Stovkám lidí, které hledá, policie nahlédla i do mobilů

Markéta Chaloupská
17. 10. 2009 21:35
Lokalizace pomocí mobilu pomáhá hlavně při pátráni po ztracených, ne hledaných
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policejní pátrači mají od začátku letošního roku v rukou novou zbraň.

Policejní zákon platný od ledna jim umožnil, aby bez složitého papírování dostali od mobilních operátorů téměř ihned informace o tom, kde se nachází mobil hledaného nebo pohřešovaného člověka. A na základě toho jej vypátrali.

Aktuálně.cz oslovilo jednotlivé kraje, aby zjistilo, jak systém po několika měsících pátrání funguje.

Nejméně stovky čísel za rok

Vesměs se všichni oslovení shodují, že jim nová pravomoc výrazně pomáhá. Na druhou stranu detektivové přiznávají, že lokalizaci přes mobil používají z velké části jen u pohřešovaných, u hledaných lidí to prý nemá valný smysl.

"Systém se osvědčil, užívá se hlavně u pohřešovaných osob, a to zejména u osob ohrožených na životě. Tedy dětí do 15 let, psychicky labilních osob nebo seniorů," uvedla například Jana Matonohová z severomoravské policie. Zároveň dodala, že úspěšnost v jejich kraji je při použití tohoto způsobu pátrání vyšší jak devadesát procent.

Kolikrát kriminalisté tento způsob použili, policisté neevidují. Nicméně podle informací sesbíraných od mobilních operátorů si policisté dosud vyžádali stovky takovýchto informací. Přesná čísla ovšem také tají.

Zločinci si mobil vypnou

Při hledání zločinců nový zákon mnoho nepomáhá, tvrdí policisté - logicky mobil vypínají.

"Pokud člověk zjistí, že je v pátrání, tak se snaží co nejdřív zmizet a mobil si vypne. U hledaných je také ten problém, že mnohdy neznáme jejich telefonní číslo. A když ho známe, tak musíme stoprocentně vědět, že je to číslo hledaného. Abysme nelokalizovali někoho jiného," vysvětluje mluvčí Jihomoravské policie Andrea Procházková.

Operátoři dávají data ochotně...

Při diskusích o přijetí zákona se mluvilo především o zneuživání údajů. Mobilní operátoři dnes přesvědčují, že se obavy nepotvrdily.

"Veškerá právní odpovědnost za vyžádání lokalizačních, či provozních údajů leží na žadateli, tedy Policii České republiky. Ze zákona nejsme oprávněni požadavky policie žádným způsobem zpochybnit, či dokonce odmítnout. Z naší strany však pečlivě dbáme na to, aby se žadatel řádně autorizoval a citlivá data byla předána vždy pouze oprávněným osobám," uvedla tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Faktem nicméně je, že telefonní operátoři nemají reálnou šanci nijak prověřit, jak je s daty dál nakládáno a jak jsou následně využita.

...banky ne, bojí se ochrany údajů

I z toho důvodu tak hladce nefunguje spolupráce s bankami, ač i tady má podle zákona policie nárok na informace o používání bankovních karet pohřešovaných nebo hledaných osob.

Foto: Policie ČR

Kromě sporné ochrany osobních dat je hlavním bodem sváru technické řešení monitoringu karet.

Policejní představa je taková, že bankám předá seznam hledaných lidí a finanční domy pomocí programu nahlásí, kde se dotyčná osoba nachází.

Praxe je zatím jiná. Bankám se nelíbí, jakým způsobem je zákon napsán.

"Policie má představu, že by informace o místě pohybu dostávala nepřetržitě. Online. To ale v současnosti není možné technicky. A navíc tu máme právo na ochranu osobnosti," říká Ladislav Pauker z Bankovní asociace

Jednání podle něj probíhala od konce minulého roku, přesto je do dohody daleko.

"Ten text lze spravit pouze novelou," říká.

Že se policie s bankami hned tak nedohodne, přiznal nedávno i bývalý pátrač z policejního prezidia Ladislav Kadeřábek. "S bankami jsme vedli dohadovací řízení. Je to hlavně otázka technického rázu, protože v republice máme třicet čtyři bank. Žádný centrální server není," vysvětluje.

 

Právě se děje

Další zprávy