V táboře ve Vyšních Lhotách je už 52 uprchlíků

ČTK ČTK
8. 8. 2015 16:50
Plná kapacita, která činí 220 lůžek, může být naplněna během dvou týdnů.
Foto: Jakub Plíhal

Vyšní Lhoty - Do detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, které začalo fungovat v pátek, dorazilo zatím 52 migrantů.

"Jde výhradně o muže. Od jejich příjezdů nenastaly žádné problémy, všechno funguje tak, jak má," řekl dnes vedoucí zařízení Emil Pochylý. Uprchlíci jsou do Vyšních Lhot převáženi ze zařízení v Zastávce a Bělé pod Bezdězem.

Ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný už ve čtvrtek řekl, že do konce týdne by mělo být ve Vyšních Lhotách umístěno až 70 migrantů. Zařízení má kapacitu 220 lůžek, kdy bude kapacita naplněna se ještě neví, může to být za dva týdny.

Do tábora by měli být umístěni muži především ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku či Pákistánu. Cizinci tam podle Koudelného budou čekat buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise.

Zařízení už sice funguje, ale v plném provozu bude až od 1. září. Do té doby je ještě potřeba některé věci dodělat, například čtyřmetrový plot kolem vycházkového prostoru zakončený žiletkovým drátem. Také kuchyně zatím nefunguje a jídlo se do tábora dováží.

Řada místních obyvatel vyjadřovala obavy o svou bezpečnost. Koudelný řekl, že zařízení bude dostatečně zabezpečené, tak aby z něj migranti nemohli utéci. Služby v okolí tábora posílila policie, policisté tam hlídkují ve dne i v noci.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 tisíc metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky už fungoval. Pro ubytování migrantů se přestal využívat v prosinci 2009. Kapacitu měl 580 lůžek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy