ANO oslabuje, na Babišovo hnutí se dotahuje koalice Spolu, tvrdí průzkum Kantaru

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2021 13:40
Volby by v září vyhrálo ANO s 24,5 procenta hlasů těsně před koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 23 procenty. Vyplývá to z volebního modelu společnosti Kantar pro Českou televizi. Piráti a starostové by měli 20,5 procenta, SPD 11,5 procenta.
Volební model Kantar.
Volební model Kantar. | Foto: Kantar

Do sněmovny by se dostali ještě komunisté s pěti procenty. Těsně pod hranicí nutné pro vstup do parlamentu by skončila ČSSD se čtyřmi a půl procenta hlasů a Přísaha se čtyřmi procenty. Dvě a půl procenta by získalo uskupení Trikolora, Svobodní, Soukromníci, dvě procenta by pak dostal Volný blok. Pro ostatní politické strany a hnutí by hlasovalo 2,5 procenta lidí.

ANO by po volbách nyní mělo podle Kantaru ve sněmovně 66 mandátů, Spolu by obsadilo 54 míst a Piráti se STAN 48. SPD by mělo 24 poslanců a KSČM 8.

Volební model Kantar.
Volební model Kantar. | Foto: Kantar

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše si od srpnového modelu společnosti Kantar pohoršilo o tři procentní body. O dva procentní body vyšší zisk naopak hlásí koalice Spolu, a to hlavně díky posílení ODS.

Mírně se snížily preference koalice Pirátů a starostů. Podle Kantaru klesá obliba hlavně u Pirátů, kteří mají v současnosti nižší zisk než STAN

O 1,5 bodu si polepšilo i SPD a sociální demokraté o bod. Přísaha Roberta Šlachty si pohoršila proti prázdninám o dva body. Podpora KSČM se nezměnila.

Autoři průzkumu upozorňují na to, že statistická chyba činí jeden až 3,2 procentního bodu. Poslední průzkum se uskutečnil od 13. do 22. září a zúčastnila se ho tisícovka lidí.

Video: Lukáš Tóth ze společnosti Behavio mluví o stranických lídrech

Lukáš Tóth ze společnosti Behavio mluví před volbami o stranických lídrech. | Video: Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy