září 2020 odklízeli z Bečvy 40 tun uhynulých ryb. Ani rok po havárii není jasné, kdo řeku otrávil.
Rybáři v září 2020 odklízeli z Bečvy 40 tun uhynulých ryb. Ani rok po havárii není jasné, kdo řeku otrávil. | Foto: ČTK

Je to přesně rok, co se na 40 kilometrech řeky Bečvy u Valašského Meziříčí odehrála jedna z největších ekologických katastrof posledních let. Po úniku jedů do vody zahynulo 40 tun ryb. Policie letos v červnu kvůli tomu obvinila firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího majitele Oldřicha Havelku. Firma spravuje areál bývalé Tesly, je také odpovědná za čištění odpadních vod tekoucích z areálu do Bečvy.

Vzhledem k rozsahu katastrofy rozhodla Poslanecká sněmovna o zřízení vyšetřovací komise, jež měla objasnit některé okolnosti havárie. Úkolem komise nebylo určit viníka úniku. Chtěla zjistit, zda dotčené úřady po oznámení otravy postupovaly efektivně, jestli jejich kroky směřují k odhalení původce katastrofy či jak do budoucna zlepšit reakci veřejné správy na podobné události.

„Vyšetřovací komise konstatuje, že selhání spatřuje nejen v postupu příslušných orgánů (zejména ze strany České inspekce životního prostředí), ale i v koordinaci odběru vzorků a jejich následné analýze, když nedošlo k dostatečnému odběru vzorků nad místem výskytu úhynu ryb a vůbec u vyústění do toku Bečvy,“ zní shrnutí závěrů komise ve zprávě, kterou Aktuálně.cz prostudovalo.

Kontrola výpusti z Dezy bez vzorků vody

Jedním z nejvýraznějších závodů ležících podél toku řeky v místě havárie je chemička Deza, která je součástí koncernu Agrofert. Holding spadá do dvou svěřenských fondů ovládaných premiérem Andrejem Babišem (ANO). Komise upozornila, že pracovníci České inspekce životního prostředí se vyhnuli důsledné kontrole vypústi z areály Dezy do řeky. Neodebraly vzorek v den havárie ani ve dnech následujících.

„Tato kontrola se spokojila se senzorickým hodnocením lagun, ale žádné vlastní vzorky neodebrala ani z lagun, ani z vyústi kanalizační soustavy. Nebyly tedy zajištěny dostatečné důkazy, které by mohly nezávisle vyvrátit či potvrdit podezření vůči této společnosti,“ píše vyšetřovací komise. Deza přitom později přiznala, že v den havárie došlo v areálu k provozní události.

První úhyny ryb zaznamenali rybáři loni 20. září kolem půl jedenácté dopoledne zhruba kilometr od mostu v obci Choryně po směru toku. Hasiči přijali zprávu o úniku půlhodinu po poledni. V této souvislosti komise upozorňuje, že došlo k pozdnímu zajištění vzorků kontaminované vody. V den katastrofy se odebral jediný a to až ve čtvrt na šest odpoledne, když už do Bečvy odtékala vypouštěná vodní nádrž Bystřička.

Inspekce v následujících dvou dnech zajistila šest vzorků, přičemž pouze jediný pocházel z místa nad úhynem ryb. Neodebrala vodu v Rožnově pod Radhoštěm, ačkoliv to bylo v plánu. Došlo i ke znehodnocení několika vzorků poskytnutých rybáři v Hustopečích nad Bečvou. Pracovníci inspekce neměli ani dostatečně zmapované vyústě podél toku řeky, aby je mohli rychle prověřit.

Inspektor, který nepřišel

„Vyšetřovací komise shledává dílčí pochybení i v postupu pracovníka vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí, který měl v součinnosti s ČIŽP a pracovníky chemické laboratoře HZS Frenštát pod Radhoštěm provést odběry vzorků z výpustí průmyslových závodů nacházejících se v blízkém okolí místa havárie, a ne se pouze spokojit s informací od dispečinků těchto společností, že ve společnostech nedošlo k žádnému incidentu.“

Podle zjištění komise byl v den havárie na místě pouze jeden pracovník inspekce. Ačkoliv katastrofa vedle olomouckého pracoviště zasahovala do správy také brněnského, z Brna se nikdo nedostavil. Konzultace poskytoval pouze po telefonu, navíc o katastrofě neinformoval svého ředitele. Podle komise tím porušil služební předpis vydaný přímo šéfem celé inspekce životního prostředí.

Rybáři při likvidaci uhynulých ryb v Bečvě.
Rybáři při likvidaci uhynulých ryb v Bečvě. | Foto: ČTK

Poslanci se pozastavili také nad postupem kriminalistů rozkrývajících případ. Policie podle komise dosud nevyslechla přímé svědky otravy ryb z prostředí rybářů, stejně tak nezajistila svědectví vedoucí pracovnice vodoprávního úřadu při Městském úřadu ve Valašském Meziříčí. Podle komise jde přitom o jednu z klíčových osob při řešení havárie.

Kontroverzní práce znalce

Zásadním pro policii při pátrání po původci úniku byl expertní posudek znalce Jiřího Klicpery. Podle komise přitom kriminalisté zadali posudek příliš brzy, aniž by měli dostatek informací k položení relevantních otázek. Z pohledu poslanců jsou navíc dotazy formulované předpojatě vůči později obviněné firmě Energoaqua.

„A to v situaci, kdy od mostu v Choryni výše po toku řeky Bečvy je mnoho dalších vyústění, včetně z areálu společnosti DEZA, kde nebyly vzorky odebrány, a tedy před zadáním znaleckého posudku nedošlo k laboratorně podloženému důkazu, koho je možné na základě analýz vyloučit z okruhu možných podezřelých,“ píše komise.

Sídlo závodu Deza ve Valašském Meziříčí.
Sídlo závodu Deza ve Valašském Meziříčí. | Foto: Tomáš Škoda

Současně dala podnět pro výkon dohledu nad znalcem Klicperou kvůli možnému přestupku spočívajícím v porušení mlčenlivosti. Klicpera opakovaně veřejně mluvil o podrobnostech své práce. Podnětem se bude zabývat ministerstvo spravedlnosti. Pokud u znalce potvrdí selhání v zachování diskrétnosti, hrozí mu pokuta až půl milionu korun.

Lži a polopravdy jako před rokem 1989

Poslanci také konstatovali nedostatečné metodické pokyny pro Českou inspekci životního prostředí, podniky povodí a hasiče. "Pro ropné či jiné senzoricky pozorovatelné látky se postupy trénují, pro tuto, která se odehrála na řece Bečvě bohužel nikoliv. Chybí také řešení postupů, když se taková havárie stane na hranici obvodu obce s rozšířenou působností a na hranici dvou krajů. I toto je nutné ošetřit lépe legislativně a metodicky," uvádí. 

Poslanecká komise vznikla na poslední chvíli jen pár týdnů před volbami. Sněmovna rozhodla o jejím vzniku letos na konci května po dlouhodobém tlaku opozičních poslanců. Hnutí ANO, které má ve sněmovně nejvíce poslanců, bylo proti. Opozice žádala ustavení komise proto, že ani po mnoha měsících není jasné, kdo Bečvu otrávil. Navíc se objevilo mnoho informací, které poukazovaly na pochybení při vyšetřování případu.

„Tolik lží a polopravd, jako jsme za poslední rok slyšeli o Bečvě, pamatuju naposledy před rokem 1989. A přitom to hlavní - co se u Bečvy před rokem stalo a kdo to způsobil - stále není jasné. Bečva nevyšumí, ať už se pravdu o tom, jak k této katastrofě došlo, snaží zatajit kdokoliv,“ řekl poslanec ODS Stanislav Blaha, který je rovněž členem sněmovní vyšetřovací komise.

Místopředseda komise Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že poslanci zjišťovali, co které úřady špatně udělaly. "Jsou tam popsány věci, které jsme vnímali velmi kriticky. Myslím si, že je potřeba, aby to neskončilo jen tím, že orgány činné v trestním řízení dovedou řízení k soudu a soud rozhodne o vině a trestu," řekl Jurečka.

Přístup inspekce byl arogantní, tvrdí rybář

Mezi těmi, kteří ostře kritizují postup úřadů, je také předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický. „To, co jsem před rokem při havárii viděl, překonalo veškeré moje představy. Jediní, kdo tehdy věděli, co mají dělat, byli naši členové rybářského svazu. Za jejich pohotovou pomoc je třeba jim poděkovat. Stejně tak patří dík i našim hasičům,“ prohlásil.

V den zveřejnění zprávy se opětovně opřel hlavně do České inspekce životního prostředí. Podle něj úřady ve svém úkolu selhaly, inspekce z jeho pohledu postupovala arogantně. Dění na místě označil za apokalypsu. "Viděl jsem hynoucí ryby po tisících kusech. Rybáři, kteří vytahovali ryby, pálily je ruce, měli poleptanou sliznici v nose, spouštěla se jim z nosu samovolně krev a krevní sraženiny, nebylo to vůbec příjemné." 

Rybáři také zpochybnili dosavadní zjištění policie, že za únik je odpovědná firma Energoaqua a její jednatel Oldřich Havelka. Takový závěr považují za nesmysl. Upozorňují, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Protože od havárie utekl na den přesně rok, rybáři vypustili do řeky u Hustopečí nad Bečvou symbolicky 365 ostroretek. 

Citlivá záležitost pro Andreje Babiše

Kauza je citlivá pro premiéra Andrej Babiše. V příběhu se s podezřením opakovaně skloňuje závod Deza, jenž patří do jeho holdingu Agrofert. Minulý týden práci vyšetřovací komise kritizoval. "Policie sdělila obvinění té firmě, státní zástupce rozhodl. A oni udělali komisi vyšetřovací, to znamená, že říkají: My jsme více než policie a státní zastupitelství," uvedl Babiš na setkání s občany v Rapotíně na Šumpersku.

Mezi těmi, kteří s napětím čekali na výsledky komise, byli rybáři kolem Bečvy, kteří věřili, že závěrečná zpráva sněmovní komise přispěje ke změně legislativy. Ostatně dokument k několika právním úpravám v oblasti vodního zákona nebo činnosti České inspekce životního prostředí vybízí.

"To je podle mě důležité, aby výstup jak z parlamentní komise, tak z ostatních kroků, směřoval k tomu, aby se konečně nastavila jednoznačná pravidla pro případ nedejbože podobných událostí. Protože ta bezzubost byla otřesná," prohlásil předseda Českého rybářského svazu na území severní Moravy a Slezska Pavel Kocián. 

 

Právě se děje

Další zprávy