Policie se bude zabývat Pandora Papers. Tehdejší postup nebyl vhodný, připustil Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2021 13:30
Národní centrála proti organizovanému zločinu se bude zabývat informacemi z Pandora Papers, které se týkají premiéra Babiše i dalších Čechů. Web Investigace.cz v neděli napsal, že Babiš přes své firmy v daňových rájích poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Babiš připustil, že tehdejší postup nebyl vhodný pro politika.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Premiér pochybnosti kolem nákupu odmítá, tvrdí, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna. Připustil, že tehdejší postup sice nebyl vhodný pro politika, on tehdy ale v politice ještě nebyl, řekl České televizi. Podle Investigace.cz Babiš ve schématu s offshorovými firmami figuroval ještě loni.

"Národní centrála proti organizovanému zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování bude ve věci konat, a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v tzv. kauze Pandora Papers uvedeni," uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Více informací podle něj centrála nyní poskytovat nebude.

Podle Invetigace.cz by dokumenty k podezřelé transakci mohl od roku 2016 mít Finančně analytický úřad, který spadá pod ministerstvo financí vedené v posledních letech ministry za ANO. Úřad v pondělí uvedl, že ke konkrétním subjektům či případům se nemůže z důvodu mlčenlivosti nijak vyjadřovat.

"Nechť to policie prověří, skončí to stejně jako dluhopisy," uvedl k oznámení o policejním prověřování Babiš v debatě na serveru iDnes.cz s odkazem čtyři roky starou kauzu. V ní šlo o to, zda měl dost peněz na nákup dluhopisů společnosti Agrofert. "Já nevlastním žádný offshore, nevlastním žádnou nemovitost ve Francii. Já jsem ty peníze poslal z české banky jako půjčku, byly zdaněné a ty peníze byly vráceny, než jsem šel do politiky," řekl pak v debatě iDnes premiér.

Babiš odmítá, že by v případu Pandora Papers udělal něco nezákonného. Zveřejněné informace pokládá za pokus o očernění svojí osoby a o ovlivnění sněmovních voleb, které budou o nadcházejícím víkendu. Server Investigace.cz oponuje, že na datu zveřejnění se muselo shodnout přes 600 novinářů z celého světa, kteří na projektu Pandora Papers pracovali. Spolupracuje na něm třeba Süddeutsche Zeitung, Le Monde, německá televize NDR a ARD, britská BBC nebo americký deník Washington Post.

Proti argumentu, že do projektu Pandora Papers jsou zapojeny stovky novinářů z celého světa, Babiš uvedl, že jeho oponenti mají mezinárodní dosah a dokážou si "vyrobit články". 

Premiér a šéf ANO připustil, že politik by takto postupovat neměl. "Samozřejmě politik si to nemůže dovolit, ale já jsem tu transakci dělal před 12 lety,“ uvedl v ČT Babiš s tím, že tehdy ještě aktivní v politice nebyl. "Transakce sice proběhla před jeho vstupem do politiky, ovšem v tom schématu Andrej Babiš figuruje až v podstatě do roku 2020. Kontinuálně podepisuje dokumenty těch offshorových firem, kontinuálně tam probíhají další změny, další půjčky," řekla v pondělí Českému rozhlasu Radiožurnálu Zuzana Šotová ze serveru Investigace.cz.

Server Seznam Zprávy napsal, že Babiš sice před novináři opakovaně popřel, že by osobně nějakou nemovitost ve Francii vlastnil, ale na další dotaz řekl, že způsob jejich nákupu přes takzvané offshory mu doporučila realitní kancelář. "Bylo to doporučení realitní kanceláře. Doporučila to koupit přes advokáta. Není to nic nelegálního," řekl premiér na dotaz redaktorky Seznam Zpráv, proč nemovitosti nekoupil přímo, ale přes řetězec firem s podivným pozadím.

Babiš ve sněmovně v roce 2015: Já nemám firmy na offshorech

Podle opozičních politiků by měl premiér doložit, že prostředky vynaložené na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře v roce 2009 řádně zdanil a uvedl je ve svém daňovém přiznání. Někteří z nich dnes na Twitteru poukázali na Babišův sněmovní projev z května 2015, ve kterém premiér řekl, že nemá firmy na offshorech. "Tak kdo je tady korunní lhář?" napsal na Twitteru lidovecký poslanec Marek Výborný.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová ke kauze Pandora řekla, že jde o snahu srazit preference hnutí ANO. Ten, kdo s věcí přišel, by měl podle ní podat řádné trestní oznámení.

V mezinárodním novinářském projektu Pandora Papers, který se zabývá využíváním offshorových společností, figuruje v uniklých dokumentech přes 300 Čechů a 178 offshorových firem s českým pozadím. Jsou mezi nimi bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka, uvedl web Investigace.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnice D1 byla na Žďársku uzavřená kvůli hromadné nehodě

Po ranní hromadné nehodě devíti vozidel na D1 na 144. kilometru jedálnice opět plně průjezdná. Dálnice by zcela uzavřena přibližně dvě hodiny. Pět lidí při havárii utrpělo lehčí zranění. Informovala o tom policejní mluvčí z Vysočiny Jana Kroutilová a mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Kroutilová dodala, že nehoda se stala kolem 08:30. Dálnice byla ve směru na Prahu zcela uzavřena do 10:30, následně byl průjezdný jeden pruh a před 11:00 je provoz opět plně obnoven. "U řidičů, kteří v místu přijíždějí, je ale nutné, aby počítali s rozjíždějící se kolonou vozidel a svoji jízdu této situaci přizpůsobili," uvedla Kroutilová.

Policisté vyšetřují příčinu havárie. "Na místo události byly vyslány pozemní posádky z Třebíče a Velké Bíteše a vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy. V péči našich zdravotníků skončilo celkem pět osob se zraněním lehčího charakteru. Jednoho pacienta jsme vrtulníkem transportovali do nemocnice v Jihlavě a čtyři osoby byly pozemní cestou převezeny na urgentní příjem nemocnice Třebíč," uvedl mluvčí záchranné služby na Vysočině Petr Janáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy