V táboře ve Vyšních Lhotách je už 52 uprchlíků

ČTK ČTK
8. 8. 2015 16:50
Plná kapacita, která činí 220 lůžek, může být naplněna během dvou týdnů.
Foto: Jakub Plíhal

Vyšní Lhoty - Do detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, které začalo fungovat v pátek, dorazilo zatím 52 migrantů.

"Jde výhradně o muže. Od jejich příjezdů nenastaly žádné problémy, všechno funguje tak, jak má," řekl dnes vedoucí zařízení Emil Pochylý. Uprchlíci jsou do Vyšních Lhot převáženi ze zařízení v Zastávce a Bělé pod Bezdězem.

Ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný už ve čtvrtek řekl, že do konce týdne by mělo být ve Vyšních Lhotách umístěno až 70 migrantů. Zařízení má kapacitu 220 lůžek, kdy bude kapacita naplněna se ještě neví, může to být za dva týdny.

Do tábora by měli být umístěni muži především ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku či Pákistánu. Cizinci tam podle Koudelného budou čekat buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise.

Zařízení už sice funguje, ale v plném provozu bude až od 1. září. Do té doby je ještě potřeba některé věci dodělat, například čtyřmetrový plot kolem vycházkového prostoru zakončený žiletkovým drátem. Také kuchyně zatím nefunguje a jídlo se do tábora dováží.

Řada místních obyvatel vyjadřovala obavy o svou bezpečnost. Koudelný řekl, že zařízení bude dostatečně zabezpečené, tak aby z něj migranti nemohli utéci. Služby v okolí tábora posílila policie, policisté tam hlídkují ve dne i v noci.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 tisíc metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky už fungoval. Pro ubytování migrantů se přestal využívat v prosinci 2009. Kapacitu měl 580 lůžek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy