Brno - Češi ani 24 hodin od zlomového rozkladu Ústavního soudu netuší, zda a kdy půjdou k předčasným volbám. Nic na tom nezměnilo hektické úsilí, které politici od včerejšího večera vyvíjejí, aby soud převálcovali.
Z analýzy, kterou redakce Aktuálně.cz připravila, přitom vyplývá, že v zájmu některých stran a hnutí by bylo, aby se na "rychlém řešení" nepodílely. Delší kampaň jí může přihrát voliče, které nyní nemá. A naopak: V Česku jsou bez diskuse strany, jimž prodlužování rozjeté a tvrdé kampaně může ublížit.
Projděte si stručný přehled, komu může oddálení voleb prospět a koho poškodit. Strany jsou řazeny na ose nevýhodné-výhodné.
Při sestavování žebříčku vycházela redakce z posledního vývoje politické scény i z názorů politologa Jana Kubáčka, které ke každé straně přidal svůj komentář.
Nevýhodné |
TOP 09 |
Situace ve straně
Dobře nastartovaný náklaďák. Tak působila "topka" měsíc před volbami. Stoupaly jí voličské preference, denně se o ní psalo a vysílalo. Volby by se jí tím pádem hodily co nejdříve. Přiznal to i předseda Karel Schwarzenberg v oficiálním vyjádření. "Ctíme rozhodnutí Ústavního soudu ČR. Doufáme, že bere na zřetel situaci země, která potřebuje ustanovit politickou vládu. Doufáme v co nejdřívější stanovení termínu voleb," napsal Schwarzenberg.
Vývoj preferencí
Poprvé poslala TOP 09 do sněmovny společnost Factum Invenio, když jí v červencovém průzkumu přisoudila 5,2 %. V polovině srpna v průzkumu CVVM figurovalo dokonce závratných 9,5 %. Poslední výzkum STEM vrátil TOP 09 na 6,8 %.
Názor politologa
"Pokud je někdo, komu by odložení voleb absolutně neprospělo, pak je to TOP 09. Může tím ztratit punc alternativy, novosti a protestu. Jediné, co by jí mohlo nahrát, by byla neschopnost ODS a ČSSD dohodnout se na nějakém řešení situace."
Neutrální |
ODS |
Situace ve straně
Infobox
K tématu:
- Exkluzivně:
Toto je scénář, jak zachránit volby v říjnu - Osud zákona:
Volby má zachránit novela, kterou politici nechtěli - Online přenos:
Ústavní soud o volbách rozhodne zřejmě 10. září - Rozbor:
Dva ústavní soudci chtěli Melčáka rovnou odmítnout - Profil:
Melčák napadl, pro co sám roku 98 hlasoval - Na čem stála stížnost:
Mám právo být poslancem do roku 2010, napsal Melčák - Melčákův právník:
Vymyslete, co chcete, napadneme to - Dopady:
Zrušení voleb požene malá strana k soudu - Otázky a odpovědi:
Stručně a jasně: Půjdou Češi v říjnu volit? - Rozhodnutí soudu:
Ústavní soud zasáhl do voleb, v říjnu se nestihnou - Reakce politiků:
Skandál, říká ODS. Lidovci už volají po silnější vládě - Grafika:
Klíčové zákony k současnému politickému patu - Rozhovor s právníkem:
Volby ještě lze stihnout, říká expert Legislativní rady - Rozhovor s politologem:
Odklad voleb pomůže zeleným i extremistům
Občanské demokraty rozhodnutí soudu zaskočilo v rozjeté a nákladné kampani. Ve volbách chtěla navázat na dobrý výsledek z červnových eurovoleb. "Pokládám to za neodpovědný krok, který může mít zásadní negativní dopad nejen na politický vývoj v zemi, ale i na prohloubení hospodářské krize," varoval předseda ODS Mirek Topolánek. Poté vyzval předsedy hlavních politických stran a prezidenta Klause ke schůzce, aby situaci vyřešili.
Vývoj preferencí
Občanští demokraté si za poslední měsíc v průzkumech pohoršili. Zatímco podle červencového průzkumu společnosti Factum Invenio vedla ODS se ziskem 31,8 % asi o jeden a půl procentního bodu nad ČSSD. Průzkum CVVM uveřejněný 19. srpna už poslal ODS na druhé místo s 31 %. Propadák pak pro ODS znamenal hned první průzkum uveřejněný po takzvané toskánské aféře. Agentura STEM ODS opět přisoudila druhé místo s pouhými 24,1 %. ČSSD ve stejném průzkumu dopadla o pět procentních bodů lépe.
Názor politologa
"Strana dala nemalé peníze do kampaně a najednou přišlo zmrazení. Nicméně velké strany mají výdrž a zázemí. Pokud se s ČSSD dohodne na nějakém řešení, přinese to body. Situace pro ODS je tedy neutrální."
ČSSD |
Situace ve straně
Sociální demokraté mají také rozjetou velkolepou kampaň. A hodlají v ní pokračovat. "Pokračujeme ve vedení volební kampaně. Ústavní soud by měl ve věci samé rozhodnout neprodleně, během několika příštích dnů - jinak nese odpovědnost za vzniklý chaos," reagovala na rozhodnutí ČSSD. Předseda Jiří Paroubek pak, stejně jako Topolánek, zahájil jednání s rivaly i prezidentem.
Volební preference
ČSSD si v posledních průzkumech polepšovala, do říjnových voleb si věřila. Zatímco v červencových průzkumech buď zaostávala za ODS, nebo vedla o maximálně dva procentní body, hned v prvním průzkumu po "toskánské aféře" už vedla o pět procentních bodů.
Názor politologa
"Stejně jako pro ODS, i pro ČSSD je verdikt soudu nepříjemností v rozjeté kampani. Pokud se ale oba rivalové dokážou nějak dohodnout, může jim to přinést body."
KSČM |
Situace ve straně
KSČM jako jediná z parlamentních stran dodnes nemá na svém webu vyjádření k současné situaci. Je to strana s nejmenšími výkyvy v preferencích, takže jí může být v podstatě jedno, jestli budou volby za měsíc nebo za rok.
Volební preference
Různé průzumy v posledních dvou měsících odhadují KSČM stabilně výsledek mezi 11 a 13 % bez ohledu na politické dění.
Názor politologa
"Pro KSČM je možnost oddálení voleb v podstatě neutrální zprávou. Pro její voliče není problém vyčkat. Možná se jen utvrdí v přesvědčení, že současný stav v ČR je neudržitelný."
Spíše výhodné |
KDU-ČSL |
Situace ve straně
Lidovci okamžitě využili situace a za viníky současné ústavní krize označili všechny poslance a senátory parlamentních stran (kromě vlastní) i členy TOP 09, protože "podpořili toto účelové a nestandardní řešení". Vyzvali pak všechny strany a prezidenta k okamžitému zahájení jednání o vzniku vlády s plným politickým mandátem. Dostali tak příležitost kritizovat své rivaly včetně odštěpenců z TOP 09.
Vývoj preferencí
7,64 % získali lidovci ve volbách do Evropského parlamentu. Poté, co se veřejně představila Kalouskova a Schwarzenbergova TOP 09, začaly jejich preference mírně klesat. V červenci by je podle Medianu volilo 6,5 % voličů. Factum Inveio pak na konci července vrátilo lidovce na 7,7 %. Srpnový výzkum STEMu přisoudil KDU-ČSL pouhých 5,7 %.
Názor politologa
"Pro KDU-ČSL by oddálení voleb bylo příležitostí, jak přijít s novými tématy a více prodat svou značku. Situaci pro ně bych označil jako mírně výhodnou."
Výhodné |
Strana zelených |
Situace ve straně
Pro zelené by mohlo být oddálení voleb výhodné, protože se ukážou jako alternativa větším stranám. Strana zelených jako jedna z mála nevyjádřila k rozhodnutí Ústavního soudu větší výhrady. "Principy právního státu považuje SZ za nejvyšší hodnotu demokracie. Stát nepatří politikům," vyjádřil se předseda strany Ondřej Liška.
Vývoj preferencí
Zelení si po eurovolbách, ve kterých se nedostali přes pětiprocentní hranici, vedou špatně i v průzkumech veřejného mínění. Téměř v žádném během posledních dvou měsíců se nevyšvihli přes 3 %.
Názor politologa
"Nastala výhodná situace, za které lze budovat reklamu a prodávat svou značku ve jménu umírněného protestu proti všem. To stejné co pro zelené platí i o straně Věci veřejné."
Ostatní strany |
Různé menší uskupení se okamžitě chopily situace prezentovat verdikt Ústavního soudu jako důkaz o "zkaženosti" současné politické garnitury.
"Rozhodnutí Ústavního soudu je pro nás jen dalším důkazem totální neschopnosti současné politické reprezentace, která nedokáže ani vyhlásit volby v souladu se zákonem," prohlásila například Jana Bobošíková ze Suverenity.
"Viníkem současné situace jsou nepochybně stávající politické strany, které si v poslanecké sněmovně odhlasovaly zkrácení volebního období," stojí zase ve společném prohlášení Věcí veřejných, SNK ED a Alternativy.
Názor politologa
"Malým stranám může oddálení voleb nahrát. Čas je bonus."
Blog politického komentátora Jana Kubáčka: Kdo vydělá na posunutí voleb?! |