Bělá pod Bezdězem – V poklidném středočeském městě Bělá pod Bezdězem žije bezmála pět tisíc lidí. O pět kilometrů dál bydlí 500 cizinců. V detenčním táboře čekají nelegální migranti na vyhoštění nebo transfer do země, která má posoudit jejich žádost o azyl.
Ačkoliv uprchlický tábor leží v lesích za městem, místní cizince přesto potkávají. Migranti po propuštění na svobodu z Bělé pod Bezdězem vyrážejí autobusem nebo vlakem v drtivé většině případů do Německa.
Bělští si na kontakt se Syřany, Iráčany nebo Afghánci zvykají jen pozvolna. Navzdory tomu, že radnice zatím neregistrovala žádné konflikty mezi místními a uprchlíky, mnoho lidí se příslušníků neznámé kultury obává.
"Na lidi se valí z televize obrovské množství zpráv o uprchlících, Islámském státu a podobně," vysvětluje si obavy obyvatel Bělé starosta města Milan Lomoz.
Strach z migrantů ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz mírní. "Já ten strach dost dobře nechápu, musím říct. V sousedních Kosmonosích je psychiatrická léčebna, odkud nedávno utekl pacient, který by mohl být nebezpečný. Toho já bych se bál víc," vysvětluje.
Aktuálně.cz: Jak se místní staví k tomu, že se na území Bělé nachází detenční tábor pro nelegální migranty?
Milan Lomoz: Viděl bych to tak, že někteří nejsou rádi a jiným Bělským je to jedno. Není to tak, že by to někdo vysloveně vítal. Někdo je na to citlivější a bojí se víc, ostatní to zase berou s větším nadhledem. Nicméně když jsem se kohokoliv ve městě ptal, jestli ví o nějakém případu, že by cizinec někoho napadl, něco ukradl nebo někomu ublížil, nikdo o žádném nevěděl. Ani policie nic takového nezaznamenala.
Všichni se bojí co kdyby… Sledují Islámský stát. Lidé různého věku a vzdělání uvažují o tom, že by se do Česka mohli extremisté dostat touhle cestou. Jiní na ně reagují a říkají, že je to hloupost. Názory jsou rozpolcené. Ti, se kterými se bavím já, to berou spíš s nadhledem, ale vím, že například na diskusním fóru města je to obráceně. Tam je ale relativně uzavřený okruh diskutérů.
A.cz: Takže se nedá říct, že by ve městě byly kvůli uprchlickému táboru problémy?
Město věcné problémy nezaznamenalo. Teď jen, když byly v zařízení nepokoje, pohybovalo se po městě víc policistů. Ale žádný faktický problém s uprchlickým táborem není.
A.cz: Vy jste před časem tlačil na to, aby policie propuštěné cizince odvážela na nádraží. Jak konkrétně probíhá propouštění cizinců na svobodu?
Když cizince propustí, mají doklad na pět až sedm dní na to, aby se přesunuli k hranici tam, kam mají. V tu chvíli jsou to svobodní lidé a policie jim nemůže nic přikázat. Stávalo se, že je vyhodili před bránu a oni přišli do města a ptali se, kde je nádraží, aby mohli odjet do Německa. Na to konto jsem vyvolal jednání s vedením zařízení, abychom pokud možno ten pohyb omezili. Já jsem navrhoval, aby cizince vozili na nádraží před lichou hodinou, kdy se v Bělé střetávají rychlíky v obou stranách.
Nejde o to, že bych se bál, že by migranti něco páchali, ale zaznamenal jsem obavy místních vyhecované videi Islámského státu. Já jsem je klidnil, že je to hloupost, že mezi nimi jsou i těhotné ženy a ti lidé mohou být vzdělaní. Dohoda byla potvrzená, všem propuštěným nabízí odvoz na nádraží a cizinci z 90 procent nabídku přijmou.
A.cz: Minulý týden ministerstvo vnitra oznámilo, že v zařízení v Bělé postavilo provizorní stany a kontejnerová obydlí. Nebojíte se toho, že tam může být problém s bezpečností?
Ty stany jsou na dvoře za stejným počtem plotů jako budovy, ve kterých bydlí. Mezi tím není žádný velký problém. Navíc stany jsou v zařízení pro případ, že by cizinecká policie chytila jednorázově velký počet nelegálních migrantů. Jsem přesvědčen, že bezpečnostní záruka je dostatečná.
A.cz: V polovině července, kdy bylo v Bělé zadrženo asi 270 cizinců, jste říkal, že by nebyl problém, kdyby jich v táboře přechodně žilo i více. Teď v zařízení přebývá téměř 500 běženců a bude jich přibývat. Korigoval byste s odstupem času svoje slova, nebo si za nimi stále stojíte?
Vždycky jsem říkal, že pokud budou uprchlíci v areálu, dramatický problém v tom nevidím. Viděl bych potíž v tom, kdyby se měl areál dál rozšiřovat do okolí.
A.cz: Máte nějaké indicie k tomu, že by se to mohlo stát?
Nevěřím, že se to stane. Stát spíš vyhledává jiné objekty od ministerstva spravedlnosti nebo armády.
A.cz: Byl jste někdy uvnitř zařízení?
V budovách ne, jen v kancelářích a procházel jsem kolem vnitřního oplocení.
A.cz: Jak na vás uprchlické zařízení působilo?
Samozřejmě, ten vjem plotů je deprimující, to je bez debat. Když žijete za čtyřmetrovým plotem, který se na vás nahýbá, a nahoře je žiletkový drát, není to nic příjemného. Na druhou stranu, dovedu si představit, že některé dítě jede na tábor, který má horší vybavení než zařízení tady v Bělé. Stravu mají standardní, sice to není žádný Alcron, ale zaměstnanci tábora jedí stejná jídla.
A.cz: Chtěl byste tam několik měsíců bydlet?
(smích) Já neříkám, že bych tam rád strávil tři měsíce, ale cizinci měli volbu. Oni nevyčkali výsledku azylového řízení v Maďarsku a zvolili porušení zákona - a to má i následky. Nikdo je nenutil, aby sem jezdili.
A.cz: Pojďme k obecné otázce. Co je podle vás největším problémem uprchlické krize? Šéf cizinecké policie Milan Majer v rozhovoru pro Aktuálně.cz říkal, že zejména vysoký počet lidí, kteří jsou v Česku zadržení. Souhlasíte s ním?
Ano. Uvědomme si, že ti lidé přes Česko přichází ilegálně, my tu nemůžeme pro ně udělat dálnici. Uvedu příklad: Když vám půjde někdo přes zahradu k sousedovi a vy ho neznáte, taky ho ze svého pozemku vykážete, a když nebude chtít odejít, zavoláte policii. A ten náš pozemek je Česká republika a soused je Německo. My je nemůžeme nechat, nevíme, kdo to je a policie konat musí. Řádný postup migrantů je konat v součinnosti s ambasádou své země. Pokud někdo utíká s cílem zachránit si život, náleží mu mezinárodní ochrana. Podle dublinského nařízení to mají ale migranti udělat v první zemi EU, do které vstoupí.
A.cz: Říkal jste, že uprchlický tábor nechal už v devadesátých letech vybudovat ministr Jan Ruml. Dříve tam pobývali zejména Ukrajinci. Byly někdy problémy s nimi?
Nikoli. Lidé to vůbec nevnímali. Někdo říká, že se teď bojí, ale před tím tu cizinci žili také.
A.cz: Máte nějaký recept, jak strach místních mírnit?
Je to složité. Já ten strach dost dobře nechápu, musím říct. V sousedních Kosmonosích je psychiatrická léčebna, odkud nedávno utekl pacient, který by mohl být nebezpečný. Toho já bych se bál víc. Vezměte si například Žďár, tam zaútočila taky psychicky nemocná žena. V Uherském Brodě to bylo podobné. Za nějakou dobu se do Bělé vrátí odsouzený vrah. Občan Bělé, který před třemi lety tady někoho zavraždil. Vrátí se z vězení, doživotí nedostal. Toho bych se já bál víc než zoufalých běženců, kteří hledají cestu na autobus. Ty obavy nemají s racionálními argumenty nic společného.
Uvedu příklad. Prodavačka v místním obchodě mi říkala, že kdyby v době vzpoury běženců nesledovala internet a nepřišli si do obchodu policisté pro svačinu, vůbec by netušila, že se v zařízení v Jezové něco děje. Na lidi se valí z televize obrovské množství zpráv o uprchlících, Islámském státu a podobně. V neděli tu měla být demonstrace. Bylo tu nakonec asi 16 demonstrantů a jeden protidemonstrant. Novináři a policisté byli v převaze vůči demonstrujícím tak jedna ku čtyřem, odhaduju.